Jeden svět živě

Po filmové debaty byly vždy nedílnou součástí Jednoho světa. Dokumentární filmy u žáků a studentů často vzbuzují silné emoce a nezodpovězené otázky. Proto klademe velký důraz, aby po každém snímku mohli diskutovat a dozvědět se víc o dané problematice. Vzhledem k situaci, kdy fyzické potkávání není stále možné jsme pro vás připravili, alespoň online debaty k vybraným filmům z letošní festivalové nabídky.

Nestihli jste debatu z programu Jeden svět vzdělává - povídání o filmech a lidských právech pro studenty a studentky i celé rodiny. Nevadí na všechny debaty, které už proběhly se můžete podívat zde ze záznamu:

Opoziční síly v Rusku

Debata k filmu My jsme Rusko, ve které se zaměříme nejenom na průběh prezidentských voleb v roce 2018, které jsou zachyceny ve filmu, ale i fungování opozičních sil v Rusku, současného uvěznění velkého kritika Kremlu Alexeje Navalného a samozřejmě i česko-ruských vztahů. Dotkneme se i aktuální kauzy ve Vrběticích.

Hosté: Ondřej Soukup, novinář sledující dlouhodobě Rusko a David Stulík, analytik bezpečnostního centra Evropské hodnoty

Moderuje: Jakub Železný, novinář, rozhlasový a televizní moderátor

 

Lekce k filmu My jsme Rusko


PRAVDA vs. LEŽ

Proč máme tendence věřit dezinformacím a proč bychom jim věřit neměli? Jak rozeznat pravdu od lži? A jak sebou nenechat manipulovat? Týdny mediálního vzdělávání i letos nabídnou zajímavou debatu předních českých novinářů na aktuální témata z mediálního prostředí.

Hosté se během interaktivní debaty svěří s vlastními zkušenostmi, předají praktické tipy a odpoví na otázky studentů.

Hosté: Janek Rubeš, youtuber a reportér, Lenka Kabrhelová, moderátorka,Českého rozhlasu, Jakub Kalenský, analytik, Martin Řezníček, moderátor České televize

Moderuje: Robert Čásenský, šéfredaktor časopisu Reportér


Debata na téma uprchlictví z pohledu jednotlivce

Někdo “vypadne” na pár vteřin, někdo na pár minut, ale jaké to je vypadnout z proudu běžného a bezpečného života, někdy i natrvalo? Téma uprchlictví stále vzbuzuje mnoho emocí. Je to téma komplexní, nesnadno uchopitelné i proto, že někoho s touto zkušeností málokdo osobně zná. Osobní zkušenost přitom napomáhá překonávat strach z neznámého. Představíme Vám téma uprchlictví z pohledu jednotlivce, který musel právě jako uprchlík opustit svou rodnou zemi. Setkání s Vesnou Evans, mediální koordinátorka Centra pro lidská práva a demokracii ČvT, která Vám povypráví svůj životní příběh.

Moderuje: Zuzana Gruberová, Jeden svět. Debata je zaměřena pro 2. stupeň ZŠ a SŠ.


Jak umění mění náš pohled na klimatickou změnu?

Debata s komiksovými tvůrci o tom, jak pomocí výtvarného umění a komiksu otevírat palčivá témata dneška. Unikátní spojení tvůrců a odborníků na téma klimatické změny.

Hosté: Toy_Box, přední česká komiksová autorka, ilustrátorka a malířka, Petra Skalická, expertka pro metodickou supervizi a strategický rozvoj, moderuje: Tereza Havlínková

Debata je zaměřena pro studenti SŠ, případně i VŠ.


Jak zvládat odloučení a vztahy na dálku?

Debata k filmu Manželství, při které jsme reflektovatovali aktuální téma odloučení a života v online prostředí. To se v rámci koronavirové krize dotklo snad každého z nás. Jaké dopady na nás má život v izolaci a odloučení od našich nejbližších?

Hosté: Alena Vrbová, sociální pedagožka a pracovnice, krizová interventka a lektorka preventivních a vzdělávacích seminářů v oblasti duševního zdraví. Působí v organizacích Ledovec, z.s. v Plzni,  Fokus Praha, z. ú. a Západočeskou univerzitu v Plzni. Součástí debaty bude i vstup režisérky filmu Kateřina Hager

Moderuje: Nora Fridrichová, moderátorka a reportérka České televize

 

Lekce k filmu Manželství


Síla dokumentárních filmů

Jak se dostat pod povrch filmů a zažehnout plamen diskuze s žáky a studenty? Jaké benefity přináší dokumentární snímky nejen do školních lavic, ale i do našeho kritického a kreativního čtení světa?  S ostřílenými koordinátory školních projekcí v regionech probereme, proč je důležité filmy nejen vidět, ale následně o nich i diskutovat a vzájemně se inspirovat.

Hosté: Petra Kopečková, pedagožka a regionální koordinátorka JS Třebíč; Petr Kulhavý, pedagog a koordinátor JS Ústí nad Orlicí. Moderovala: Aneta Kohoutová, regionální koordinátorka JS Hradec Králové


Kyberšikana

Přednáška zaměřená na různé formy kyberšikany, kterými mohou být verbální útoky, ztrapňování šířením fotografie, videa nebo zvukové nahrávky, vyhrožování a zastrašování, krádež identity, průnik na účet s cílem dehonestovat oběť nebo vydírání. Přednáška seznámila účastníky s principy sociálního inženýrství, sextingu a různými formami manipulace s dětmi ve vztahu k Internetu.

Přednášející: Martin Kožíšek, Akademie CZ.NIC


Současná nedemokratická Čína

Debata k Čínskému umělci v exilu, ve které jsme se zaměřili na podmínky života v čínském nedemokratickém režimu, cenzuře tamního státního aparátu, ale i na česko-čínské vztahy.

Host: Kateřina Procházková, sinoložka, novinářka a analytička projektu Sinopsis, debatu moderovala: Magdalena Slezáková, reportérka Deníku N  Zaměřuje se zejména na dění na Dálném východě, se zvláštním zřetelem na Čínu a Korejský poloostrov.

Na film Čínský umělec v exilu se můžete podívat prostřednictvím:

Lekce k filmu Čínský umělec v exilu