Měsíc filmu na školách 2017

Tématem letošního ročníku jsou příběhy vzdoru. Všechny vybrané filmy tak představují příběhy těch, kteří se různým způsobem postavili komunistickému režimu. Pokud jste se do Měsíce filmu na školách přihlásili, dostanete vámi vybraný film na DVD. Zároveň filmy Neznámí hrdinové: Šel bych do toho znovu, Ženy Charty 77: Zina Freundová a Meze můžete také promítat online.

U každého filmu najdete přípravnou aktivitu, která pomůže vašim žákům, aby se seznámili s tématem filmu a připravili se na projekci a následnou debatu s hostem. 

Podívejte se na krátké instruktážní video Jak se dělá projekce s debatou.

 

Meze

2017 / 26 min.

Skoro třicet let bojoval rolník Jan Sedláček za to, aby mohl soukromě hospodařit. Komunistický režim nakonec vyvlastnil i jeho pozemky a donutil ho vstoupit do JZD. Odvážný rolník v dokumentu vzpomíná na dobu, ve které mimo jiné šířil i náboženskou literaturu a Chartu 77.

Neznámí hrdinové: Šel bych do toho znovu

2011 / 26 min.

Františku Wiendlovi se v životě nesplnil jeden sen - aby byla zakázána komunistická strana. Právě totalitní režim se mu na počátku 50. let 20. století „odvděčil“ za dlouholetou protifašistickou činnost osmnáctiletým trestem vězení. V klatovském monstrprocesu byl spolu s dalšími odbojáři odsouzen za poválečné převádění lidí přes hranice.

Osmy

2014 / 82 min.

Píše se rok 1978 a inženýr Richard Tauš se vrací z podařeného večírku. Během něho v opilosti podepsal Chartu 77, což odstartuje řadu událostí. Film s hvězdným obsazením v čele s Ivanem Trojanem vykresluje tragikomický obrázek socialistického Československa.

Ženy Charty 77: Zina Freundová

2006 / 15 min.

Akce Asanace měla na přelomu 70. a 80. let minulého století jediný cíl: vyhnat z tehdejšího Československa lidi nepohodlné režimu, zejména pak signatáře dokumentu Charta 77. Jednou z těch, kdo byli donuceni odejít, byla i Zina Freundová, aktivní disidentka a bývalá studentka filozofické fakulty.