Měsíc filmu na školách 2019

Tématem letošního ročníku je 30. výročí pádu železné opony. Všechny vybrané filmy se tak k tomuto tématu vztahují. Pokud jste se do Měsíce filmu na školách přihlásili, dostanete všechny filmy na DVD. Zároveň je můžete také přehrát online.

U každého filmu najdete připravené Otázky a odpovědi, které vám zodpoví nejčastější otázky žáků k filmu a pomohou vám tak připravit se na následnou diskusi i besedu s hostem.

Podívejte se na krátké instruktážní video Jak se dělá projekce s debatou

1989: Z deníku Ivany A.

2014 / 42 min.

Autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem reflektuje poslední rok existence komunistického Československa.

1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu

2019 / 44 min.

Na příběhu studenta Petra, který se vydal počátkem roku 1989 z komunistického Československa za svobodou do Francie, přibližuje snímek fenomén emigrace. A také pozvolný rozpad sovětského bloku včetně studentských demonstrací ústících v Sametovou revoluci. Kombinaci dopisů, archivních záběrů a dobových fotografií umocňuje animace a především výrazná hudební složka.

Jak se dělá projekce s debatou

2014 / 1 min.

Rady a doporučení, vycházející z praxe pedagogů, kteří projekce a besedy pravidelně organizují.

Jak se dělá projekt Naše revoluce

2014 / 5 min.

Ponořte se se svými žáky do listopadových událostí roku 1989 a sestavte příběh vaší sametové revoluce

Největší přání 1989

1989, 2019 / 30 min.

„Člověk nemůže říct pravdu, aniž by se bál, že mu to někdo omlátí o hlavu.“ I takto popisují v půlhodinovém sestřihu dokumentárního filmu Jana Špáty mladí lidé stav společnosti v socialistickém Československu v roce 1989. Při hledání odpovědí na otázky, jaké měli mladí lidé v té době největší přání a co jim nejvíce vadilo, se vydáme mezi metalové nadšence, punkáče, trampy, maturanty či čerstvě odvedené brance, které čekají dva povinné roky na vojně.