Bedna komunismu: Sametová revoluce

Rok 1989 se nesl ve znamení rostoucích aktivit opozičních skupin, reagujících mimo jiné na zahraničně-politické události.

 

Tvrdý zásah 17. listopadu v Praze proti pokojné manifestaci studentů vyvolal okamžitou vlnu nesouhlasu. Na vysokých školách a v divadlech se začaly organizovat stávkové výbory, požadující vyšetření zásahu. Některé opoziční skupiny se 19. listopadu dohodly na založení společné politické platformy, nazvané Občanské fórum. Jejich cílem bylo vést dialog s představiteli komunistického režimu o demokratizaci společnosti. 

Zapůjčte Bedny komunismu

 

Pro práci s bednou jsou vám k dispozici:

Díky autentickým dobovým předmětům si žáci v rámci aktivity na konkrétních příkladech ukáží, jak komunistický režim ovlivňoval každodenní realitu v Československu. Seznámí se s atmosférou roku 1989 a klíčovými aspekty sametové revoluce.

Seznamte své žáky s jednotlivými dobovými předměty a dokumenty, které se nacházejí v Bedně komunismu. 

Otázky a odpovědi slouží k obeznámení se s problematikou paměti. Zaměřují se na její selektivitu, tendenci vytěsňovat negativní zážitky a naopak upřednostňovat ty kladné. Co je to ostalgie, jaká jsou její úskalí a jak s ní při výuce pracovat?

Projekt podpořil: