LITERÁRNÍ SOUTĚŽ: STÍNY MINULOSTI

Jak ovlivňuje komunistická minulost naši současnost? Dotýká se i vaší rodiny? Jak by se s obdobím komunistického režimu měla společnost vyrovnat? Jak posuzovat míru selhání a vinu konkrétních osob? Známe vítěze studentské literární soutěže Stíny minulosti. Přečtěte si jejich práce!

Studentská literární soutěž projektu Příběhy bezpráví ve spolupráci s týdeníkem Respekt probíhala od 1. listopadu 2013 do 6. února 2014. Celkem přišlo 94 prací.

Známe jména letošních výherců

Vítězové

 

Podívat se můžete také na loňské vítěze literární soutěže V opozici:

Vítězové 2

Stíny minulosti Úkolem studentů ve věku od 15 do 20 let bylo napsat reportáž, esej nebo rozhovor na téma:

STÍNY MINULOSTI

  • Jak ovlivňuje komunistická minulost naši současnost?
  • Dotýká se i vaší rodiny?
  • Jak by se s obdobím komunistického režimu měla společnost vyrovnat?
  • Jak posuzovat míru selhání a vinu konkrétních osob?

Autoři vítězných prací byli finančně oceněni (1. místo – 5000 Kč / 2. místo – 3000 Kč / 3. místo – 2000 Kč) a jejich práce zveřejněny na webových stránkách Respektu. V odborné porotě zasedli ze strany Respektu radaktoři Marek Švehla a Ivan Lamper, ze strany Jednoho světa na školách ředitel Karel Strachota.

Vyhlášení výsledků soutěže proběhlo 3. března 2014 na slavnostním zahájení 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v pražském paláci Lucerna.

Studentská literární soutěž Na prvním místě se umístila Klára Bednářová z Gymnázia Čajkovského v Olomouci. "Kolik mi dala moje práce?", odpovídala Klára moderátorům k letošnímu tématu festivalu, "Málo v tom smyslu, že jsem hned věděla, o čem budu psát. Má generace se málo zajímá o naší minulost a já nevidím rozdíl mezi tím, zda někdo páchá zlo nebo se o něj nezajímá." Druhé místo obsadila Kristýna Hynková z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě. Na třetím místě byl Martin Kuba ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Mohlenici.

Všem oceněným gratulujeme!

Prohlédněte si fotografie ze slavnostního večera a seznamte se tak blíže s tvářemi letošních vítězů.

Stáhněte si leták studentské literární soutěže 2014.