Oslavte s námi mezinárodní den Romů

3.4.2015 / JSNS

Osmého dubna proběhne na celém světě Mezinárodní den Romů, který má připomenout společný původ všech Romů, jejich jazyk, kulturu, sjednocení a spolupráci. Jak nejlépe tento den oslavit? Přece filmem z naší nabídky!

Doporučujeme snímek od velmi mladé romské režisérky Laury Halilovic: Já, moje romská rodina a Woody Allen.

Autorka dokumentuje historii své romské rodiny, která přišla z Bosny do Itálie. Úsměvný snímek s podmanivou hudbou autorčina bratra nabízí pohled na romskou komunitu z netradičního úhlu pohledu – z jejího samého středu. Sama autorka pak vtipně vstupuje do děje v momentě, kdy ji rodina nutí se vdát, což ona odmítá. Jejím snem je stát se filmovou režisérkou. Talent k tomu rozhodně má. Jen kdyby ještě Woody Allen odpověděl na její dopisy.

Film společně s výukovými materiály do hodiny najdete u nás na webu ve Filmových a výukových materiálech.

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.