Studentská porota

Každý rok vybíráme několik aktivních středoškoláků, kteří jsou zapojeni do programu JSNS. Ti pak hodnotí nejlepší film v kategorii Jeden svět pro studentky a studenty. Vítězný film je vyhlášen na slavnostním zakončení a obdrží cenu studentské poroty.

Ve studentské porotě v roce 2022 zasedli:

Monika Búřilová

Monika (17) se narodila a žije v Brně, kde studuje Gymnázium Slovanské náměstí a je dobrovolnicí na festivalu Jeden svět Brno. Dlouhodobě se zabývá tématem klimatických změn a je členkou studentského hnutí Fridays for Future. Kromě svých ekologicky zaměřených aktivit, píše poezii, věnuje se umění, sociálním tématům a politice. V roce 2021 udělovala politikům tzv. klimatické vysvědčení během jejich volebních kampaní a meetingů. 

 

Vojtěch Hlavenka

Vojtěch (19) studuje čtvrtým rokem gymnázium v Brně. Společně se svým spolužákem založil web Názory politiků, kterým se snaží přiblížit politiku široké veřejnosti, a to především formou předvolebních analýz. Čtenářům přináší srozumitelně názory kandidátů na různé otázky, které právě hýbou společností. Se svým projektem se v roce 2021 dostal do finálové trojice Ceny Gratias Tibi

 

Michaela Parkosová

Míša (17) studuje Gymnázium v Českých Budějovic. Je skautská vedoucí, gymnastická trenérka a akční studentka se zájmem o technologie, prezentování a životní prostředí. V roce 2019/2020 byla zapojena do projektu Kdo jiný?, kde studentské týmy natáčely krátké dokumentární filmy a zároveň skrze ně představovali témata, která je v jejich okolí pálí.

 

Studentská porota vybrala snímek Mé dětství, má země - 20 let v Afghánistánu

Porotci na snímku ocenili zejména objektivní a nezaujatou pozici protagonisty Míra Hussajna. “Za vkusné provedení, údernost, srozumitelnost a komplexitu si tento film vítězství jistě zaslouží. Dotýká se totiž mnoha realit běžného života a tyto často překvapující reálie podává přirozeným a poutavým způsobem,” chválí porota.

Vítězný film se brzy objeví na portálu v podobě AV lekce.

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.