Jaké materiály školy obdržely? 

Školám jsme zasílali balíček  materiálů uvedených níže. Stále je možné získat ZDARMA publikace ANALÝZY MEDIÁLNÍCH SDĚLENÍ, stačí  KDYKOLIV v průběhu roku napsat na e-mail tmv@jsns.cz. Časopisy, plakáty a DVD jsou už rozebrány (film je nicméně ke zhlédnutí ve stejnojmenné audiovizuální lekci).


  • Publikaci ANALÝZY MEDIÁLNÍCH SDĚLENÍ (5 kusů) 

Tištěná příručka obsahuje představení metodické koncepce "5 klíčových otázek", která je vhodná k posuzování důvěryhodnosti jakéhokoliv mediálního sdělení. Aplikaci otázek ukazujeme na šesti konkrétních analýzách. V materiálech dále najdete 8 tipů, jak na internetu nenaletět falešným zprávám. Pro snadnou orientaci v mediálně-vzdělávacích audiovizuálních lekcích na webu JSNS.cz jsme pro vás vytvořili mapu lekcí a aktivit (dostupnou také na webu).  V neposlední řadě v brožuře získáte informace o organizacích, které v rámci Týdnů mediálního vzdělávání školám nabízejí své semináře. Publikace je dostupná také ke stažení.


  • VÝBĚR ČLÁNKŮ k aktuálním mediálním tématům (online)

O důležitých mediálních tématech nepíše pouze Respekt. Připravili jsme pro vás proto i výběr zajímavých a aktuálních článků z dalších médií. Pokrývají různá aktuální mediální témata - například proměny médií a novinářské práce, pozadí alternativních webů a dezinformačních kanálů na YouTube, fenomén falešných zpráv nebo ukázku hoaxů, kterým naletělo ohromné množství lidí.


  • Speciál DEZINFORMACE časopisu Respekt (5 kusů)

Časopis Respekt vydal v březnu speciální vydání 27 textů, které se věnují dezinformacím a fake news. Najdete mezi nimi například články, které vysvětlují oblibu konspiračních teorií, rozhovory s mediálními odborníky a novináři, anketu se středoškoláky o tom, odkud čerpají informace, praktické tipy, jak rozpoznat fake news, přiblížení fungování ruské propagandy nebo reportáž ze školní hodiny mediální výchovy. 


  • PLAKÁTY s metodikou "5 klíčových otázek" (5 kusů)

Jak poznat pravdivé zprávy od lží? Pověste do tříd plakát, díky kterému budou mít vaši žáci 5 nejdůležitějších otázek pro posouzení důvěryhodnosti mediálních sdělení, stále na očích. 


  • DVD s filmem NIC NEŽ LŽI 

Film Nic než lži se věnuje aktuálnímu problému šíření dezinformací a falešných zpráv (takzvaných fake news). Doporučujeme film pustit žákům a poté si pozvat do třídy novináře nebo mediálního odborníka. S hostem můžete probrat obsah filmu i další mediální témata.