MINULOST NEVYFOTÍTE. PTEJTE SE TĚCH, KTEŘÍ TO ZAŽILI.

12. ročník na téma příběhů lidí, kteří v průběhu minulého století z různých důvodů opustili své domovy.

Už dvanáctým rokem seznamujeme žáky základních a středních škol s naší moderní historií. Prostřednictvím filmů a setkání s pamětníky přibližujeme mladým lidem příběhy těch, kteří na vlastní kůži poznali, jak snadno člověk svobodu ztratí a jak těžce ji pak získává zpátky.

Příručka

Měsíc filmu na školách - Rady a doporučení

Leták

Leták k měsící filmu

Hlavní mediální partner

  • Česká televize logo

PARTNEŘI

Fond kinematografie logo

  • Lepší škola pro všechny logo
  •  

Téma aktuálního ročníku

V letošním roce se zaměřujeme na osudy lidí, kteří v průběhu minulého století z různých důvodů opustili své domovy a na ty, kteří byli v rámci Československa nedobrovolně přesídleni. K vybranému tématu školám nabízíme snímky o emigraci, poválečném odsunu Němců, o provokacích Státní bezpečnosti vůči těm, kteří chtěli odejít do zahraničí, o budování hranice z ostnatých drátů kolem Československa a dokument o přesidlování a internaci řeholníků a řeholnic.

Prohlédněte si letošní výběr filmů

 

Jak se zapojit do měsíce filmu?

  1. Přihlaste svoji školu pomocí přihlašovacího formuláře .
  2. Vyberte si film z naší letošní nabídky a uspořádejte školní projekci.
  3. Pozvěte na projekci filmu pamětníka nebo hosta a uspořádejte s ním besedu.
  4. Po uzavření všech přihlášek od nás dostanete zdarma DVD s filmy a řadu dalších bonusů plakátovou výstavu, brožuru a metodickou příručku.
  5. Promítejte a dejte žákům prostor ptát se těch, kteří to zažili.

Přihlaste se - Měsíc filmu na školách

 

Ohlasy ŽÁKŮ A VYUČUJÍCÍCH na uplynulý ročník

„Pan Hájek velmi poutavě dokázal popsat svoje zážitky a celou situaci v r. 1968 a zároveň svůj život v době komunismu, kdy mu bylo zakázáno studovat a také jak byli 4 sourozenci v době dětství po emigrace otce od sebe odděleni. Po r. 1989 se mu podařilo své sourozence najít a i přes Červený kříž otce, který se však setkání nedožil. Osobní prožitky zaujmou studenty většinou více než pouhé sledování filmu. Studenti se dotazovali také na okupaci Ukrajiny a současný příliv emigrantů a terorismus. Zajímala je i otázka vojenské služby. Byla to jedna z nejlepších besed, která v rámci Měsíce filmu na školách u nás proběhla.“ Luďka Hubená, učitelka SOU gastronomie, Praha

ZŠ Londýnská, Praha - projekce Příběhů bezpráví Michel Kocáb na besedě na Gymnáziu Evolution, Praha ZŠ Londýnská, Praha - projekce Příběhů bezpráví Ivan Klíma na besedě na English College, Praha