Den Příběhů bezpráví / Proti ztrátě paměti

Připomeňte si památku obětí komunistického režimu.

Milada Horáková – jedna z mnoha obětí tohoto režimu – byla popravena 27. června 1950. Toto datum si proto každý rok připomínáme jako Den památky obětí komunistického režimu a pořádáme akci s názvem Den Příběhů bezpráví.

Den Příběhů bezpráví

2021

V tomto ročníku s mottem Stejné příběhy, jiná jména jsme společně se studenty poukazovali na podobnost osudů odpůrců komunismu v Československu s příběhy lidí, kteří se v zemích postsovětského regionu v současné době zasazují o dodržování lidských práv, svobodu, demokracii a právní stát. 

Pietní akt proběhl na pražské Náplavce.  Na podstránce  ročníku se můžete podívat na video z akce a doprovodnou výstavu zachycující statečné osobnosti bojující proti bezpráví. Pokud chcete vyjádřit podporu perzekuovaným osobnostem, připojte se k našemu dopisu.

Prohlédnout si fotogalerii a video z pietní akce můžete i na našich sociálních sítích.

2020

Ve čtvrtek 25. června od 18:00 do 20:00 se na Karlově mostě uskutečnil pietní akt, během kterého desítky studentů vzdaly úctu statečné ženě, doktorce práv a reprezentantce demokraticky orientovaných spoluobčanů, stejně jako dalším obětem a aktivním odpůrcům komunistického režimu.

Tento pietní akt zároveň připomněl propagandistickou kulisu procesu, v němž byla Milada Horáková postavena do role hlavní obžalované a poukázal na skutečnost, že nezávislá média jsou pilířem demokracie.

Symbolická ulička, kterou studenti na Karlově mostě utvořili, byla historickým ohlédnutím a zároveň připomínkou důležitosti svobodných, nezávislých a kvalitních médií.
Taková média potřebujeme i nyní.
Právě nyní.

Prohlédnout si fotogalerii a video z pietní akce můžete i na našich sociálních sítích.

 

Námět a režie: Karel Strachota
Kamera a střih: Filip Kaleta a Jan Pivoňka
Hudba: Jan Opin Pivoňka
Produkce: Dorotea Mejstříková a Linda Šilingerová

Děkujeme studentům, studentkám a vyučujícím z Gymnázia Nad Kavalírkou, Střední školy gastronomické a hotelové s.r.o. a Evangelické akademie - Vyšší odborné školy sociální práce a střední odborné školy

2019

Spolu se studenty jsme v předvečer Dne památky obětí komunistického režimu symbolicky osvítili pražskou oboru Hvězda 60 lampiony se jmény politických vězňů, jejichž osudy byly zpracovány v rámci Příběhů bezpráví – ať už v týmovém projektu Z místa, kde žijeme, nebo byli studentskou porotou vybráni jako laureáti Ceny Příběhů bezpráví.

Vzdejme čest obětem komunistického režimu a těm, kteří mu vzdorovali.
I díky nim žijeme v demokracii a jsme svobodní. 
Oslavme 30. výročí sametové revoluce.

Jen slavit ale nestačí.
Braňme demokracii. Právě teď.

 

Podívejte se na video i na Facebooku a prohlédněte si fotogalerii z akce.

 

2018

Vzdejme poctu obětem komunismu a těm, kteří mu vzdorovali.
Braňme demokracii.
Právě teď.

Spolu se studenty jsme v předvečer Dne památky obětí komunistického režimu symbolicky vypustili na Vltavu 248 papírových lampionů. Každý nešlo jméno jednoho popraveného z politických důvodů.

Podívejte se na video i na Facebooku a prohlédněte si fotogalerii z akce.

 

Proti ztrátě paměti

2017

V roce 2017 jsme děkovali těm, kteří se v minulosti zasadili o naši svobodu. Studenti předávali pamětníkům ve svém okolí pamětní medaile I díky vám jsme svobodni a též je nominovali na Cenu Příběhů bezpráví.

 

2016

V roce 2016 jsme kampaní upozorňovali na to, že sice slavíme 25. výročí odchodu posledního sovětského vojáka z Československa, ale že na území České republiky neustále operují ruské tajné služby a jsme vystaveni prokremelské propagandě. Připravili jsme tištěný informační bulletin s texty novinářů, kteří se vlivu Ruska v zahraničí věnují, a také fotografickou výstavu Konec přátelské pomoci zachycující příchod a odchod sovětských vojáků.

 

2015

V pátém ročníku jsme se zaměřili na aktuální téma, a sice na obsazení ukrajinského Krymu, a také připomínali obsazení Československa vojsky varšavské smlouvy v srpnu 1968. Na Václavském náměstí proběhl happening s názvem U nás pomáhali ta(n)ky a byla zde po tři dny výtvarná instalace Okupační memento, která okupaci Československa a Krymu připomínala. Uspořádali jsme také debatu na téma paralel situace v Československu 1968 a Krymu 2014.

 

2014

Při čtvrtém ročníku jsme v Národním divadle uvedli film Případ Dr. Horáková a jako host vystoupil Jan Přeučil, jehož otec byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou. Studentský průvod pak opět zamířil k památníku na Újezdu. V paláci Lucerna jsme také instalovali výstavu Sliby versus realita, v pražských ulicích výtvarnou instalaci Komunismu bolí dodnes, uspořádali debatu s názvem Co o naší společnosti říká „causa Kundera“? a pokřtili knihu publicisty Adama Drdy Komunismu navzdory.

 

2013

V roce 2013 jsme jako dokument k připomenutí komunistického režimu vybrali film Ztráta paměti a připravili jsme také brožuru Proti ztrátě paměti – o komunistických časech. Nejvýraznější akcí bylo Tržiště paměti na Tylově náměstí v Praze, kam dorazilo množství pamětníků (např. Augustin Bubník, Hana Truncová, Věra Roubalová, Václav Malý), kteří vyprávěli své příběhy. K memorandu, shrnující smysl celé kampaně a odmítající komunistickou ideologii, se v průběhu června připojovaly stovky lidí.

 

2012

O rok později jsme pro studenty připravili projekci filmu Kousek nebe na Nové scéně Národního divadla a v kině Světozor, mladí lidé opět rozdávali stužky a památku komunistických obětí uctili minutou ticha na Václavském náměstí.

 

2011

První ročník proběhl v roce 2011. V Národním divadle jsme pro školy uspořádali projekci filmu Zítra se bude…, poté se studenti přesunuli k Památníku obětem komunismu na pražském Újezdě, kde drželi minutu ticha. Po celý den také v ulicích Prahy rozdávali symbolické stužky a v Lidových novinách vyšel jako speciální příloha komiksově zpracovaný příběh Milady Horákové.

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.