FILM 1989: Z DENÍKU IVANY A.
Filmový deník roku 1989, sestavený na základě historických událostí, kombinující osobní deníkové záznamy a dobové nahrávky revolučních událostí. Jde o nový snímek z produkce Jednoho světa na školách.
1989: Z deníku Ivany A / režie Karel Strachota / 42 min. / 2014
Předlohou filmu se stal autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem středoškolačky reflektuje poslední rok existence komunistického Československa.
Maturitní ples kontrastuje s událostmi Palachova týdne; otravné oslavy 1. máje a memorování sovětských reálií k blížící se maturitě s první cestou na „Západ“; radostné zážitky posledních školních prázdnin s nástupem do nevábného zaměstnání a vyhlídkami na budoucí šedivý život. Přichází Sametová revoluce...
Nový snímek Karla Strachoty je syntézou skutečných deníkových záznamů, sekvencí ze zpravodajských a publicistických pořadů, ukázek z dobového tisku, soukromých dokumentů a fotografií. Originální filmová výpověď o době před 25 lety, obohacená animacemi a výraznou hudbou, je určena zejména mladé generaci.
Produkce Jeden svět na školách, Člověk v tísni o. p. s.
Premiéra: 28. října 2014, kino Lucerna Praha
Film se setkal s velice pozitivními ohlasy diváků.
Promítal se v listopadu během Příběhů bezpráví – měsíce filmu na školách, kterého se letos zúčastnilo 686 základních i středních škol z celé České republiky. Veřejné projekce se konaly také ve venkovním kině na Jungmannově náměstí v Praze, v klubech a kavárnách po celé zemi; za hranicemi pak v Bratislavě a v Bruselu.
Distribuce školám: zdarma na DVD všem pedagogům zapojenám do akce Měsíc filmu na školách 2014, od ledna 2015 k dispozici online všem registrovaným uživatelům webu jsns.cz
„Studenti reagují na film výborně. Zmiňují, že konečně mají obrázek, jak to bylo a jak jednotlivé události šly po sobě, že byl vynikající nápad propojit dobové ukázky s postavou vrstevnice, do níž se dokáží rychle vžít. Vnímají tak absurditu některých situací, bezvýchodnost jiných, naději a radost, kterou přináší sametová revoluce. Studenti umí být kritičtí a někdy i nevděční, ale během diskuze po filmu jsem nezaznamenala jediný kritický názor, naopak chválu a nadšení.“
Jana Galgociová, učitelka, Gymnázium Polička
„Snímek se mi líbí z několika důvodů. Poměry v komunistickém Československu jsou popsány z pohledu dospívajícího člověka. Vypravěčka je “obyčejná” holka se zdravým rozumem a citem. Nic víc není k odhalování absurdit a lží tehdejší moci třeba. Vyprávění popisuje poslední rok (doufejme) vlády komunistů v této zemi a obsahuje to, co je potřeba vědět k tomu, aby si člověk, který je nezažil, nepřál jejich návrat. Způsob vyprávění je věrohodný, poutavý, má humor i přesnost detailu.“
Petr Nikolaev, režisér filmů Lidice či Příběh Kmotra