Jeden svět dětem

Projekce Jeden svět dětem jsou určeny pro mladší žáky základních škol. Můžete vybírat ze dvou projekcí, které jsou sestaveny dle věku diváků. Průběhem projekce žáky provádí moderátor. Celková délka projekce včetně diskusí je cca 1,5 hodiny.

Zahraniční snímky jsou vždy opatřeny českým dabingem.

Průřezová témata: výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, multikulturní výchova, osobnostní a sociální výchova, mediální výchova, environmentální výchova, výchova demokratického občana


Projekce č. 1 // 8–11 let

  • Darované housle (24 min.)
  • Kimaru a kuřata (15 min.)
  • Bětka a chytré hlavičky ( 15 min.)

Projekce č. 2 // 12–14 let

  • Rockeři (25 min.)
  • Holka z Instagramu (18 min.)
  • Jesserův sen (15 min.)


PROJEKCE Č. 1 // 8–12 let


Darované housle / Kahane Cooperman / USA / 2016 / 24 min.

Téma filmu: stáří, rodina, mezigenerační setkávání, 2. světová válka a holocaust


Joe se narodil do rodiny, v níž každý ovládal hru na nějaký hudební nástroj. Pro něj to byly od malička housle. Po vypuknutí druhé světové války byl se svým otcem deportován z rodného Polska do pracovního tábora na Sibiř. Zde strávil dlouhých šest let. Po válce odjel do USA a své milované housle si nezapomněl vzít s sebou. Dnes už na ně vzhledem k vysokému věku hrát nemůže, a tak se rozhodl je věnovat některému z chudých dětí ze školy v newyorském Bronxu. Jeho housle tak získala dvanáctiletá Brianna, která na ně hraje s podobnou vášní jako kdysi on a uvědomuje si, jak důležitou roli při sbližování generací může sehrát hudba.

  Ukázka na Youtube


Kimaru a kuřata / Eriss Khajira, Anne van Campenhout / Keňa / 2016 / 15 min.

Téma filmu: chudoba, vzdělávání, rodina


Desetiletý Kimaru žije ve slumu v africkém Nairobi. Rád by se stal leteckým inženýrem, aby zaopatřil maminku a mladší sestry. Po smrti otce totiž jeho rodina nemá dost peněz. Matka musí celé dny pracovat na tržišti, a tak na Kimarua zůstávají domácí povinnosti. Nemůže chodit do školy, protože nemá z čeho zaplatit školné, a přitom si uvědomuje, že bez řádného vzdělání svou vysněnou práci nezíská. Rozhodne se proto vzít osud do vlastních rukou a vydělat si na školu prodejem vajec. Správně pečovat o kuřata však není vůbec jednoduché. Podaří se Kimaruovi vydělat na školné a novou školní uniformu?

  Ukázka na Youtube


Bětka a chytré hlavičky / Theodora Remundová / Česká republika / 2016 / 15 min.

Téma filmu: rodina, stáří, aktivní občanství


Mimořádně aktivní dvanáctiletá Bětka žije se svou rodinou na venkově, ráda jezdí na koni nebo tráví čas se svou sestřenicí Eliškou. Ještě raději však pomáhá těm, kteří potřebují. Ať už jde o spolužáka Jirku, který trpí autismem, nebo o osamělé seniory v domově důchodců. Pro ty Bětka připravuje pravidelná setkání Klubu chytrých hlaviček. Společně s Eliškou pro ně každé úterý organizují různé hry a aktivity, jako jsou divadelní představení nebo poznávání divoce rostoucích květin. Dívky nechtějí, aby jen ony samy seniorům něco předváděly, snaží se je aktivně zapojit a vytvořit tak něco společně.

  Ukázka na YoutubePROJEKCE Č. 2 // 12–14 let


Rockeři / Daan Bol / Nizozemsko / 2016 / 25 min.

Téma filmu: nemoc, přátelství, koníčky


Trojici holandských mladíků Siu, Base a Vinceho spojuje nejen vzájemné přátelství, ale také nadšení pro hudbu. Jejich blues rocková kapela Morganas Illusion už má za sebou řadu úspěšných koncertů. Slibný rozjezd hudební kariéry ale zabrzdí Siaovy těžké deprese, kvůli kterým skončí v nemocnici. Místo úvah o nahrazení nemocného kamaráda v kapele se Vince a Bas rozhodnou počkat na jeho zotavení a pravidelně ho navštěvují. Dokáže se ale kapela po půlroční pauze dostat zpět do formy? Je jejich přátelství opravdu tak silné, aby dokázalo zvládnout krizi způsobenou Siaovým onemocněním?

  Ukázka na Youtube


Holka z Instagramu / Mirjam Marks / Nizozemsko / 2015 / 18 min.

Téma filmu: nová média, média a mladí lidé


První věcí, kterou Annegiene po probuzení udělá, je zkontrolování počtu lajků jejího nového příspěvku na Instagramu. Své rodiče během snídaně moc nevnímá, místo toho s napětím sleduje, kolik přibylo pochvalných ohlasů na její nejnovější fotku. V patnácti letech už má na svém profilu téměř 700 tisíc fanoušků a začíná dostávat nabídky na práci od velkých firem. Její věhlas na sociálních sítích však kontrastuje s minimem opravdových přátel. Ve skutečnosti je spíše stydlivá a celé dny tráví o samotě jen se svým foťákem a mobilem. 

  Ukázka na Youtube


Jesserův sen / Godelieve Eijsink / Nizozemsko, Nikaragua / 2016 / 15 min.

Téma filmu: chudoba, rodina, nemoc, přátelství


Jedenáctiletý Jesser žije se svou rodinou v malém domku na nikaragujském venkově. Jeho snem je stát se farmářem a v malém obchůdku prodávat vlastnoručně vypěstované ovoce a zeleninu. Je proto aktivním členem projektu komunitního zahradničení, kde se učí vše potřebné ohledně pěstování a péče o nejrůznější rostliny, které má tolik rád. Kromě jediné. Všudypřítomné cukrové třtiny, jejíž náročná a zdraví nebezpečná sklizeň představuje pro místní jediný zdroj obživy. Jesser věří, že se mu časem podaří vypěstovat dostatek zdravých plodin, aby pomohl nejen svému těžce nemocnému otci, ale i ostatním členům rodiny.

  Ukázka na Youtube