Totalitní režimy

Jaké jsou znaky totalitních režimů? A jakým jazykem mluví propaganda? Podívejte se na dokumentární film Eugéniové nebo propagandistický snímek z 50. let Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení a pomocí doporučených aktivit s žáky diskutujte o tomto nesnadném tématu. Ve filmu Hitler, Stalin a já se pak můžete seznámit s tím, jak totalitní režimy 20. století ovlivnily život jediné ženy - Hedy Margoliové.

Úvodní aktivita

Aktivita Tábor pravdy - Stručně o totalitarismu může být použita společně se snímkem Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení. Je však možné použít i samostatně její část, která se zabývá možnými znaky totalitních systémů, jako podklad pro diskuzi o tom, co vlastně totalitarismus je a které režimy nazýváme totalitními. 

Aktivitu můžete vyzkoušet zde.

 


Film: Hitler, Stalin a já

Helena Třeštíková / Česká republika, Slovensko / 2001 / 56 min.

Dokument Heleny Třeštíkové se věnuje životním osudům Hedy Margoliové, ženy, které totalitní režimy zásadním způsobem poznamenaly život. Nejprve jediná z celé rodiny přežila holocaust, následně jí manžela popravili komunisté ve vykonstruovaném procesu.

 

Aktivita: Jak se žilo

Žáci v aktivitě porovnávají různá místa, kterými prošla Heda Margoliová – zamyslí se nad svobodným životem za první republiky, osudy vězňů v ghettu v Lodži a nakonec i vězňů ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Pracují také s mapou koncentračních táborů 2. sv. války.

 


Film: Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení

Přemysl Freiman / Česká republika, Slovensko / 1950 / 12 min.

Krátký propagandistický snímek z roku 1950 o tzv. Číhošťském zázraku byl v době komunistického tažení proti římskokatolické církvi promítán ve většině tehdejších kin. Kam až měly vést nitky, které údajně pohnuly křížkem na oltáři za zády kněze Toufara?

Aktivita: Naše je pravda

Pomocí vybraných citátů z filmu žáci analyzují typický jazyk propagandy. Přemýšlí, proč jsou sdělení důležitá, jak pomáhající oficiální lince filmu a jaká konkrétní sdělení jsou pro tento účel používána. Díky svým zjištěním mohou obecněji přemýšlet, jaké jsou typické znaky propagandy, a které z nich jsou využity v tomto případě.

Materiál

Krátký medailonek seznamuje žáky s životním příběhem kněze Josefa Toufara, hlavního aktéra tzv. Číhošťského zázraku. Pusťte si medailonek Josefa Toufara.

Slovo historika

Miloš Doležal, autor Toufarovy monografie Jako bychom dnes zemřít měli, se v textu věnuje okolnostem vzniku propagandistického filmu. Přečíst si ho můžete zde.

Aktivita: Černobílý svět

Jsou slova černobílá? Mají vždy jen pozitivní nebo negativní význam, nebo záleží spíš na jejich použití ve větě? Dovedete změnit význam, který jim dala propaganda?

 


Film: Eugéniové

Pavel Štingl / Česká republika / 2013 / 76 min.

Eugenika měla zkoumat metody vedoucí k dosažení co nejlepšího genetického fondu člověka. V rukou nacistů se z ní stala cesta k tzv. konečnému řešení. Očista národa probíhala podle čistě vědeckých kritérií, pro "horší" jedince už nebylo místo.

Aktivita: Kniha knih

Jaké knihy nejvíce ovlivnily myšlení a jednání Vašich žáků? A které podle nich nejvíce ovlivnily směřování celého lidstva? Příklady, které uvedou, otevřou prostor o diskuzi o síle slova či o tom, zda i dnes, v době internetu, platí, že "co je psáno, to je dáno".

    

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.