I Komenský by dneska promítal

25.3.2015 / JSNS

Blíží se den učitelů, který slavíme při výročí narození Jana Amose Komenského. Z jeho myšlenek vychází nejen moderní pedagogika, ale do jisté míry také náš vzdělávací program. Žáci poznávají svět okolo sebe atraktivní formou prostřednictvím dokumentárních filmů. I vy můžete promítat ve třídě. Instruktážní film vám poradí, jak na to.

Film vtáhne žáky do děje a zapůsobí na ně víc, než když na ně učitel bude monotónně mluvit čtyři pět hodin. Díky filmu si odnesou to podstatné, co jsem jim chtěla sdělit,“ říká o využívání audiovizuálních materiálů ve výuce Andrea Tláskalová ze základní školy ve Zbirohu. 

Instruktážní film Komenský by promítal vás seznámí se zkušenostmi vašich kolegů-pedagogů, kteří dokumentární snímky při výuce využívají. Co se jim osvědčilo a jaká úskalí vás například mohou potkat. Vedle rad a doporučení se také dozvíte, jak předejít případným technickým komplikacím, jako jsou problémy se zvukem nebo obrazem.

Film Komenský by promítal najdete v sekci Další vzdělávání pedagogů na našem webu.

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.