Jeden svět dětem

Projekce Jeden svět dětem jsou určeny pro mladší žáky základních škol. Můžete vybírat ze dvou projekcí - pásem tří krátkých filmů, které jsou sestaveny dle věku diváků. Po každém filmu s dětmi pracuje zkušený moderátor. Celková délka projekce včetně diskusí je cca 1,5 hodiny.

Zahraniční snímky jsou vždy opatřeny českým dabingem.

Průřezová témata výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, multikulturní výchova, osobnostní a sociální výchova, mediální výchova, environmentální výchova, výchova demokratického občana

Projekce č. 1 (8–11 let)

Hadí dívka

Jens Pedersen / Dánsko / 2017 / 22 min. Téma...
Rozbalit

Hadí dívka

Jens Pedersen / Dánsko / 2017 / 22 min.

Téma filmu: chudoba, vzdělávání, rodina, koníčky

Erdenchimeg je chudá jedenáctiletá dívka, která žije se svou matkou v prosté jurtě v hlavním městě Mongolska. Často se jí stýská po otci, který byl odsouzen k mnoha letům vězení. Přes velký vnitřní smutek ale nezapomíná snít. Ráda by se stala profesionální hadí ženou. Na přímluvu samotné trenérky dostává dívka životní šanci navštěvovat prestižní akrobatickou školu. Přestože se mezi dívkami z bohatých rodin cítí jako cizinka, odhodlaně pokračuje a podstupuje náročný a bolestivý trénink. Nejde jí totiž jen o zábavu. Stát se akrobatkou je šance, jak si splnit sen a uživit sebe i rodinu. 

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Lenno a jeho rybka

Shamira Raphaëla / Nizozemsko / 2017 / 18 min. Téma...
Rozbalit

Lenno a jeho rybka

Shamira Raphaëla / Nizozemsko / 2017 / 18 min.

Téma filmu: život s jinakostí, rodina

Desetiletý Lenno přináší domů novou akvarijní rybku – skaláru. Překvapivě mají dost společného. Lenno má dlouhodobě potíže s násilným chováním, a musí proto navštěvovat školu pro problémové děti. Skalára je zase známá svou agresivitou, se kterou útočí v akváriu na ostatní ryby. Lenno má pro rybku pochopení. Ani pro něj není snadné být „hodným klukem“ a žít podle představ svého okolí. Obtížně naslouchá radám svého otce a trápí ho, že není podobný svému bratrovi i že nevídá častěji svou matku. Dokáže si Lenno a jeho rybka najít své místo mezi ostatními? 

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Rozárka a kuchařky bez domova

Theodora Remundová / Česká republika / 2017 / 15...
Rozbalit

Rozárka a kuchařky bez domova

Theodora Remundová / Česká republika / 2017 / 15 min.

Téma filmu: aktivní občanství, sociální vyloučení, život na ulici

Už několik let nejí jedenáctiletá Rozárka žádné maso. Rozhodla se tak proto, že se jí nelíbí životní podmínky zvířat ve velkochovech. Jednoho dne se setká s kuchařkami z veganské restaurace Kuchařky bez domova v centru Prahy. Jídlo zde vaří dívky a ženy, které přišly v minulosti o domov a žily v drsných podmínkách přímo na ulici. Rozárku posouvá soucit se zvířaty, ohleduplnost k přírodě a její velká otevřenost k dalším důležitým otázkám. Co pro nás znamená domov? Vážíme si dostatečně toho, že máme střechu nad hlavou? 

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×

 

Projekce č. 2 (12–13 let)

Poslouchám

Astrid Bussink / Nizozemsko / 2017 / 15 min. Téma...
Rozbalit

Poslouchám

Astrid Bussink / Nizozemsko / 2017 / 15 min.

Téma filmu: dospívání, krizová pomoc, domov

Dětský svět je občas plný komplikací a problémů, o kterých není vždy snadné mluvit s rodiči nebo přáteli. V Nizozemsku pomáhá dětem speciální telefonní linka Kindertelefoon – obdoba české Linky bezpečí. Snímek zachycuje autentické zpovědi neznámých dětí: Opuštěné dívky, která tráví prakticky celý týden sama doma bez rodičů. Kluka, který doufá, že není gay. Nebo úzkostlivého chlapce, který žije v azylovém domě jako uprchlík a bojí se budoucnosti. Někdy ale děti volají i s úsměvnými příběhy nebo si chtějí jen popovídat. Na lince ale ve všech případech někdo trpělivě naslouchá…

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Rodinné řeznictví

Marijn Frank / Nizozemsko / 2017 / 15 min. Téma...
Rozbalit

Rodinné řeznictví

Marijn Frank / Nizozemsko / 2017 / 15 min.

Téma filmu: rodinná tradice, povolání, chov zvířat

Wessel je pracovitý třináctiletý kluk z venkova. Má rád přírodu, zvířata a svého dědečka. Ten před mnoha lety ve vesnici založil úspěšné řeznictví a počítá s tím, že se Wessel jednou stane také dobrým řezníkem. Wessel si ale není ještě úplně jistý. Dědečka si váží a práce v řeznictví ho baví. Zároveň ale rád tráví čas se zvířaty, miluje králíky a nelíbí se mu porážky krav. Trápí jej také to, že ho ve škole někteří kvůli řeznictví odsuzují. Současně mu ale vadí jejich pokrytectví a zamýšlí se nad tím, jak si vlastně lidé představují, že se maso dostává na talíř. Bude Wessel dále pokračovat v rodinné tradici?

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Poklad

Nestor Del Castillo, Marisa Lafuente Esteso / Španělsko /...
Rozbalit

Poklad

Nestor Del Castillo, Marisa Lafuente Esteso / Španělsko / 2017 / 12 min.

Téma filmu: rodina, stáří

Citlivě natočený příběh o malé dívce Veře, která se společně se svým otcem a devadesátiletým dědečkem Luisem vydává na neobvyklý výlet. Jejich cílem je nalézt jakýsi poklad. Vyrážejí autem do borovicového háje, který Luis před mnoha lety vlastníma rukama vysadil. Na místě dědeček důkladně prohlíží a vyhodnocuje každý strom. Až zde vnučka pochopí, že oním pokladem, který hledají, je místo, kde bude chtít být děda po své smrti pohřben.

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×