Jeden svět v Praze

Mezinárodní filmový festival Jeden svět cílí především na dospělé příznivce dokumentárních filmů o lidských právech. Na své si ale přijdou i mladší diváci – žáci základních a středních škol. Pro ty každý rok připravujeme speciální dopolední projekce. Filmy vybíráme s ohledem na věk diváků. Mladší z nich se mohou těšit na kratší snímky z kategorie Jeden svět dětem, starším žákům a studentům středních škol je určena kategorie Jeden svět pro studentky a studenty.

Kromě samotných projekcí se během festivalu v Praze tradičně odehrávají i další věci:

Studentská porota

 

Každý rok vybíráme tři aktivní středoškoláky, kteří jsou zapojeni do programu Jeden svět na školách (vedoucí filmových klubů, účastníci projektů nebo zástupci organizátorů regionálních festivalů Jeden svět). Ty společně hodnotí vybrané filmy v kategorii Jeden svět pro student*ky a vyberou ten nejlepší. Vítězný film pak na slavnostním zakončení Jednoho světa obdrží cenu studentské poroty.

 

Studentská porota 2023

Promítání pro rodiče s dětmi

 

Během festivalového víkendu, ale i v pracovní den můžou do kina přijít rodiče či prarodiče se svými dětmi na společný program, který je uzpůsoben pro malé i velké. Na tyto speciální projekce jsme připravili výběr těch nejlepších krátkých dokumentárních filmů z kategorie Jeden svět dětem, které běžně promítáme na projekcích pro školy. Celou projekcí provází zkušená moderátorka nebo moderátor a v některých případech na projekci navazuje i výtvarná dílna.

 

 

Setkání studentů

 

Během festivalu probíhá v Praze také víkendové setkání lidskoprávních studentských projektů Z místa, kde žijeme. Studenti v něm propojují naši komunistickou minulost se současnou situací v postsovětském regionu, v zemích, kde stále vládne bezpráví. Na festivalu mají možnost setkat se s festivalovými hosty, zajít na projekci nebo se účastnit workshopů, které pro ně připravujeme.

Akce pro vyučující

 

Nezapomínáme ani na vyučující, kteří nám žáky a studenty přivádí do kin, nebo během roku pracují s našimi filmy na webu. Jako poděkování pro ně každý rok během festivalu pořádáme speciální projekci či debatu.