Bedny komunismu

Komunistický režim významně ovlivňoval každodenní realitu života v Československu. Vyvíjel ideologický tlak na jednotlivce i na celou společnost. Prohlédněte si přímo ve Vaší třídě autentické dobové předměty a dokumenty z různých oblastí života v socialistické republice, do kterých se promítly tehdejší milníky moderní historie, dobová propaganda i šeď všedních dní.

Každá bedna obsahuje:

  • Více než 30 předmětů a dokumentů, se kterými je v hodině možné aktivně pracovat a podrobovat je zkoumání pod drobnohledem zvídavých žáků a studentů
  • Aktivitu do hodiny, zaměřenou na konkrétní předměty
  • Informační texty a metodické materiály, zabývající se ostalgií a problematikou paměti 

Zapůjčte si Bedny komunismu

 

Propaganda

Skrze propagandu, cenzuru a tvrdé postihy za šíření...
Rozbalit

Propaganda

Skrze propagandu, cenzuru a tvrdé postihy za šíření alternativních informací se komunistický režim snažil veřejnosti vnutit jediný správný světonázor a vychovat ji tak, aby žádné jiné názory nebyly připuštěny. Režimní ideologie prostupovala všemi aspekty života v socialistickém státu. Bedna komunismu Propaganda ukazuje právě její všudypřítomnost. Žáci a studenti si tak mohou doslova sáhnout na dobové předměty ovlivněné propagandou ze školního, pracovního, kulturního či mediálního prostředí.

Otevřít bednu

 

Zavřít

×

Školství

Stejně jako ostatní oblasti společenského života, i...
Rozbalit

Školství

Stejně jako ostatní oblasti společenského života, i školství se snažilo přiblížit sovětskému vzoru ve snaze plánovat, kategorizovat a systematizovat. Úcta ke vzdělání i k učitelům a učitelkám, jakožto nositelům osvěty a vzdělanosti, upadala stejně jako výuka humanitních předmětů. Do významných pozic ve školství i mládežnických organizací nastoupili průměrní či podprůměrní funkcionáři, hlásající jediný přípustný světonázor – marxisticko-leninskou filozofii. Prohlédněte si předměty z doby, kdy se na základních školách pořádaly vědomostní soutěže o Sovětském svazu jako o zemi, kde „zítra znamená již včera“, kdy se místo bobříků plnily pionýrské plameny a kdy se ve školách nošení džínsů nebo dlouhých vlasů trestalo.

Otevřít bednu

 

Zavřít

×

Sametová revoluce

Rok 1989 nazval britský novinář a historik Timothy...
Rozbalit

Sametová revoluce

Rok 1989 nazval britský novinář a historik Timothy Garton Ash jako Rok zázraků. V průběhu tohoto roku se zhroutila většina komunistických režimů sovětského bloku. Místní vlády již nebyly schopny řešit nahromaděné problémy a čelit rostoucím aktivitám opozičních skupin, které vycítily oslabení poručnictví Moskvy a šanci na změnu poměrů. Jak probíhal rok 1989 v Československu? Co nechybělo v kapse každého účastníka demonstrací? Zjistěte díky Bedně komunismu, která se zaměřuje na rok 1989 a sametovou revoluci.

Otevřít bednu

Zavřít

×

Partneři projektu: