FAQ - Nejčastější dotazy

1. OBECNÉ

1.1 PRO KOHO JE PORTÁL JSNS.CZ URČEN?

Portál jsns.cz je určen především pedagožkám a pedagogům základních a středních škol, budoucím učitelům a uživatelům působícím v institucích, které pracují s mladými lidmi (např. nízkoprahové kluby, dětské domovy, diagnostické ústavy apod.). Pedagogové a pracovníci těchto institucí na portálu najdou dokumentární filmy a výukové materiály, které mohou po zaregistrování zde na webu zdarma a legálně využít k práci se žáky a studenty. Web je určen také studentům středních a vysokých škol, kteří si chtějí založit filmový klub a promítat kvalitní dokumenty. 

1.2 JAK INTERNETOVÝ PORTÁL POUŽÍVAT?

Uživatel, který není zaregistrován na webu, má k dispozici materiály jen v omezeném rozsahu  (například pouze ukázky filmů). Pro plnohodnotný přístup k filmům, jejich stahování a streamování, a pro možnost využití výukových materiálů a dalších funkcí webu je třeba se zaregistrovat. Vyučujícím a pedagogům nabízíme dva druhy registrace (se smlouvou a bez smlouvy). Detailní popis výhod jednotlivých druhů registrací naleznete na stránce typy registrace.

1.3 CO DĚLAT, KDYŽ SI NEVÍTE RADY?

Nejprve doporučujeme prostudovat si další otázky uvedné níže v nápovědě. Máte-li dotaz, který není na seznamu otázek a odpovědí, zavolejte nám na naši help linku na telefonní číslo +420 226 200 433 nebo se obraťte přímo na konkrétního koordinátora / koordinátorku vybraného projektu, jehož se Vaše otázka týká. Váš dotaz můžete také odeslat přímo na e-mail: jsns@jsns.cz.

2. REGISTRACE

2.1 PROČ REGISTRACE VYŽADUJE VAŠÍ SOUKROMOU ADRESU?

Vaši soukromou adresu požadujeme při aktivaci účtu v systému MojeID, který je s naším webem propojen. Systém MojeID umožnuje bezpečné přihlášení a tuto službu můžete využít i pro přihlášení se na ostatní weby, které se službou MojeID spolupracují. Registrace probíhá v rámci soukromé osoby a není vázána na Vaše aktuální pedagogické pracoviště.

2.2 PROČ JE REGISTRACE VEDENA PŘES SYSTÉM MOJEID?

Služba MojeID je provozována partnerem audiovizuálního portálu jsns.cz, sdružením CZ.NIC, a umožňuje pohodlné přihlašování k webovým službám. Mezi hlavní výhody služby MojeID patří hlavně bezpečnost a možnost využití jednoho typu registrace pro mnoho webů. Do systému MojeID je možné se přihlásit také digitálním certifikátem.

2.3 JE REGISTRACE ZPOPLATNĚNA?

Registrace a plné využívání našeho webového portálu je zcela zdarma. Přístup pro pedagogy a vyučující není nijak zpoplatněn. Po úspešné registraci a po potvrzení rámcové smlouvy získáte kompletní přístup do naší filmové databáze. Nabízené tituly můžete sledovat zdarma online, nebo si je stáhnout do svého osobního počítače a sledovat je z disku.

2.4 JE MOŽNÉ POZDĚJI ZMĚNIT VYBRANÝ TYP SMLOUVY?

Ano, je to možné v podstatě kdykoliv, pokud se tak rozhodnete. Můžete si tuto možnost změnit hned po přihlášení ve svém uživatelském panelu, nebo nás kontaktovat nás na telefonním čísle +420 226 200 433 a požádat o změnu smlouvy.

2.5 VYŽADUJE PRÁCE NA VÍCE ŠKOLÁCH TAKÉ VÍCE SMLUV?

Naštěstí nevyžaduje. V případě, že pracujete současně na více školách najednou, stávající smlouva bude pouze rozšířena o nový dodatek. V takovém případě nás prosím kontaktujte na uvedeném telefonním čísle nebo na e-mailu: jsns@jsns.cz.

2.6 EXISTUJE NÁHLED SMLOUVY A JEJÍHO OBSAHU?

Ano, samozřejmě nabízíme náhled aktuální registrační smlouvy v PDF formátu. Nabízená smlouva zaručuje kompletní přístup do naší filmové databáze a možnost sledovat nabízené dokumenty online nebo možnost jejich stahování s nabízenou 14 denní licencí.

2.7 NA KOHO SE OBRÁTIT V PŘÍPADĚ PROBLÉMU S REGISTRACÍ?

Jakékoli dotazy Vám rádi zodpovíme na naší help lince +420 226 200 433, a to každý pracovní den od 10:00 do 16:00. Vaše dotazy či problémy s registrací nebo jiné technické dotazy můžete odeslat také na e-mail: registrace@jsns.cz.

2.8 CO JE TO PIN3?

Během registrace vám budou zaslány celkem tři kódy, pomocí kterých potvrdíte svou totožnost. Pro dokončení registrace na jsns.cz jsou potřeba jen PIN1 (e-mail) a PIN2 (mobilní telefon). Na vaši adresu bude zaslán poštou ještě PIN3, který ale slouží pouze účelům mojeID – po jeho zadání můžete upravovat údaje ve svém profilu na webu mojeid.cz. K aktivaci účtu na jsns.cz však není potřeba.

2.9 PO DOKONČENÍ REGISTRACE NEJDOU PŘEHRÁVAT FILMY?

Plný přístup k filmům a k jejich online sledování dostanete pouze při registraci se smlouvou. Práva vám budou udělena až po tom, co Vámi podepsaná smlouva dorazí fyzicky na naši adresu, což může trvat i několik dní.

2.10 MOHOU SE REGISTROVAT TAKÉ VYCHOVATELÉ A ASISTENTI?

Ano, pokud působíte v instituci, která pracuje s mladými lidmi, například v nízprahovém klubu, diagnostickém ústavu, dětském domově apod. Institucionální zázemí je pro registraci nezbytné, to znamená, že vaše insituce musí být registrovanou organizací s vlastním IČO. Po registraci získáte přístup k filmům a výukovým materiálům, ale nebudete se moci přihlásit na semináře nebo zapojit do projektů. Ty jsou určeny pouze pedagogům. Pro upřesnění: do kategorie pedagogů zahrnujeme učitele všech typů základních a středních škol, speciální pedagogy, asistenty pedagogů, školní psychology a výchovné poradce. 

Pokud si nejste jisti, zdali do některé ze skupin patříte, zavolejte nám na naši linku +420 226 200 433.

3. PŘIHLAŠOVÁNÍ

3.1 PŘIHLÁŠENÍ NA STRÁNKY JSNŠ S ÚČTEM OD MOJEID?

Zkuste problém vyřešit podle návodu. Pokud problém přetrvává, kontaktujte některého z našich koordinátorů / koordinátorek.

4. AV LEKCE

4.1 K ČEMU SLOUŽÍ AV LEKCE?

Audiovizuální lekce (dále jen AV lekce) je komplexní výukový balíček. Obsahuje tematicky zaměřený film, aktivity a další výukové materiály (informační texty, otázky a odpovědi, tipy aj.).

4.2 K ČEMU SLOUŽÍ VÝUKOVÉ MATERIÁLY?

Výukové materiály jsou součástí každé AV lekce a jsou určeny pro pedagogy, kteří je mohou využít ve svých hodinách. Patří do nich navrhované aktivity po projekci filmu, metodické rady do výuky, otázky a odpovědi k probíranému tématu a užitečné odkazy. Díky AV lekcím je tedy možné probírané téma zasadit do širšího kontextu.

4.3 PRO JAKÝ TYP ŠKOL JSOU VÝUKOVÉ MATERIÁLY URČENY?

AV lekce jsou určeny pro práci s žáky a studenty základních a středních škol.

4.4 JAK ZJISTIT, KTERÝ FILM SE HODÍ DO HODINY?

V audiovizuální lekci naleznete synopsi filmu a zároveň si můžete pustit ukázku v rozsahu dvou až tří minut, která vám umožní vytvořit si o filmu určitou představu. Doporučujeme vám také vyzkoušet si praktické rozšířené vyhledávání v lekcích.

4.5 CO DĚLAT, KDYŽ SE FILM ČASTO ZASTAVUJE, „SEKÁ“?

Vaše připojení k internetu je pomalé, zkuste snížit kvalitu přehrávání filmu. Vlevo pod přehrávačem najdete ikonu „Výběr kvality filmu“, po kliknutí na ni si vyberte možnost „Nízká kvalita“.

4.6 KDE NAJÍT OBECNÉ RADY A DOPORUČENÍ, JAK FILMY VYUŽÍVAT V HODINÁCH?

Připravili jsme pro vás lekci, ve které najdete rady a doporučení jak s filmem vevýuce pracovat. Můžete se zde také podívat na film s tipy od pedagogů, kteří již naše materiály využívají.

4.7 JAK SI STÁHNOUT FILM DO POČÍTAČE?

Ano, ta možnost tu je. Jak na to, si můžete přečíst v krátkém návodu.

4.9 JAK UMOŽNIT PŘÍSTUP K FILMU TAKÉ ŽÁKŮM?

Ano, a to díky možnosti dočasného přístupu můžete žákům každou lekci na dva týdny zpřístupnit. Pokud nevíte, jak to udělat, podívejte se na krátký návod.

5. OBJEDNÁVÁNÍ MATERIÁLŮ

5.1 EXISTUJÍ NABÍZENÉ FILMY I NA DVD A JAK JE OBJEDNAT?

Některé z filmů z naší databáze si můžete objednat za úplatu na DVD. Nabídku DVD si můžete prohlédnout zde.

5.2 KOLIK STOJÍ ZASLÁNÍ DVD?

Vzdělávací program Jeden svět na školách nabízí školám AV materiály k výuce aktuálních témat současného světa a novodobé historie. Možnost stahovat filmy a jiné výukové materiály přímo z portálu jsns.cz pak představuje environmentálně šetrné řešení, které nevyžaduje výrobu DVD nosičů ani tištěných metodických příruček.