FAQ - Nejčastější dotazy

1. OBECNÉ

PRO KOHO JE PORTÁL JSNS.CZ URČEN?

Portál jsns.cz je určen především pedagožkám a pedagogům základních a středních škol, budoucím učitelům a uživatelům působícím v institucích, které pracují s mladými lidmi (např. nízkoprahové kluby, dětské domovy, diagnostické ústavy apod.). Pedagogové a pracovníci těchto institucí na portálu najdou dokumentární filmy a výukové materiály, které mohou po zaregistrování zde na webu zdarma a legálně využít k práci se žáky a studenty.

Web je určen také studentům středních a vysokých škol, kteří si chtějí založit filmový klub a promítat kvalitní dokumenty. 

JAK MOHU PORTÁL VYUŽÍVAT?

Uživatel, který není zaregistrován na webu, má k dispozici materiály jen v omezeném rozsahu – například pouze ukázky filmů. Pro přístup k filmům, jejich stahování a streamování, a pro možnost využití výukových materiálů a dalších funkcí webu je třeba se zaregistrovat. Přečtěte si, co vám který typ registrace umožní.

CO MÁM DĚLAT, KDYŽ SI NEVÍM RADY?

Nejprve doporučujeme prostudovat i další otázky níže. Máte-li další dotaz, zavolejte nám na naši help linku na telefonní číslo +420 226 200 433 nebo se obraťte přímo na koordinátor/ku projektu, jehož se vaše otázka týká.

2. REGISTRACE

PROČ MÁM K REGISTRACI POUŽÍT SVOU SOUKROMOU ADRESU?

Vaši soukromou adresu zadáváte při aktivaci účtu u služby mojeID. Tuto službu můžete využívat i jako soukromá osoba a není vázaná na vaše pracoviště.

PROČ JE REGISTRACE VEDENA PŘES MOJEID?

Služba mojeID je provozována partnerem audiovizuálního portálu jsns.cz, sdružením CZ.NIC, a umožňuje bezpečné a pohodlné přihlašování k webovým službám.

JE REGISTRACE ZPOPLATNĚNA?

Registrace a plné využívání našeho webového portálu jsou zdarma.

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI REGISTRACÍ A PŘIHLÁŠENÍM?

Registrace je vytvoření účtu u služby mojeID a v našem webovém systému. Registrací získáte uživatelské jméno a heslo, kterými se přihlašujete na naše webové stránky.

KDYŽ SI ZVOLÍM REGISTRACI BEZ SMLOUVY, MŮŽU JI POZDĚJI ZMĚNIT NA REGISTRACI SE SMLOUVOU?

Ano, je to možné. Pokud se tak rozhodnete, můžete si tuto možnost změnit po přihlášení ve svém uživatelském panelu, nebo nás kontaktovat nás na telefonním čísle +420 226 200 433.

UČÍM NA VÍCE ŠKOLÁCH – MUSÍM MÍT VÍCE SMLUV?

Nemusíte, stávající smlouva bude pouze rozšířena o nový dodatek.

MOHU SE PODÍVAT, CO SMLOUVA OBSAHUJE?

Ano, zde je náhled smlouvy.

KAM MOHU ZAVOLAT, POKUD SI NEVÍM RADY S REGISTRACÍ?

Jakékoli dotazy rádi zodpovíme na naší help lince +420 226 200 433, a to každý pracovní den od 10:00 do 16:00.

CO JE TO PIN3 A JE POVINNÉ HO ZADÁVAT?

Během registrace vám budou zaslány celkem tři kódy, pomocí kterých potvrdíte svou totožnost. Pro dokončení registrace na jsns.cz jsou potřeba jen PIN1(e-mail) a PIN2 (mobilní telefon). Na vaši adresu bude zaslán poštou ještě PIN3, který ale slouží pouze účelům mojeID – po jeho zadání můžete upravovat údaje ve svém profilu na mojeid.cz. K aktivaci účtu na jsns.cz však není potřeba.

DOKONČIL/A JSEM REGISTRACI. PROČ MI NEJDOU SPOUŠTĚT FILMY?

Plný přístup k filmům dostanete pouze při registraci se smlouvou. Práva vám budou udělena až po tom, co vámi podepsaná smlouva dorazí na naši adresu, což může trvat několik dní.

NEJSEM PŘÍMO PEDAGOŽKA/PEDAGOG, MOHU SE TAKÉ REGISTROVAT?

Ano, pokud působíte v instituci, která pracuje s mladými lidmi, například v nízprahovém klubu, diagnostickém ústavu, dětském domově apod. Institucionální zázemí je pro registraci nezbytné, to znamená, že vaše insituce musí být registrovanou organizací s vlastním IČO. Po registraci získáte přístup k filmům a výukovým materiálům, ale nebudete se moci přihlásit na semináře nebo zapojit do projektů. Ty jsou určeny pouze pedagogům.

Pro upřesnění: do kategorie pedagogů zahrnujeme učitele všech typů základních a středních škol, speciální pedagogy, asistenty pedagogů, školní psychology a výchovné poradce. 

Pokud si nejste jisti, zdali do některé ze skupin patříte, zavolejte nám na naši help linku +420 226 200 433.

3. PŘIHLAŠOVÁNÍ

MÁM MOJEID Z DŘÍVĚJŠKA A NA VAŠE STRÁNKY SE MI NEJDE PŘIHLÁSIT.

Zkuste problém vyřešit podle tohoto návodu. Pokud problém přetrvává, kontaktujte nás.

4. AV LEKCE

CO JE TO AV LEKCE?

Audiovizuální lekce (dále jen AV lekce) je komplexní výukový balíček. Obsahuje tematicky zaměřený film, aktivity a další výukové materiály (informační texty, otázky a odpovědi, tipy aj.).

K ČEMU SLOUŽÍ VÝUKOVÉ MATERIÁLY?

Výukové materiály jsou součástí každé AV lekce a jsou určeny pro pedagogy, kteří je mohou využít ve svých hodinách. Patří do nich navrhované aktivity po projekci filmu, metodické rady do výuky, otázky a odpovědi k probíranému tématu a užitečné odkazy. Díky AV lekcím je tedy možné probírané téma zasadit do širšího kontextu.

PRO JAKÝ TYP ŠKOL JSOU VÝUKOVÉ MATERIÁLY URČENY?

AV lekce jsou určeny pro práci s žáky a studenty základních a středních škol.

PODLE ČEHO MŮŽU POSOUDIT, JESTLI SE FILM HODÍ DO MOJÍ HODINY?

V audiovizuální lekci naleznete synopsi filmu a zároveň si můžete pustit ukázku v rozsahu dvou až tří minut, která vám umožní vytvořit si o filmu určitou představu. Doporučujeme vám také vyzkoušet si praktické rozšířené vyhledávání v lekcích.

CO DĚLAT, KDYŽ SE FILM ČASTO ZASTAVUJE, „SEKÁ“?

Vaše připojení k internetu je pomalé, zkuste snížit kvalitu přehrávání filmu. Vlevo pod přehrávačem najdete ikonu „Výběr kvality filmu“, po kliknutí na ni si vyberte možnost „Nízká kvalita“.

JSEM NOVÁČEK. NAJDU NĚKDE OBECNÉ RADY A DOPORUČENÍ, TIPY JAK FILMY VYUŽÍVAT V HODINÁCH?

Připravili jsme pro vás lekci, ve které najdete rady a doporučení jak s filmem vevýuce pracovat. Můžete se zde také podívat na film s tipy od pedagogů, kteří již naše materiály využívají.

MŮŽU SI FILM Z AV LEKCE STÁHNOUT K SOBĚ DO POČÍTAČE?

Ano, ta možnost tu je. Jak na to, si můžete přečíst v krátkém návodu.

MŮŽU FILM Z WEBU NĚJAK POSKYTNOUT ŽÁKŮM KE ZHLÉDNUTÍ NA DOMA?

Ano, díky Dočasným přístupům můžete žákům každou lekci na dva týdny zpřístupnit. Pokud nevíte, jak to udělat, podívejte se na krátký návod.

5. OBJEDNÁVÁNÍ MATERIÁLŮ

MOHU SI VŠECHNY FILMY, KTERÉ NAJDU NA WEBU, OBJEDNAT I NA DVD?

Některé z filmů z naší databáze si můžete objednat za úplatu na DVD. Nabídku DVD si můžete prohlédnout zde.

PROČ JE ZASLÁNÍ DVD ZPOPLATNĚNO, ZATÍMCO NA WEBU JSOU FILMY ZADARMO?

Vzdělávací program Jeden svět na školách nabízí školám AV materiály k výuce aktuálních témat současného světa a novodobé historie. Možnost stahovat filmy a jiné výukové materiály přímo z  portálu jsns.cz pak představuje environmentálně šetrné řešení, které nevyžaduje výrobu DVD nosičů ani tištěných metodických příruček.