Politické procesy - Milada Horáková 

Nejvíce politických procesů proběhlo v počátečním období komunistického režimu. Kromě tisíců trestů odnětí svobody v nich padlo i 248 rozsudků smrti, které byly následně vykonány. Jedinou popravenou ženou byla Milada Horáková – podívejte se, jaké filmy a materiály můžete využít k připomenutí jejího příběhu.

Informace k tématu

otázkách a odpovědích k filmu Případ dr. Horáková najdete informace o tom, co bylo považováno za trestnou činnost, jak procesy probíhaly, kolik lidí bylo odsouzeno a kdy začaly jejich rehabilitace. V druhé části věnované osobě Milady Horákové se pak dočtete, kdo stál za přípravou procesu, proč se právě ona stala hlavní obžalovanou, jaké byly reakce československých obyvatel a jaký byl další osud její rodiny.

Film: Případ Dr. Horáková 

Jan Mudra / ČR / 1990 / 55 min.

Filmy Jana Mudry se může na první pohled zdát už starý, nicméně právě díky době jeho vzniku, bylo ještě možné natáčet s mnoha pamětníky procesu. Film kromě vzpomínek spoluvězňů a sestry a dcery Milady Horákové, které vzpomínají na poslední setkání pouhých pár hodin před popravou, nabízí autentické záběry ze sousední síně, ukazuje dobovou propagandu a zasazuje osud Milady Horákové do dobového kontextu.

Aktivita: Proces jako divadlo

V aktivitě žáci pracují s archivními materiály a seznamují se s průběhem zinscenovaných politických procesů. Pokud nemáte dostatek času, můžete tuto aktivitu využít i bez projekce filmu.

Aktivita: Hněv pracujícího stíhá zrádce

Během procesu psali českoslovenští občané mnoho rezolucí. S nimi a s článkem z Rudého práva také žáci v aktivitě pracují a analyzují komunistickou propagandu. Pokud nemáte dostatek času, můžete v hodině pracovat jen s rezolucemi, nebo novinovým článkem.

Aktivita: Případ JUDr. Ludmila Brožová-Polednová

Během aktivity se žáci zamýšlí nad osobní vinou jednotlivých účastníků procesu a cvičí si své řečnické a argumentační dovednosti. Aktivita je vhodná spíše pro starší žáky (15+).

Komiks: Nepřemožená

Komiksové zpracování bylo poprvé publikováno v roce 1951 v USA a my ho nabízíme ke stažení. Můžete si ho také půjčit ve formě výstavy.

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.