Den Příběhů bezpráví 2022 | U nás pomáhali taky

Každý rok v souvislosti s Dnem památky obětí komunistického režimu vzdáváme spolu se studenty úctu obětem a odpůrcům komunistického bezpráví. V letošním roce jsme se v souvislosti s aktuální situací rozhodli upozornit na významný Den odchodu okupačních vojsk

24. června 2022 od 10 hodin proběhla na Jungmannově náměstí debata pro žáky a studenty. Součástí nabídky byl také krátký snímek U nás pomáhali taky režiséra Karla Strachoty, který upozorňuje na paralely mezi okupací Československa v roce 1968, anexí Krymu v roce 2014 a ruskou invazí na Ukrajinu v únoru letošního roku.

Film i další doprovodné materiály na této stránce mohou využít školy i široká veřejnost zdarma. 


Debata: U nás pomáhali taky 

Tématem debaty byla okupace Československa v roce 1968, co ji předcházelo a jaké byly její následky, vlivu Sovětského svazu a přítomnosti sovětských vojsk v době normalizace, odchodu okupačních vojsk v roce 1991, a také aktuální situaci na Ukrajině. Pozvání přijala disidentka, jedna z mluvčích Charty 77, Věra Roubalová Kostlánová, novinář a rusista Libor Dvořák a historik Prokop Tomek. Celou debatou provázela moderátorka Českého rozhlasu Karolína Koubová.   

 

 


Hosté debaty:

Věra Roubalová Kostlánová, disidentka 

Sociální pracovnice a psychoterapeutka, bývalá...
Rozbalit

Věra Roubalová Kostlánová, disidentka 

Sociální pracovnice a psychoterapeutka, bývalá disidentka a mluvčí Charty 77 se již v 60. letech začala stýkat se studentskými aktivisty. Vystupovala proti invazi v roce 1968, připravovala studentskou stávku na podzim 1968 a pomáhala při organizaci pohřbu Jana Palacha. V 90. Letech byla Věra Roubalová jednou z poslední trojice mluvčích Charty 77. Následně se věnuje psychoterapii a práci s migranty.  

Zavřít

×

Prokop Tomek, historik

Český historik Prokop Tomek v minulosti zpracovával...
Rozbalit

Prokop Tomek, historik

Český historik Prokop Tomek v minulosti zpracovával řadu témat českých poválečných dějin. Soustřeďuje se zejména na problematiku vztahů občanů a moci v letech 1948-1989, například činnosti bezpečnostních složek totalitního režimu a perzekuce občanů, dále problematice exilu, zde zejména zahraničnímu rozhlasovému vysílání pro Československo.  

Zavřít

×

Libor Dvořák, novinář

Novinář a rusista Libor Dvořák od 70. let působí jako...
Rozbalit

Libor Dvořák, novinář

Novinář a rusista Libor Dvořák od 70. let působí jako překladatel ruské krásné literatury. Od roku 2005 je členem redakce Český rozhlas Plus v pořadu Den podle..., Zároveň je dlouholetým komentátorem pořadu Názory a argumenty, kde se zaměřuje hlavně na Rusko a postsovětský prostor. Předtím působil ve zpravodajství České televize, kde mimo jiné pracoval jako redaktor zahraniční rubriky zpravodajství. 

Zavřít

×

Debatou bude provázet:

Karolína Koubová, moderátorka

Karolína Koubová působí na Českém rozhlase Plus, kde...
Rozbalit

Karolína Koubová, moderátorka

Karolína Koubová působí na Českém rozhlase Plus, kde moderuje pořad Pro a proti a připravuje Knížky Plus. Téměř tři roky také moderovala pořad Dvacet minut Radiožurnálu a působila v pořadu Jak to vidíte? na Dvojce.

Zavřít

×

Doprovodné materiály pro školy a veřejnost: 

  • 25.6. Den odchodu okupačních vojsk

U NÁS POMÁHALI TAKY 

 

Krátký snímek  režiséra Karla Strachoty, který upozorňuje na paralely mezi okupací Československa v roce 1968, anexí Krymu v roce 2014 a ruskou invazí na Ukrajinu v únoru letošního roku.

  • 27.6. Den památky obětí komunistického režimu

NEPŘEMOŽENÁ 

 

Online výstava byla zpracována na základě komiksové předlohy, poprvé vydané v roce 1951 v USA a zachycuje životní osudy Milady Horákové.

JMÉNEM REPUBLIKY A JEJÍHO LIDU!

 

Online výstava s interaktivními prvky rekapituluje zlomové události, které vedly poválečné  Československo ke komunistické totalitě. Paralelně představuje příběh političky Milady Horákové. 

Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy: