Mnichovská dohoda

Na konci září 1938 byla v Mnichově na schůzce čtyř velmocí podepsaná dohoda, kde se rozhodlo tzv. "o nás bez nás". V čem přesně spočívala a co jí předcházelo ve stručnosti představí krátký film Den, kdy byla podepsána mnichovská dohoda. Doporučené materiály odkazují například na její originální text.

Doporučený materiál

O mnichovské dohodě se často mluví, ale viděli jste někdy její originál či četli celý její text? V doporučených materiálech právě na něj odkazujeme. Můžete si ho přečíst v překladu i v originále.

Text si můžete přečíst zde.

 

 


Film: Den, kdy byla podepsána mnichovská dohoda (30. září 1938)

Česká republika / 2012 / 5 min.

Film z pořadu Slavné dny Stream.cz přibližuje osudový den, kdy představitelé velmocí v Mnichově rozhodli „o nás bez nás“. Přináší souhrn toho hlavního - co k dohodě vedlo, kdo ji podepsal a jak na ni zareagovali českoslovenští politici?

Informační text: Otázky a odpovědi

Informační text k filmu odpovídá na nejčastější otázky týkající se mnichovské dohody, například jak by vlastně nejspíš vypadala válka, pokud by vypukla už v roce 1938? Jak zpětně svou úlohu hodnotí velmoci? A co to vlastně byly Sudety?

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.