Jaké aktivity jsme školám nabízeli? 

Aktivity byly určeny zejména pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních škol a odborných učilišť.

DEBATA s novinářem nebo mediálním odborníkem

Školy si zvaly na debatu novináře nebo mediálního odborníka, který s žáky a studenty diskutoval o vybraném mediálním tématu.

SEMINÁŘ s hostem z organizace, která se zabývá mediálním vzděláváním

Školy si vybíraly z nabídky tematických seminářů, které si připravili lektoři ze spolupracujících organizací, jež se dlouhodobě věnují posilování mediální gramotnosti.  

PROMÍTÁNÍ dokumentárních filmů Mimořádná zpráva a Co dokáže lež.

Nový dokumentární film Tomáše Bojara Mimořádná zpráva v rámci jednoho dne zblízka sleduje práci novinářů ve zpravodajských redakcích České televize a Hospodářských novin.


Dokument Co dokáže lež analyzuje podobu informační války a vliv dezinformací v České republice. Snaží se zjistit, kdo stojí za nepravdivými zprávami, které se šíří především na sociálních sítích a na takzvaných konspiračních webech.
 

Tyto dokumenty jsme zaslali zapojeným školám na DVD zdarma poštou.

EXKURZE do partnerských redakcí*

Žáci a studenti měli možnost navštívit redakce partnerských médií jako jsou Česká televizeHospodářské novinyInfo.czRádio Svobodná EvropaRespekt, nebo Seznam zprávy. Nahlídli tak přímo do dění v redakci a zjistili, jak vznikají zprávy.

 

*Tyto exkurze jsme nabídli jako bonus pro první přihlášené mimopražské školy.

SADA OPRAVDICKÝCH PLAKÁTŮ a PUBLIKACE k tématům mediálního vzdělávání

Připravili jsme také sadu opravdických plakátů, která hravou formou nabízí vhled do devíti různých mediálních témat, od ověřování zdrojů po nenávistné projevy na internetu.

Témata na plakátech doplňuje publikace pravdu?, která je určena vyučujícím. Naleznete v ní rozšiřující informace, tipy do výuky a doporučené odkazy.

 

Tyto materiály vám kdykoli v průběhu roku zašleme zdarma poštou.

PROMÍTÁNÍ jiného filmu týkajícího se médií

Portál JSNS.cz nabízí k mediálnímu vzdělávání dalších 26 audiovizuálních lekcí. Orientaci v nich usnadní mapa lekcí a aktivit. 

DEBATU nebo SEMINÁŘ s vlastním hostem

Školy měly také možnost si samy vyhledat další hosty, kteří jsou spojení se světem médií, a pozvat si je na debatu.