Mapa projektů

Podívejte se na mapu škol v Praze zapojených do projektu "Kdo jiný?" Jednoho světa na školách.

Tady všude již fungují studentské týmy v rámci projektu "Kdo jiný?"
Podpořit seniory

Projekt realizován na:

Rok realizace: 2017/2018

Škola: Střední škola gastronomická a hotelová s.r.o.

Adresa: Vrbova 1233, Praha, 14700

Studenti se rozhodli svůj volný čas trávit se seniory. Napadlo je, že by bylo skvělé s nimi společně vařit. Scházejí se proto v Domově pro seniory na Chodově. Nakoupí vždy nějaké suroviny a v prostorách domova pak spolu vaří. Senioři se k nim spontánně připojují a sdílí své zážitky z vaření i ze svých životů. Tým navíc plánuje sehnat finance na nákup surovin pomocí prodeje propagačních předmětů. Studenti si také vytvořili facebookové stránky, kde sdílí společné fotky, zážitky a události (www.facebook.com/sesenioryvkuchyni).

Z kaše ven

Projekt realizován na:

Rok realizace: 2017/2018

Škola: Pražské humanitní gymnázium š.p.o.

Adresa: Svatoslavova 333/4, Praha, 14000

Studentky se už v roce 2017 nadšeně pustily do pomáhání dětem v Klokáncích. Začaly za nimi pravidelně docházet a vymýšlet různý program. Jejich úsilí navíc zachytilo video plné spontánních rozhovorů s dětmi, které se velmi nadšeně vyjadřují o přítomnosti dívek v ústavu. V roce 2018 proto tým dívek na úspěšné návštěvy navázal nápadem Z kaše ven. Jeho cílem je informovat veřejnost o ústavní péči v ČR a o jejích dopadech na děti v dalším životě. Problém se studentky snaží postupně medializovat pomocí blogu a sociálních sítí. Dívky za „svými dětmi“ stále dojíždějí.

Návštěvy pacientů ve Fakultní nemocnici v Motole

Projekt realizován na:

Rok realizace: 2017/2018

Škola: Základní škola Brána jazyků s rozšířenou výukou matematiky

Adresa: Uhelný trh 4, Praha, 11000

Žáci už druhým rokem rozveselují pacienty v nemocnici v Motole. Nejprve se zaměřili na děti z onkologického oddělení, kdy žáci prvního stupně nakreslili nemocným dětem obrázek k Vánocům. Následně se věnovali seniorům. Zorganizovali pro ně besídky, zpívali společně vánoční koledy nebo pekli velikonoční cukroví. Žákům se postupně podařilo navázat dlouhodobou a pravidelnou spolupráci s Dobrovolnickým centrem v Motole. Nyní se tým obnovil a nově se do návštěv pacientů zapojují žáci z jiných ročníků. Navíc plánují o svých zážitcích a zkušenostech natočit krátký dokument.

Mám asistenta, no a co?!

Projekt realizován na:

Rok realizace: 2017/2018

Škola: Fakultní základní škola profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK, Praha 13, Fingerova 2186

Adresa: Fingerova 2186, Praha, 15800

Žáci se už druhým rokem snaží prolomit tabu, které panuje ve školách kolem mladých lidí s pomocnými asistenty. Všimli si totiž, že tito žáci zažívají ve škole negativní reakce od ostatních. Natočili proto tematický dokument, aby rozproudili diskuzi. Mají za sebou první úspěšné promítání spolužákům a rodičům. Chtějí dokument pod vedením profesionálů dopilovat, plánují ho pak umístit na školní web a zorganizovat projekce i na jiných školách.

Zorganizovat festival autorských filmů

Projekt realizován na:

Rok realizace: 2017/2018

Škola: Německá škola v Praze s.r.o. - zahraniční škola a gymnázium

Adresa: Schwarzenberská 700/1, Praha, 15800

Studenti se rozhodli uspořádat festival autorských filmů mladých tvůrců, který budou doplňovat zajímavé doprovodné akce. Navíc plánují oslovit také tvůrce krátkých filmů z jiných škol s cílem propojit se s nimi a vyměnit si vzájemně inspiraci i zkušenosti. Tématem festivalu je Pohled za hranice a to jak za hranice jednotlivých států, tak metaforicky za své vlastní hranice.

Prostor K

Projekt realizován na:

Rok realizace: 2017/2018

Škola: Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy, základní umělecká škola

Adresa: Komenského nám. 400, Praha, 13000

Studenti budou pořádat diskuze na různá společenská témata. Na škole proto nejprve rozdávali ostatním spolužákům dotazníky a zjišťovali, co by je hlavně zajímalo. Sbírali také tipy na zajímavé hosty. Jako první host do diskuze byla nakonec vybrána školní psycholožka, se kterou mimo jiné mluvili o volbě studijního oboru při přechodu na vysokou školu. Další diskuze budou následovat.

Uspořádat filmový festival

Projekt realizován na:

Rok realizace: 2017/2018

Škola: Gymnázium Elišky Krásnohorské, Praha 4 - Michle, Ohradní 55

Adresa: Ohradní 55, Praha, 14000

Studenti gymnázia se rozhodli uspořádat u sebe na škole několikadenní školní festival dokumentárních filmů. Projekce filmů doplní diskuzemi se zajímavými hosty a doprovodnými akcemi. Studenti během roku už pořádali několik projekcí ve Filmovém klubu Jeden svět na školách. Promítli například Svět podle Daliborka a pozvali na debatu českého režiséra Víta Klusáka.

Propojit různé sociální bubliny

Projekt realizován na:

Rok realizace: 2017/2018

Škola: Gymnázium, Praha 10, Omská 1300

Adresa: Omská 1300, Praha, 10000

Studenti se rozhodli propojovat mladé lidi z různých sociálních bublin. Sami mají totiž pocit, že se pohybují uvnitř skupiny, ve které mají skoro všichni podobné názory. Jelikož je zajímají hlavně otázky kolem současného školství, provedli dotazníkové šetření na odborné škole, kde očekávají trochu odlišný pohled na věc než na svém domovském gymnáziu. Dotazník například zjišťuje, nakolik současné školství odpovídá požadavkům dnešní doby a co od něj mladí lidé vlastně očekávají. Studenti následně dotazník vyhodnotí a zorganizují debatu s představiteli různých pohledů na školství, kam pozvou své spolužáky i kamarády z jiných škol.

Duhovka

Projekt realizován na:

Rok realizace: 2017/2018

Škola: Gymnázium Jana Nerudy, škola hlavního města Prahy, Praha 1, Hellichova 3

Adresa: Hellichova 3, Praha, 11800

Dvě studentky se rozhodly zaměřit na LGBT problematiku. Společným cílem bylo vytvořit na škole bezpečné prostředí, kde budou moct všichni zájemci otevřeně debatovat a sdílet své názory. Diskuze tak na škole přispívají k odbourávání nejrůznějších předsudků a ke schopnosti respektovat druhé. Studentky nakonec představily svůj záměr na studentské konferenci. Také v následujících letech chtějí pokračovat v šíření tolerance.

Veřejná lednice

Projekt realizován na:

Rok realizace: 2016/2017

Škola: Střední průmyslová škola sdělovací techniky, Praha 1, Panská 3

Adresa: Panská 3, Praha, 11000

Studenti se rozhodli pomáhat seniorům, lidem bez domova, ale i matkám samoživitelkám. Zprovoznili proto veřejnou lednici, která zmírňuje existenční problémy lidí v nouzi. Navíc se jim díky tomuto nápadu podařilo zatočit s plýtváním jídla. Navázali také spolupráci s kavárnou Na půl cesty, která jim začala poskytovat do lednice přebytečné potraviny. Postupně je také nadšeně začali podporovat studenti z dalších ročníků.

My spolu

Projekt realizován na:

Rok realizace: 2016/2017

Škola: Gymnázium Čakovice

Adresa: nám.25. března 100, Praha, 19600

Studentky se zaměřily na pomoc matkám samoživitelkám. Oslovily proto azylový dům a uspořádaly pro ně sbírku oblečení a potravin. Svou další energii pak zaměřily na doučování dětí, které se setkalo s velmi pozitivní odezvou. Studentky proto plánují ve volném čase v doučování pokračovat.

Boj s kyberšikanou

Projekt realizován na:

Rok realizace: 2016/2017

Škola: EDUCanet - gymnázium, střední odborná škola a základní škola

Adresa: Roztylská 1860/1, Praha, 14000

Studenti se rozhodli podpořit prevenci proti kyberšikaně pomocí krátkého videospotu. Členky týmu totiž zažily na vlastní kůži kyberšikanu a rozhodly se ostatní varovat před možným nebezpečím na sociálních sítích. Celé video, které mapuje skutečný příběh a autentické výpovědi, umožňuje divákům přímo nahlédnout do psychiky obětí. Video tak přispívá k lepšímu pochopení velmi aktuálního tématu.