Naše Posvícení

V rámci mezinárodní kampaně Food Right Now - Postavme se hladu proběhla 16. října 2013 na Světový den výživy akce Naše posvícení. Zúčastnilo se jí přes 170 z celé České republiky.

V tento den zapojené školní jídelny a restaurace podávaly menu sestavené pouze z lokálních surovin. Dále se také promítaly filmy spojené s tématikou hladu ve světě. Cílem kampaně bylo podpořit lokální spotřebu potravin a pomoci tak řešení problému světového hladu. Všem zúčastněným školám děkujeme!

 

Hodnotit nejlepší akci byl velmi těžký úkol. Vybrali jsme devět akcí, které nám přišly velmi nápadité, propracované a které měly dopad na větší množství lidí. Výhercům gratulujeme a posíláme dárky.

Výherci:

1st International School of Ostrava - farmářské trhy

Caritas - Vyšší odborná škola sociální - noc s dokumentáními filmy a velmi bohatý doprovodný program

Gymnázium Jana Palacha,  Mělník - farmářské trhy a doprovodný program

Gymnázium prof. Jana Patočky, Praha - konference o lokálních potravinách (ve spolupráci s gymnáziem Sladkovského) a doprovodné akce

Gymnázium Karla Sladkovského Praha - konference (ve spolupráci s gymnáziem Jana Patočky) a týden lokálních potravin ve škole

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně - propagace lokálních surovin v médiích a regionální televizi

ZŠ Křivoklát - realizace kuchařské knihy a doprovodný program

ZŠ Telecí - návštěva moštárny a doprovodné akce

ZŠ Záhoří - beseda s místními farmáři a doprovodný program


Proč lokální potraviny?
Lokální potraviny jsou kvalitnější, jejich distribuce je méně energeticky náročná, šetrnější k životnímu prostředí. Jejich nákupem přímo podporujeme ekonomiku našeho regionu, místní pěstitele a tím i rozvoj místa, kde žijeme. V rozvojových zemích, kam mnohé nadnárodní firmy soustředí svou produkci, šetříme zdroje vody a půdy, které tak mohou využít nejchudší obyvatelé světa. Právě chudoba je hlavním důvodem existence hladu ve světě.

Hodovalo se lokálně
Žáci oslovili školní jídelnu nebo restauraci v okolí, aby 16. října, v rámci světového dne hladu, podávala oběd pouze z lokálních surovin. V rámci kampaně žáci a pedagogové také znovuobjevovali staré regionální recepty, připravovali svačinu z lokálních surovin, pekli tradiční moučníky, organizovali trhy lokálních produktů, setkávali se s místními farmáři a zemědělci a organizovali mnoho dalších tématických akcí.

 

Pro více fotek se podívejte do naší fotogalerie.

Seznam zapojených a restaurací.

Promítalo se globálně
Ve školách se promítaly JSNŠ dokumentární filmy z celého světa související s problematikou hladu. Po projekci filmu následovaly debaty s odborníky, výtvarné workshopy, interaktivní hry a další doprovodné aktivity spojené s tématikou světového hladu.

Po registraci na náš web mohli (a stále mohou) pedagogové streamovat a stahovat naše filmy a další materiály zdarma.
Pro akci Naše Posvícení využili hlavně tyto filmy a výukové materiály:
Na sever od slunce 15-21 let
Tak to vidím já: Amia, 8-12 let
Meatrix, 8-12 let
Zvířata zachraňují svět, 7-12 let
Moje sousedka, 8-12 let
Krev v mobilech, 16 – 21 let
Kojenecká voda, 13- 17 let
Více filmů a výukových materiálů najdete zde.

OD NÁS ZAPOJENÉ ŠKOLY DOSTALY:

  • Plakáty k akci (ke stažení zde) – mohou sloužit jako pozvánka, zároveň by měly být vyvěšen ve škole v den konání akce.
  • Příručku Food Right Now – Všichni mají právo na jídlo (ke stažení zde), kde jsou detailně a srozumitelně vysvětleny příčiny hladu ve světě a také jejich dopady na různé cílové skupiny a možnosti řešení tohoto problému. Příručka je vhodným materiálem při výuce.
  • Filmy a výukové lekce dostupné na našem webu, které vám po registraci (!) zpřístupníme a které můžete i nadále využívat.

ZAPOJENÉ ŠKOLY - soubor v pdf

Školy s nejlépe připravenými akcemi od nás dostanou certifikát a drobné dárky!

Video z akce:

Kontakt: koordinator@clovekvtisni.cz, tel: 222 350 847