Dokumentární filmy citlivě otevírají témata, o kterých se těžko mluví.
  Prohlédněte si nabídku 350+ filmů.
  Ke každému filmu najde vyučující přehlednou metodiku.
  Kromě filmů máme řadu dalších projektů – prohlédněte si je.
  A co vaše škola? Podívejte se na seznam registrovaných škol a zeptejte se vyučujících, jestli nás znají.
  Sledujte nás na Facebooku.
  Máte otázky?
Kontaktujte nás!

Co a proč děláme možná i na Vaší škole

Přinášíme do škol současná témata

Rozvíjíme u žáků a studentů znalosti a zájem o témata, pro která v běžné výuce mnohdy není dostatek prostoru. Od moderních československých dějin přes mediální vzdělávání, občanskou angažovanost a sociální problematiku až po světové problémy a výzvy a lidská práva. Vyučujícím pomáháme o těchto tématech učit – poskytujeme jim materiály a školíme je na seminářích.
 

Povzbuzujeme mladé lidi k aktivitě a zájmu o společenské dění

Dáváme žákům a studentům prostor vyjádřit jejich názory, zapojit se do místního dění a dokázat i v mladém věku věci, které jsou prospěšné a zaslouží si respekt. Věříme, že znalosti, dovednosti, hodnoty a dobrý pocit, který si žáci a studenti z našich projektů odnášejí, v nich přetrvají i do budoucna, až budou ovlivňovat dění v této zemi – svým morálním postojem, svou prací, svým volebním právem.

Pomáháme školám zavádět moderní výukové metody

Memorování faktů nazpaměť v dnešní době nestačí, je třeba chápat svět v souvislostech, umět si vyhledávat informace a kriticky je zhodnotit. Důležitá témata současného světa představujeme mladým lidem formou promítání dokumentárních filmů, na něž navazují další aktivity – diskuse se spolužáky, práce ve skupinách, simulační hry a prožitkové aktivity či dlouhodobější žákovské projekty.

JSNS poskytuje školám filmové a výukové materiály zdarma. Na tomto webu v současnosti nabízíme stovky audiovizuálních lekcí, které mohou registrovaní vyučující neomezeně využívat v hodinách.

 

Stojíme i za projekty, o kterých už jste možná slyšeli:

 

Co můžete udělat, pokud se vám naše aktivity líbí

 • Podívejte se, jestli je vaše škola na seznamu registrovaných škol. Pokud vaši školu na tomto seznamu nenajdete, můžete kontaktovat její vedení, třídního učitele nebo učitele daného předmětu a vysvětlit jim, proč byste chtěli, aby spolupracovali s JSNS.
 • Vyzkoušejte naše aktivity doma. Podívejte se na materiály z oblasti mediálního vzdělávání dostupné pro veřejnost, bez nutnosti registrace:
  • Průvodce pořadem Kovyho mediální ring, youtuber Kovy, přináší praktické tipy, jak se zorientovat v komplikovaném světě médií. Pokládá si 5 klíčových otázek – KDO?, CO?, KOMU?, JAK? a PROČ?, kterými posuzuje důvěryhodnost a účel jednotlivých mediálních sdělení. Pořad je určen žákům od 12 let.
  • Vykecávačka, Naivátor a Výhodný telefon – to jsou tři spoty, které poukazují až absurdní formou na některá rizika online prostředí. Zabývají se ochranou soukromí v prostředí internetu, problematikou konspiračních teorií a online půjčkami. Pro žáky 2. stupně ZŠ a středoškoláky.

  • Pořad Mediální ring 2 otevírá atraktivní formou pět důležitých témat mediálního vzdělávání – sociální sítě, zpravodajství, reklama a marketing, dezinformace a kyberbezpečí. Provází ním dvojice mladých herců, novinář Martin Veselovský a také populární youtuber Kovy.

  • Sympatičtí hrdinové seriálu V digitálním světě Mína a Filip vysvětlují principy tvorby bezpečného hesla, rozebírají důvody rodičovské kontroly a upozorňují na nezbytnost ověřování informací. Seriál otevírá i problematická témata, jako jsou například projevy nenávisti a rizikového chování na internetu. Seriál je určen pro 6-12leté diváky.

  • Využijte webovou aplikaci MQtester a změřte si společně s dětmi svou mediální gramotnost.

 • Studuje-li vaše dcera nebo syn na střední škole, může si s kamarády ze třídy založit studentský filmový klub a promítat zdarma a legálně kvalitní dokumenty svým spolužákům. Nejde přitom jen o filmy, při organizování klubu se naučí spoustu věcí! Řekněte svým potomků o této možnosti.
 • Pokud byste sami mohli JSNS finančně podpořit jakoukoliv částkou nebo věděli o někom, kdo by tak mohl učinit, budeme rádi! Přečtěte si, proč a na co finance sháníme i jak přispět. Děkujeme.
 • Jednou za rok se také můžete vypravit na speciální projekce pro rodiče s dětmi v rámci festivalu Jeden svět.
 • Sledujte nás na Facebooku a pozvěte na naši stránku další rodiče.
Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.