Trest za nenávistný projev v kauze "teplických prvňáčků"

Začátkem minulého roku Teplický deník publikoval tablo s dětmi, které začaly chodit do první třídy. Jedna z těchto fotografií, na níž jsou děti arabského, romského a vietnamského původu, vyvolala velké množství nenávistných komentářů. O kauze jsme psali zde. Policie prošetřovala, zda některá vyjádření nejsou trestným činem. Tachovský soud nyní rozhodl, že komentář ženy z Tachova české zákony porušil a navrhl trest. 

Šestadvacetiletá žena z Tachova na sociální síti pod fotkou dětí ze Základní školy Plynárenská napsala „rovnou“ a k tomu přidala obrázek pistole. Podle obžaloby se žena dopustila trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, za což jí hrozily až tři roky vězení.

Tachovský soud nyní ženě udělil za nenávistný komentář pod fotografií teplických prvňáčků osmiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na 1,5 roku a pokutu ve výši 20 tisíc korun. Rozhodnutí není zatím pravomocné. 

Podle deníku Právo obviněná žena u výslechu uvedla, že jednala nerozvážně a své chování přičítala alkoholu, chtěla pouze přihodit také jeden nepatřičný komentář, nemyslela tím však nic zlého.