Studentská porota

Každý rok vybíráme čtyři aktivní středoškoláky, kteří jsou zapojeni do programu Jeden svět na školách (buď vedoucí filmových klubů nebo účastníky projektů), kteří pak hodnotí nejlepší film v kategorii Jeden svět pro studentky a studenty. Vítězný film je pak vyhlášen na slavnostním zakončení a obdrží cenu studentské poroty.

 


Vítěz Ceny studentské poroty festivalu Jeden svět 2017

Zemřít pro design / Sue Williams / USA / 2015 / 57 min. 

Vyjádření poroty: „Rozhodli jsme se ocenit film zejména kvůli tématu, které se dotýká nás všech, generace obklopené elektronickými zařízeními. Domníváme se, že rizika výroby spotřební elektroniky nejsou veřejnosti dostatečně známa a osvěta o znečištění životního prostředí je velmi důležitá. Oceňujeme, že film přesto ukázal pozitivní příklady zodpovědných výrobců a nenásilnou formou sdělil, že Země je jenom jedna a žádný problém není tak daleko, aby se nás netýkal."

Ve studentské porotě roku 2017 zasedali:

Anna Zítová

Anna (18) studuje třetím rokem Gymnázium Mozartova v Pardubicích. Ve škole se ráda zapojuje do zajímavých projektů, jakým je například organizace Filmového klubu Jednoho světa na školách. Díky němu zprostředkovává svým spolužákům aktuální témata současného světa skrze dokumentární filmy. Ve volném čase, který jí zbývá, se snaží pomáhat lidem. I proto už několikrát spolupracovala s Charitou jako dobrovolnice. Ve škole ji baví jazyky, a tak zvažuje, jestli se po maturitě věnovat právě jim, anebo zkusit štěstí na FAMU.

Jakub Čech

Jakub (16) žije a studuje v Prostějově. V roce 2016 získal zvláštní uznání Ceny Gratias Tibi za své aktivity týkající se komunální politiky v jeho domovském městě. Díky jeho zájmu rozpoutal širší debatu o možnosti většího zapojení mladých lidí do veřejného života. Kromě politiky se od malička věnuje amatérskému divadlu a psaní do místních médií. Po absolvování střední školy plánuje studovat politologii nebo práva.

Eliška Chaloupková

Eliška (18) studuje čtvrtý ročník pražského gymnázia Duhovka. V loňském roce vyhrála první místo v Literární soutěži Jednoho světa na školách. Ve svém volném čase je neustále v pohybu. Ráda tancuje, běhá, čte a je už čtrnáct let členkou pěveckého sboru. Její největší vášní je však cestování do různých koutů světa. Momentálně se, ale nejvíce soustředí na ukončení studia, které jí letos čeká. Ráda by pokračovala na vysoké škole studiem marketingu.  

Jakub Hodulík

Jakub (17) je studentem Gymnázia Karviná. Podílí se na organizaci Jednoho světa v Třinci a většinu svého volného času tráví dobrovolnictvím. Předsedá mládežnické radě, která pořádá pravidelné kulturní, sportovní a vzdělávací akce (nejen) pro mladé. Působí také jako koordinátor místní skupiny Amnesty International Karviná, která se snaží napříč regionem popularizovat problematiku lidských práv a pomáhat lidem po celém světě. Mezi jeho zájmy patří výtvarné umění nebo psaní. Za nejdůležitější považuje nesedět, ale něco vytvářet a měnit.