Stále uvažujeme: ONI a MY

16.1.2014 / Příběhy bezpráví

V dnešních Lidových novinách vyšel článek Karla Strachoty, který připomíná 45. výročí úmrtí Jana Palacha a odkaz jeho činu pro dnešní společnost. 

Letos rovněž uplyne dvacet pět let od chvíle, kdy se v Československu zhroutil komunistický režim a náš vzdělávací projekt Příběhy bezpráví zaměřený na moderní československé dějiny vstoupil do desátého roku své existence. "V rámci 10. ročníku Příběhů bezpráví budeme letos připomínat především osudy těch, kdo v nesrovnatelně horších podmínkách nerezignovali, zůstali věrni demokratickým zásadám, vzdorovali komunistickému režimu a aktivně vůči němu vystupovali. Chceme jim vyjádřit úctu a poděkování a zároveň poukázat na to, že životní příběhy odpůrců totalitního režimu jsou inspirativní i dnes,“ shrnuje Karel Strachota.

Celý text si můžete přečíst v pdf formátu

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.