OHLÉDNUTÍ ZA ROČNÍKEM 2015

Měsíc filmu na školách probíhá každoročně v listopadu a je určen žákům druhého stupně základních škol a středoškolákům. Pedagogové ve školách promítají filmy zaměřené na konkrétní historickou událost či určité období našich moderních československých dějin. V roce 2016 jsou hlavním tématem příběhy obyvatel Československa, kteří byli v průběhu minulého století nuceni opustit své domovy.

Výjimečnost projektu spočívá v tom, že na projekce navazují setkání s pamětníky, historiky či filmaři a téma filmu se tak plynule přesouvá do besedy, v níž se žáci a studenti mohou ptát na cokoliv, co je zajímá.

V loňském roce se ZAPOJILO na 600 ŠKOL

Loňský rok se do Příběhů bezpráví zapojilo 600 základních a středních škol z celé České republiky, které během listopadu promítaly filmy o československých dějinách a zvaly hosty na následné besedy. Těch se zúčastnili například režisérka Helena Třeštíková, ukrajinský politický vězeň Jurij Jacenko, ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský, scénárista Štěpán Hulík, historik Petr Čornej, spisovatel Ivan Klíma, herec Jan Potměšil a spoustu dalších pamětníků, historiků a filmařů.

 

Celkem 54 škol se ponořilo do pátrání o tom, jak probíhala okupace Československa v jejich regionu. Oslovovali pamětníky, zaznamenávali jejich výpovědi a příběhy, hledali záznamy v kronikách a dohledávali dobové fotografie či novinové články. Jejich práce najdete v Mapě Příběhů bezpráví.

 

Měsíc filmu na školách 2015 Měsíc filmu na školách 2015

Měsíc filmu na školách 2015 Měsíc filmu na školách 2015

Měsíc filmu na školách 2015 Měsíc filmu na školách 2015

Prohlédněte si fotogalerii.