Konference (Ne)sledujeme každé vaše kliknutí

 

Termín: 26.února 2019 (9.00 - 16.00)

Místo konání: Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7


Každodenním pohybem na internetu o sobě zanecháváme velké množství informací. Kdo má k těmto informacím přístup? Jak vlastně náš digitální obsah vzniká? Co o nás internetové platformy vědí a jak toho využívají? Jaké výhody a rizika s sebou sběr dat o uživatelích přináší? Jakým způsobem se mohou různá data efektivně využívat a zacházet s nimi k našemu užitku? Jaké jsou možnosti kontroly podoby naší digitální stopy?

Nejen na tyto otázky budeme hledat odpovědi s hosty panelové debaty a na praktických seminářích.

Jako bonus budou mít účastníci konference možnost navštívit aktuální výstavu v prostorách DOXu - projekt #DATAMAZE – Datové bludiště. 

Program konference

9.00 Zahájení, Karel Strachota (JSNS) a Michal Kučerák (DOX)
9.10 Projekce filmu Proč a jak klikáme (Martijn Kieft / 2016 / 47 min.)
10.00 Coffeebreak
10.20

Panelová debata (Ne)sledujeme každé vaše kliknutí, moderuje Nora Fridrichová (ČT)
 

Hosté panelové debaty budou:
 

 • Jan Cibulka

  Datový novinář Českého rozhlasu, který dříve působil na stejné pozici v Hospodářských novinách. Věnuje se právu na informace, transparenci veřejné správy a otevřeným datům.

 • Robert Břešťan

  Šéfredaktor zpravodajského serveru HlídacíPes.org. V minulosti pracoval jako redaktor a moderátor Českého rozhlasu 6 / Rádia Svobodná Evropa a české redakce BBC World Service.
  Byl politickým reportérem Hospodářských novin, později šéfredaktorem zpravodajské stanice Českého rozhlasu – Rádia Česko.
  Před vznikem projektu HlídacíPes.org byl šéfkomentátorem týdeníku Ekonom. Externě působí jako lektor na Vyšší odborné škole publicistiky.
 • Lenka Krsová

  Datová analytička, která, než objevila svoji vášeň pro data, pracovala v oblasti online médií a digitálního marketingu, mimo jiné i v České televizi. Věnuje se analýze dat na sociálních sítích a výzkumu v oblasti digitálních humanitních věd.
 • Lukáš Tóth

  Ekonom z Amsterdamské Univerzity a spolumajitel společnosti Behavio Labs. Věnuje se zkoumání lidských motivací a chování, zejména na základě online dat. Aktuálně pracuje například na grantu od Google, kde analyzuje, jak lidé pracují s informacemi z českých médií. Je i spoluautorem knihy Tomáše Sedláčka "Ekonomie dobra a zla" a spoluzakladatelem think tanku "Czech Nudging Platform", který pomáhá českým institucím nastavit svá opatření tak, aby lidem skutečně zjednodušila život.
12.00 Oběd
13.00 Co nového nabízíme v JSNS k mediálnímu vzdělávání?
-
prezentace nově vydané mediálně-vzdělávací příručky Být v obraze 2 a vzdělávacích videí Kovyho mediální ring
13.45

Praktické semináře

 

 • Záchranářem a Sherlockem z vlastního gauče -  kapacita semináře je již naplněna!

  Internet a veřejně dostupné informace nejsou jen hrozbou pro naše bezpečí. Během semináře se seznámíte s aktivitami digitálních dobrovolníků, kteří z vlastního gauče pomáhají zachraňovat lidské životy v různých koutech světa a také s digitálními Sherlocky, kteří odhalují největší záhady a zločiny současnosti. 


  Pořadatel: Jaroslav Valůch (Transitions)
  Kapacita semináře: 25 osob
   
 • Ty jsi obsah -  kapacita semináře je již naplněna!

  Internet změnil svět reklamy. Ta se stala ještě více všude přítomnou, ale nejenom to. Je pro nás stále více náročné rozeznat, co je a co není reklama. Služby, které byly kdysi zpoplatněné (např. tištěné noviny), jsou nyní k dispozici zdarma. Tvůrci obsahu tak hledají různé jiné cesty k tomu, jak vydělat peníze. Na to, co je zdarma, jsme si zvykli celkem rychle. A přesně v tomto momentně začíná náš workshop, který nás má přinutit zamyslet se nad tím, co to znamená, že jsem něco dostal zdarma. Co takový email, webová stránka, blog, vlog, fotoalbum nebo další; jsou skutečně zdarma? Znamená to, že pokud za něco neplatíme penězi, že za to neplatíme vůbec? Dá se platit i něčím jiným? Mohou být například naše osobní data tímto platidlem? Je reálné, abychom v obchodě místo kartou platili svým profilem ze sociálních sítí - tedy všemi příspěvky, sdíleními a historií prohlížení? Co všechno o nás ví internet a sociální sítě? A co o nich víme my?


  Pořadatel: Michal Kučerák (Centrum současného umění DOX)
  Kapacita semináře: 25 osob
   

 • Zneužití naší digitální stopy na internetu- kapacita semináře je již naplněna!

  Při využívání internetových služeb po sobě zanecháváme digitální stopu, kterou mohou zneužít internetoví predátoři. Dnes je většina útoků na internetu páchána prostřednictvím sociálního inženýrství, což je důmyslný způsob vyhledávání informací a manipulace s obětí. Cílem přednášky bude tyto způsoby útoků ukázat, rozpoznat je a účinně se jim bránit.

  Pořadatel: Martin Kožíšek (CZ.NIC)
  Kapacita semináře: 25 osob
   
 • Bezpečnost ve výuce- kapacita semináře je již naplněna!

  Cílem workshopu je předání informací o výuce bezpečnosti v kyberprostoru pedagogům různých předmětů. 
  Předvedeme vám praktické techniky a hry, které můžete ve výuce využít. 
  A rádi se na závěr dozvíme, co funguje vám. 


  Pořadatel: Pavla RandákováLucie Jurystová (Czechitas)
  Kapacita semináře: 25 osob
15.15 Předpokládaný konec konference

Konference je zdarma a je primárně určena pro vyučující ze základních a středních škol.

Přihlášení na konferenci již není možné, kapacita konference byla naplněna. Děkujeme za pochopení.

V případě dotazů, prosím, kontaktujte:

Sandra Telenská

Mediální vzdělávání

E-mail: sandra.telenska@jsns.cz

 


Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.