Jan Palach

V roce 2022 si připomínáme již 53. výročí sebeupálení Jana Palacha. V souvislosti s ním jsme připravili výběr toho, co k tématu nabízíme na našem portálu - uvidíte hned dva filmy, třídílné filmové drama Hořící keř a krátký emotivní snímek Ticho, vyzkoušíte několik aktivit a projdete větší množství materiálů.

Informační text

Informační text historika Petra Blažka vás seznámí s osobností Jana Palacha i dalšími živými pochodněmi, zabývá se také vyšetřováním celé události a popisuje reakce společnosti. Odpovídá také na otázku, jak na tento čin reagoval komunistický režim.

Text si můžete přečíst zde.

 


Film: Hořící keř

Agnieszka Holland / Česká republika / 2013 / 84 min.

Třídílné filmové drama Agnieszky Holland mapuje příběh sebeupálení Jana Palacha od osudného 16. ledna 1969 přes pohřeb až k soudnímu procesu, ve kterém se pozůstalí pokusili bránit lživým nařčením, která provázela vyšetřování Janova činu.

Aktivita: Mučednictví nebo sebevražda?

V aktivitě jsou žáci konfrontováni s protichůdnými názory na smysl Palachova činu. Nejdříve formulují svůj vlastní názor a posléze na základě soudobých mediálních výstupů diskutují o tom, jak mohou jeho smrt vnímat jiní.

 


Film: Ticho

Milan Peer / Česká republika / 1969 / 11 min.

Píseň Bohdana Mikoláška Ticho reflektující události po Palachově smrti je v krátkém snímku Milana Peera doplněna emotivními záběry z Palachova pohřbu. Umírající mladík ležící na popáleninovém oddělení, matka tiše plačící nad jeho hrobem, statisíce lidí, kteří v němé bolesti pokládají květiny a věnce k jeho rakvi... Vciťte se do dobové atmosféry.

Aktivita: Pochodeň svědomí

Aktivita vede žáky k zamyšlení nad významem osobních obětí, a pomocí časové osy je seznamuje se zásadními momenty československých dějin. Přečtou si také úryvek z eseje Tomáše Halíka Pochodeň svědomí.

Slovo historika

Přečtěte si slovo hned dvou historiků - Pavlíny Formánkové a Petra Blažka -, kteří zasazují film Ticho do historického kontextu, více mluví o konkrétních filmových záběrech i o osudu samotného snímku, který byl velmi brzy zakázán. 

 


Aktivity pro veřejnost

Ticho - píseň pro Jana Palacha (19. leden 1969)

Dne 19. ledna 1969 zemřel na následky popálenin student Jan Palach. Jeho pohřeb se stal na dlouhá léta jedním z posledních projevů odporu proti sovětské okupaci. Tehdejší atmosféru popisuje píseň Bohdana Mikoláška Ticho společně se stejnojmenným dokumentem.

Žáci v aktivitě pracují s textem písně, sdílejí své dojmy z krátkého filmu a také si zkusí napsat krátký vzkaz pro Jana Palacha a Jana Zajíce.

 

Palachův týden (15. leden 1989)

Od 15. ledna 1989 probíhaly na pražském Václavském náměstí několikadenní nepokoje v souvislosti s dvacátým výročím úmrtí Jana Palacha. Proti demonstracím režim tvrdě zasáhl - během tzv. Palachova týdne bylo zatčeno na 1400 osob.

V aktivitě budou žáci analyzovat dobové záběry a diskutovat o paralelách mezi Palachovým týdnem a listopadem 1989.

 

Líbí se vám tyto aktivity k historickým výročím? Každý měsíc jsou součástí Bulletinu Příběhů bezpráví, stačí se přihlásit k odběru a budete je pravidelně dostávat. Můžete se také podívat na archiv již vytvořených historických výročí.