Jeden svět dětem 2019

Projekce Jeden svět dětem jsou určeny pro mladší žáky základních škol. Můžete vybírat ze dvou projekcí - pásem tří krátkých filmů, které jsou sestaveny dle věku diváků. Po každém filmu s dětmi pracuje zkušený moderátor. Celková délka projekce včetně diskusí je cca 1,5 hodiny.

Zahraniční snímky jsou vždy opatřeny českým dabingem.

 

Projekce č. 1 (8–11 let)

Průřezová témata: výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, multikulturní výchova, environmentální výchova, výchova demokratického občana

 Monzunová show

Anneke de Lind van Wijngaarden / Nizozemsko / 2017 /...
Rozbalit

 Monzunová show

Anneke de Lind van Wijngaarden / Nizozemsko / 2017 / 16 min.

Téma filmu: život s postižením, koníčky, vzdělávání, rodina

Kunál Singh je energický a sebevědomý chlapec. Chodí do školy, rád sleduje filmy, ze kterých cituje oblíbené hlášky, a zná všechny světové metropole nazpaměť.

Kunál je také nevidomý, ale to mu rozhodně nebrání v tom, aby se přihlásil do školní pěvecké soutěže. Společně se spolužačkou Níradžou jsou si jisti, že vyhrají. Fandit mu přijíždí i jeho milovaná babička, která mu vždy dodávala odvahy a naučila ho nebrat vážně v Indii tradovanou pověru, že nevidomý se člověk rodí kvůli provinění v některém z předešlých životů. Kunál díky ní věří, že dokáže i přes svoje postižení všechno, co si umíní.

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Dulce

Angello Faccini, Guille Isa / Kolumbie / 2018 /...
Rozbalit

Dulce

Angello Faccini, Guille Isa / Kolumbie / 2018 / 10 min.

Téma filmu: rodina, tradice, chudoba, změny klimatu

Malá Dulce má strach z vody. Umět plavat je přitom pro její život ve vesnici na tichomořském pobřeží důležitější než cokoli jiného. Místo, kde se poetický snímek z Kolumbie odehrává, obklopují mangrovové močály.

Každý den celé komunitě hrozí, že vlivem globálních klimatických změn stoupne hladina moře natolik, že jejich obydlí zmizí pod vodou. A právě unikátní ekosystém mangrovů na hranici moře a pevniny tu hraje důležitou roli, neboť pomáhá oteplování tlumit. Dulcina matka dcerku učí plavat a slibuje jí, že jednoho dne, až překoná své obavy, bude moci vyrazit s ní a ostatními ženami z vesnice do močálů na tradiční sběr mušlí.

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Bašír v říši divů

Evelien Vehof, Els Duran / Nizozemsko / 2018 /...
Rozbalit

Bašír v říši divů

Evelien Vehof, Els Duran / Nizozemsko / 2018 / 16 min.

Téma filmu: chudoba, krizové oblasti, migrace, rodina, soužití kultur

Bašírovi je deset let a se svojí matkou a sourozenci žije v uprchlickém táboře uprostřed alžírské pouště. Jednoho dne dostává jedinečnou šanci odjet na léto do Španělska.

Z tábora, kde Bašírova západosaharská rodina už po generace žije, se bez státního občanství málokomu podaří vycestovat za hranice. Dny v táboře ubíhají pomalu, obzvlášť v létě, kdy není škola. Pro Bašíra jsou tak prázdniny v péči španělské rodiny splněným snem. Eskalátory, semafory, výškové budovy – vše je pro něj uprostřed rušné Barcelony nové, vzrušující mu připadá dokonce i jeho první návštěva zubaře. Splní se mu také přání zaplavat si konečně v moři?

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×


Projekce č. 2 (12–13 let)

Průřezová témata: výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, multikulturní výchova, osobnostní a sociální výchova

Kluci z přístavu

Mirjam Marks / Nizozemsko / 2018 / 15 min. Téma...
Rozbalit

Kluci z přístavu

Mirjam Marks / Nizozemsko / 2018 / 15 min.

Téma filmu: dospívání, přátelství, soužití kultur

Heijplaat je dělnická kolonie v přímořské čtvrti nizozemského Rotterdamu. Už od počátku 20. století tu vedle sebe žijí lidé různých národností a kultur, které sem přilákala práce v přístavu.

Max, Emre, Yash, David a Hilson, to je pětka nerozlučných kamarádů ze školy. Všichni vyrostli v Nizozemsku, ačkoli jejich rodiny pocházejí z Turecka, Surinamu, Sýrie nebo Číny. V průmyslové čtvrti zdánlivě není pro děti mnoho míst k zábavě, parta si přesto mezi nákladními kontejnery a zámořskými loděmi našla hřiště pro svá dobrodružství, při čemž odlišnost jejich původů i vyznání nejsou žádnou překážkou v jejich přátelství.

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Miruna

Eva van Barneveld, Heleen D'Haens / Nizozemsko / 2017...
Rozbalit

Miruna

Eva van Barneveld, Heleen D'Haens / Nizozemsko / 2017 / 16 min.

Téma filmu: sociální vyloučení, povolání, vzdělávání, rodina

Dvanáctiletá rumunská dívka Miruna má o své budoucnosti jasno. Rozhodně se neplánuje brzy vdát a pořídit si spoustu dětí jako řada dívek v jejím okolí. Její ambicí je stát se policistkou.

Přijímací zkoušky na policejní akademii sice nebudou žádná hračka, ale Miruna je odhodlána vymanit se z podmínek sociálně vyloučené lokality, kde žije, a uspět. O klidu na studium si v domácnosti s dvanácti sourozenci může nechat jen zdát, přesto se poctivě snaží zlepšit si známky. Sen o policejní akademii jí kazí jen představa, že přestane trávit čas se svými bratry a sestrami, o které se každý den obětavě stará.

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Tanečník Skip

Olivier S. Garcia / Nizozemsko / 2018 /...
Rozbalit

Tanečník Skip

Olivier S. Garcia / Nizozemsko / 2018 / 14 min.

Téma filmu: koníčky, gender, šikana, dospívání, přátelství

„Lidé, kteří dělají výjimečné věci, to v životě dotáhnou nejdál.“ Pro čtrnáctiletého Skipa je tanec vším. A i přes krutou šikanu, které kvůli svému koníčku čelí, chce zůstat sám sebou.

Ambice a vytrvalost Skipovi rozhodně nechybí. Se svou klučičí taneční skupinou The Rhythm Rangers se přihlásil do soutěže a společně s kamarády Robinem a Kynanem na ni tvrdě dře. Zatímco mezi tanečníky se cítí jako ryba ve vodě, ve škole se svou zálibou v tanečním stylu vogue raději nechlubí. Kdo by chtěl stále dokola poslouchat nadávky a mantru spolužáků, že „tanec je pro holky a teplouše“?

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×