Konference (Naše) veřejnoprávní média

Termín: 3. prosince 2019 (9.00 - 16.00)

Místo konání: Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7

 

Jeden svět na školách uspořádal pro vyučující základních a středních škol konferenci k mediálnímu vzdělávání s názvem (Naše) veřejnoprávní média.

Hlavním tématem konference byla veřejnoprávní média a jejich role v naší společnosti.

Jak veřejnoprávní média fungují? Jaká je jejich úloha v demokratické společnosti? Proč je důležitá jejich nezávislost na politické moci?

Na tyto a další otázky odpovídali zajímavý hosté panelových debat.

Záznam z dopoledních panelových debat můžete shlédnout online zde na této stránce:

 

Program konference

8.00   Registrace účastníků
9.00 Zahájení konference, Karel Strachota (JSNS) a Michal Kučerák (DOX)
9.10

Panelová debata Představujeme naše veřejnoprávní média, moderuje Eliška Mainclová (JSNS)

 

Hosty panelové debaty budou:
 

 • Radka Matesová Marková
  Šéfredaktorka zpravodajství České tiskové kanceláře (ČTK). V ČTK pracuje 22 let, začínala jako zpravodajka domácí redakce, poté zpravodajka ČTK v Paříži. Držitelka ocenění Novinářská křepelka za rok 2003 pro mladé a perspektivní novináře. Od roku 2004 vedoucí zahraniční redakce ČTK, poté šéfeditorka zpravodajství. Šéfredaktorkou zpravodajství ČTK se stala v únoru 2018 jako první žena ve stoleté historii národní agentury.
   

 • Petr Šabata
  Šéfredaktor Českého rozhlasu Plus, kde se v komentářích věnuje ekonomice, školství a dění na Slovensku. V minulosti byl také šéfredaktorem deníků MF Dnes, Hospodářské noviny, slovenská Pravda a působil také v deníku SME v Bratislavě. Pro tato média psal politická a ekonomická zpravodajství, komentáře, analýzy, rozhovory i sloupky.
   

 • Jakub Železný

  Novinář a rozhlasový a televizní moderátor. V současné době působí v České televizi, kde od roku 2012 moderuje hlavní zpravodajskou relaci Události.
  Vysokoškolské vzdělání získal na katedře žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde absolvoval magisterský obor mediální studia a studium završil v roce 2011 doktorátem.
  V minulosti pracoval více než dvacet let v Českém rozhlase. Spolupracoval také s TV Nova na sportovním vysílání nebo koncem 90. let s TV Prima na vlastním publicistickém pořadu K věci!

10.30

Coffeebreak

10.50

Panelová debata Role veřejnoprávních médií v naší společnosti, moderuje Tereza Engelová (HlídacíPes.org)

 

Hosty panelové debaty budou:
 

 • Angelika Bazalová

  Novinářka, dramaturgyně a od roku 2019 také členka Rady České tiskové kanceláře. V minulosti působila jako redaktorka české redakce BBC v Praze. Poté se přesunula do České televize, kde začínala jako editorka zpráv, později se stala hlavní editorkou večerní zpravodajské relace Události. Následně převzala vedení redakce ranního a dopoledního vysílání zpravodajského kanálu ČT24. V roce 2013 odešla z České televize do podnikatelské sféry. V současné době mimo jiné připravuje analýzy a jiné názorové články pro Deník N, český nezávislý deník.
   

 • Jakub Macek

  V současné době působí jako vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Také je členem správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
  Jako sociolog médií se podílel na několika výzkumných projektech, které se zaměřovaly například na roli nových a starých médií v každodenním životě jejich uživatelů. Aktuálně je hlavním řešitelem výzkumu Důvěra v média ve fragmentovaném mediálním prostředí: Případ České republiky.
  Je autor řady odborných publikací, mezi jinými knih Poznámky ke studiím nových médií a Média v pohybu: K proměně současných českých publik.
   

 • Robert Čásenský
  Novinář a komentátor, šéfredaktor a majitel reportážně investigativního magazínu Reportér. Za pětačtyřicet let života strávil více než polovinu prací v různých tištěných médiích. V roce 1993 začal psát do Českého deníku a přes Denní Telegraf a Lidové noviny doputoval až do MF Dnes. Tu potom od roku 2006 vedl jako šéfredaktor. Za jeho působení přinesla MF DNES sérii investigativních odhalení týkajících se nejvyšších pater české politiky. Při vlastnickém veletoči v českých médiích v roce 2013 se rozhodl funkci šéfredaktora opustit. Jelikož ale pořád věří, že má smysl pokoušet se o dobrou žurnalistiku, založil magazín Reportér. A protože každou redakci musí někdo řídit, stal se v Reportéru šéfredaktorem.
   

 • Tomáš Trampota

  Absolvoval postgraduální studium na Katedře mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. V minulosti byl ředitelem Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. V současné době je členem poradního kolegia generálního ředitele České televize a také přednáší na pražské New York University a na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zabývá se sociologií médií a českým mediálním systémem. Je autorem knihy Zpravodajství a spoluautorem knihy Metody výzkumu médií.
12.30 Oběd
13.30 Co nového nabízíme v JSNS k mediálnímu vzdělávání?
14.15

Praktické semináře

 

 • Krok za krokem - jak učit mediální výchovu prostřednictvím filmu - KAPACITA SEMINÁŘE JE JIŽ NAPLNĚNA
  Připravili jsme pro všechny učitele „výukový plán“ Krok za krokem obsahující více než čtyřicet audiovizuálních lekcí rozdělených do tří úrovní podle náročnosti témat, kterými můžete rozvíjet mediální gramotnost svých žáků. V rámci semináře si ukážeme, jak se v takovém množství materiálů zorientovat, čím začít a jak vše uvést do praxe. Vyzkoušíte si také několik praktických aktivit, které můžete následně použít ve výuce.

  Pořadatel: JSNS
  Lektor: Tomáš Titěra, lektor JSNS
  Kapacita: 25 osob
   
 • Televize ve škole- KAPACITA SEMINÁŘE JE JIŽ NAPLNĚNA
  Lektoři České televize představí projekt Televize ve vaší škole. Vysvětlí pojem školní televize a předvedou, jak může fungovat praktická mediální výuka. Promítnou účastníkům výstupy z výjezdních seminářů na českých školách, které natočili sami žáci a které se vysílaly ve Zprávičkách na ČT. Účastníci se seznámí s principem práce redakce, zkusí napsat a natočit televizní zprávu, čímž prakticky ověří své základní mediální dovednosti.

  Pořadatel: Česká televize
  Lektoři: Petr KopeckýJakub Voříšek a Václav Bešťák
  Kapacita: 25 osob
 • Jak se tvoří zpravodajství ČTK (a kde je všude najdete) - KAPACITA SEMINÁŘE JE JIŽ NAPLNĚNA

  Na příkladu aktualit z uplynulého týdne si ukážeme, jak se tvoří agenturní zpravodajství u plánovaných událostí i jak se kryje nečekaná aktualita.
  Jaké formáty ČTK médiím poskytuje, kde všude její zprávy, fotografie a další výstupy najdete. Jak ČTK pracuje s různými zdroji i jak sleduje uplatnění své vlastní produkce.
  A řekneme si také, jaká jsou základní pravidla a principy při tvorbě zpravodajství ČTK či jak „Četka“ s médii komunikuje.
  Workshop je zároveň „ochutnávkou“ celodenního kurzu Jak vzniká zpráva, který od letošního roku nabízí učitelům Akademie ČTK.

  Pořadatel: Česká tisková kancelář
  Lektoři: Zdeněk Fučík, šéfeditor zpravodajství ČTK 
  Kapacita: 25 osob

 • Jak Český rozhlas ověřuje, ověřuje, ověřuje- KAPACITA SEMINÁŘE JE JIŽ NAPLNĚNA
  Proč zveřejňuje Český rozhlas nikoli vždy první, ale až první ověřenou zprávu? Jak taková zpráva vzniká? Podle jakých pravidel? Jaká je role editorů, jak vypadá v praxi zásada čtyř očí, jak pracuje newsroomu? Tři příklady z Českého rozhlasu. Jaká jsou obecně – pro veřejnost – rychlá spolehlivá pravidla pro odlišení seriózních zpráv od polopravd a lží?

  Pořadatel: Český rozhlas
  Lektoři: Julie Stejskalová, šéfredaktorka zpravodajství a publicistiky ČRo
  Kapacita: 25 osob
15.45 Předpokládaný konec konference

 

V případě dotazů, prosím, kontaktujte:

Sandra Telenská

Mediální vzdělávání

E-mail: sandra.telenska@jsns.cz

Konference se uskutečnila za podpory těchto partnerů:

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.