Jeden svět živě

Po filmové debaty byly vždy nedílnou součástí Jednoho světa. Dokumentární filmy u žáků a studentů často vzbuzují silné emoce a nezodpovězené otázky. Proto klademe velký důraz, aby po každém snímku mohli diskutovat a dozvědět se víc o dané problematice. Vzhledem k situaci, kdy fyzické potkávání není stále možné pro vás připravujeme, alespoň online debaty k vybraným filmům z letošní festivalové nabídky.

Od 10. do 19. května vždy v 10 hod. dopoledne se budete moci připojit na Jeden svět vzdělává - povídání o filmech a lidských právech pro studenty a studentky i celé rodiny. Pravidelné streamy debat s odborníky nebo přímo s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi, ale i další zajímavé besedy, přednášky a panelové diskuze z oblasti vzdělávání. Pokud by vám čas nebo termín nevyhovoval, debaty bude možné sledovat i později ze záznamu.

Aktuální debatu můžete sledovat zde. Není třeba registrace.

Program Jeden svět vzdělává:

Termín

Co budeme streamovat

Program

středa

12. května

beseda
Síla dokumentárních filmů

Jak se dostat pod povrch filmů a zažehnout plamen diskuze s žáky a studenty? Jaké benefity přináší dokumentární snímky nejen do školních lavic, ale i do našeho kritického a kreativního čtení světa?  S ostřílenými koordinátory školních projekcí v regionech probereme, proč je důležité filmy nejen vidět, ale následně o nich i diskutovat a vzájemně se inspirovat.

 

Hosté: Petra Kopečková, pedagožka a regionální koordinátorka JS Třebíč; Petr Kulhavý, pedagog a koordinátor JS Ústí nad Orlicí

Moderuje: Aneta Kohoutová, regionální koordinátorka JS Hradec Králové

čtvrtek

13. května

debata
Jak zvládat odloučení a vztahy na dálku?

Debata k filmu Manželství, při které budeme reflektovat aktuální téma odloučení a života v online prostředí. To se v rámci koronavirové krize dotklo snad každého z nás. Jaké dopady na nás má život v izolaci a odloučení od našich nejbližších?

 

Hosté: Linda Nývltová, psycholožka a vedoucí pražského týmu Blázníš? no a! a režisérka filmu Kateřina Hager

Moderuje: Nora Fridrichová, moderátorka a reportérka České televize

 

Lekce

pátek

14. května

debata
Jak umění mění náš pohled na klimatickou změnu?

Debata s předními komiksovými tvůrci o tom, jak pomocí výtvarného umění a komiksu otevírat palčivá témata dneška. Čeká vás rozhovor s předními komiksovými tvůrci nad tím, jak umění mění náš pohled na svět a v čem je síla právě komiksového vyprávění. Těšte se na unikátní spojení tvůrců a odborníků na téma klimatické změny.

 

Host: Toy_Box, přední česká komiksová autorka, ilustrátorka a malířka, Petra Skalická, expertka pro metodickou supervizi a strategický rozvoj

 

Moderuje: Tereza Havlínková

 

Debata je zaměřena pro studenti SŠ, případně i VŠ. Budeme rádi, když se na debatu předem přihlásíte pomocí tohoto formuláře (ZDE). Debatu lze zároveň sledovat i bez registrace.

pondělí

17. května

debata
Debata na téma uprchlictví z pohledu jednotlivce

Někdo “vypadne” na pár vteřin, někdo na pár minut, ale jaké to je vypadnut z proudu běžného a bezpečného života, někdy i natrvalo? Téma uprchlictví stále vzbuzuje mnoho emocí. Je to téma komplexní, nesnadno uchopitelné i proto, že někoho s touto zkušeností málokdo osobně zná. Osobní zkušenost přitom napomáhá překonávat strach z neznámého. Představíme Vám téma uprchlictví z pohledu jednotlivce, který musel právě jako uprchlík opustit svou rodnou zemi. Zveme vás na setkání s hostem, který Vám povypráví svůj životní příběh, a vy se budete moci ptát.

 

Host: Vesna Evans, mediální koordinátorka Centra pro lidská práva a demokracii ČvT

 

Moderuje: Zuzana Gruberová, Jeden svět

 

Debata je zaměřena pro 2. stupeň ZŠ a SŠ. Budeme rádi, když se na debatu předem přihlásíte pomocí tohoto formuláře (ZDE). Debatu lze zároveň sledovat i bez registrace.

úterý

18. května

panelová debata
PRAVDA vs. LEŽ

Proč máme tendence věřit dezinformacím a proč bychom jim věřit neměli? Jak rozeznat pravdu od lži? A jak sebou nenechat manipulovat? Týdny mediálního vzdělávání i letos nabídnou zajímavou debatu předních českých novinářů na aktuální témata z mediálního prostředí.

Hosté se během interaktivní debaty svěří s vlastními zkušenostmi, předají praktické tipy a odpoví na otázky studentů.

 

Hosté: Janek Rubeš, youtuber a reportér, Lenka Kabrhelová, moderátorka,Českého rozhlasu, Jakub Kalenský, analytik, Martin Řezníček, moderátor České televize

 

Moderuje: Robert Čásenský, šéfredaktor časopisu Reportér

středa

19. května

debata
Opoziční síly v Rusku

Debata k filmu My jsme Rusko, ve které se zaměříme nejenom na průběh prezidentských voleb v roce 2018, které jsou zachyceny ve filmu, ale i fungování opozičních sil v Rusku, současného uvěznění velkého kritika Kremlu Alexandra Navalnyjho a samozřejmě i česko-ruských vztahů. Dotkneme se i aktuální kauzy ve Vrběticích.

 

Hosté: Ondřej Soukup, novinář sledující dlouhodobě Rusko

David Stulík, analytik bezpečnostního centra Evropské hodnoty

Moderuje: Jakub Železný, novinář, rozhlasový a televizní moderátor

 

Lekce