Tipy do mediálního vzdělávání na školní rok 2022/2023
Hledáte inspiraci, co a hlavně pomocí jakých materiálů učit v příštím školním roce? Připravili jsme pro vás ve spolupráci s vyučujícími osvědčené tipy na mediálněvzdělávací AV lekce, publikace či interaktivní materiály, a důvody, proč je vaši kolegové rádi využívají. Podívejte se také na přehled vzdělávacích akcí, jenž pro vás v novém školním roce chystáme, a vyberte si už teď, na který seminář, webinář, celoroční kurz či konferenci se přihlásíte.
Ve školním roce 2022/2023 doporučujeme:
1. Krok za krokem
Připravili jsme pro vás už více než 75 audiovizuálních lekcí, kterými můžete rozvíjet mediální gramotnost svých žáků.
- Jak se v takovém množství materiálů zorientovat?
- Čím začít a které si nechat spíše na později?
- Když je v lekci více aktivit, kterou vybrat?
Odpovědi nabízí „výukový plán“ Krok za krokem rozdělený do 3 úrovní podle náročnosti témat.
Prohlédnout Krok za krokem
2. AV lekce
Tipy JSNS:
Tipy vyučujících z praxe:
- O médiích: Zkreslení a předsudky: Moc se mi líbí samotný film, který sice je „bláznivý“, ale velmi dobře je v něm uvedené téma zpracované. Byla jsem zvědavá, jak ho žáci přijmou, ale sledovali ho opravdu pozorně a podle jejich následných komentářů je vlastně hodně bavil. (...) Žáci nikdy předtím neslyšeli pojmy bias nebo konfirmační zkreslení, a toto téma v nich hodně rezonovalo. V závěrečné reflexi jsme se bavili o tom, zda se sami s podobnými předsudky setkali nebo je vůči někomu měli. Přihlásila se jedna vietnamská žákyně a mluvila o tom, že ji unavují stále se opakující dotazy na adresu Vietnamců (Jíš psy? Pracuješ ve Večerce?).
– Lucie Tetivová, ZŠ Botičská, Praha
- Ve skutečném životě: Žáci ve skupinách debatovali o pohnutkách lidí, kteří se agresivně vyjadřují v anonymních diskusích a na sociálních sítích. Prodiskutovány byly také možnosti reakce na hate speech. V závěru se přece jenom ozvala žačka, která zažila negativní komentář ke své osobě. Jednalo se o rasistický komentář dospělého muže k jejím rysům Asiatky. Ve třídě se mi pracovalo skvěle, bez problémů. Aktivitu jsem zařadil do období před vánočními prázdninami v hodině veřejné správy. Jistě tuto aktivitu použiji znovu.
– Martin Jermář, Mendelova střední škola, Nový Jičín
Projít na všechny lekce k mediálnímu vzdělávání
3. Interaktivní materiály
Tipy JSNS:
Online kurzy mediálního vzdělávání
Zábavné videokurzy pro žáky, které se věnují pěti důležitým tématům mediální gramotnosti: dezinformace, kyberbezpečí, zpravodajství, marketing a reklama a sociální bubliny.
DigiStories: Nela
Výuková hra DigiStories: Nela přibližuje problematiku kyberšikany skrze simulaci online konverzace na sociální síti.
Tipy vyučujících z praxe:
-
Z nabídky interaktivních materiálů JSNS bych doporučil DigiStories: Nela, protože bezpečnou formou dokáže zprostředkovat žákům prožitek z kyberšikany. Velkou výhodu vidím v tom, že jsou žáci do hry vtaženi. Z mé zkušenosti vím, že i po půl roce si žáci pamatují, jak celý proces probíhal. Odnáší si autentický zážitek podobný skutečnému prožitku, ale v bezpečných kulisách. DigiStories: Nela otvírá aktuální problémy jednotlivců anebo tříd. Na naší škole Digistories: Nela používáme ve všech třídách na 2. stupni. Společně s metodičkou prevence ji zařazujeme jako primární prevenci na škole.
–Michael Jelínek, ZŠ Eden
Podívat se na další interaktivní materiály
4. Publikace
Tipy JSNS:
Brožura Hledá se novinář: Jak vytvořit vlastní mediální obsah
Brožura určená žákům a studentům vysvětluje základní pojmy a žánry novinářské praxe, v pěti kapitolách poskytuje rady a tipy, jak si natočit vlastní televizní reportáž, napsat novinový článek, natočit živý vstup, vést rozhovor a vytvořit vzdělávací video.
Objednat si tištěnou verzi
Mediální vzdělávání na středních odborných školách a učilištích: Výukový plán a příklady dobré praxe
Publikace nabízí inspiraci, jak uchopit mediální vzdělávání a začlenit ho do výuky. Vznikla v úzké spolupráci s vyučujícími středních odborných škol a učilišť.
Objednat si tištěnou verzi
Tipy vyučujících z praxe:
-
Využila jsem publikace Podoby ruské propagandy a 3 podoby propagandy. Letos jsem téma propagandy zařadila do svých hodin a snažila se ho žákům představit právě ze tří úhlů pohledu, které jsou v publikaci popsané (propaganda fašistická, komunistická a ruská). Když jsem s tématem začala, ani jsem netušila, jak moc bude bohužel aktuální. JSNS publikace využívám proto, že jsou názorné, obsahují perfektní metodické zpracování, teoretické informace k tématům i nabídku konkrétních příprav do hodiny. Pro děti je vždy atraktivní film i následná debata, která se rozvine při reflexi i po ní.
–Olga Hyblerová, ZŠ Čáslav
Prohlédnout další publikace k mediálnímu vzdělávání
5. Vzdělávací akce pro vyučující
Přihlaste se k odběru bulletinu mediálního vzdělávání
Pravidelná dávka inspirace k mediálnímu vzdělávání: zpracované výukové materiály, informace o chystaných mediálněvzdělávacích akcích nebo odkazy na zajímavé články a studie.
Chci dostávat novinky