Audiovizuální lekce

Ticho

Cíle lekce

1. orientovat se ve faktech, týkajících se protestu proti společenské a politické situaci formou „lidských pochodní“ v Československu v roce 1989
2. získat informace o činu Jana Palacha
3. na základě archivních materiálů kriticky posoudit dané historické události a zaujmout k nim vlastní stanovisko

Ticho / Milan Peer / Česká republika / 1969 / 11 min.

Po smrti Jana Palacha v lednu 1969 složil Bohdan Mikolášek píseň Ticho, která odrážela pocity a nálady lidí v tehdejším Československu. Milan Peer píseň doprovodil silně emotivními záběry z Palachova pohřbu. Umírající mladík ležící na popáleninovém oddělení, matka tiše plačící nad jeho hrobem, statisíce lidí, kteří v němé bolesti pokládají květiny a věnce k jeho rakvi. „Ticho a lidé proudí ulicí,” zpívá Mikolášek ve své písni, „živý člověk zemřel, aby mrtví zůstali žít.” Slovo „ticho” získalo nový význam v následujících dvaceti letech, kdy se o Palachovi mluvilo jen potichu a šeptem. 

Výukové materiály

AktivitaPDF Pochodeň svědomí
45 min.

Žáci:
– znají fakta o protestech proti společenské a politické situaci formou „lidských pochodní” v Československu v roce 1969
– umějí zhodnotit význam těchto činů a zaujmout vlastní stanovisko

Informační textyPDF Otázky a odpovědi

– společenská situace po okupaci Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy
– život Jana Palacha
– motivy a důsledky Palachova činu
– průběh pohřbu Jana Palacha
– fenomén sebeupálení a jeho další oběti

Tipy | PDF Jak na reflexi emocí po filmové projekci
  • – proč je důležité pracovat s emocemi, které film v žácích vyvolal
  • – základní metody reflexe: Jedno slovo, I.N.S.E.R.T., Pětilístek
Tipy Jak pracovat s audiovizuálními materiály
  • – instruktážní film
  • – rady a doporučení
  • – manuály
  • – obecné aktivity
materiály označené zámkem vyžadují přihlášení
 

Doprovodné a doporučené materiály

zobrazit další

S tématem souvisí

Nominujte svého kandidáta na Cenu Příběhů bezpráví 2016. Nominován může být každý, kdo odolal tlaku komunistického režimu a za své aktivní postoje a činy si zaslouží úctu a uznání.

 

 

 

 

 

PARTNEŘI LEKCE:

Tato lekce vznikla v rámci projektu: Příběhy bezpráví – podpora výuky moderních československých dějin s využitím audiovizuálních prostředků a moderních médií. Číslo projektu: CZ.1.07/1.1.00/26.0103

 

Chci se přihlásit
Již jsem se v minulosti registroval a znám své
přihlašovací údaje.

Chci se zaregistrovat
Jsem tu poprvé

Chci nápovědu
nerozumím rozdílu mezi přihlášením a registrací

Chci se přihlásit
Již jsem se v minulosti registroval a znám své
přihlašovací údaje.

Chci se zaregistrovat
Jsem tu poprvé

Chci nápovědu
nerozumím rozdílu mezi přihlášením a registrací
Jsem tu poprvé