Operace Paměť

Prostřednictvím výukové hry Operace Paměť se žáci a studenti seznamují s konkrétními příběhy lidí, kteří se v letech 1945 – 1989 postavili komunistickému režimu v Československu. Hra představuje osudy 36 pamětníků, které byly zpracovány v rámci projektu Příběhy bezpráví.

Digitální historický archiv napadl počítačový virus Kremlin horse. Narušil systém řízení báze dat a poškodil rozsáhlou databázi obsahující osudy lidí, kteří se v letech 1948 až 1989 postavili komunistickému režimu. V ohrožení se tak ocitly soubory s příběhy lidí, kteří se v době nesvobody zachovaly mravně a statečně.

V první fázi napadení databáze virus poškodil propojení jednotlivých záznamů, které obsahují části konkrétních lidských příběhů a došlo tak jejich pomíchání. Postupující virus navíc začíná jednotlivé soubory nenávratně mazat.

Je potřeba, abyste co nejrychleji zasáhli, poskládali příběhy dohromady a vytvořili jejich co nejsilnější antivirovou ochranu. Žetony, které budete v průběhu hry Operace Paměť získávat, posilují výkon použitého antivirového programu a zvyšují tak šanci, že budou příběhy zachráněny.

 

Hra je určena pro hráče starší dvanácti let, rozdělené do skupin po šesti hráčích - hrát může 6-36 hráčů. Jedna hra trvá 45-90 minut.

 

Balení hry obsahuje:

  • 36 karet s  příběhy pamětníků
  • herní pravidla
  • slovníček pojmů
  • 108 žetonů
  • 6 hracích kostek
  • 6 herních plánů

Materiály pro hru Operace Paměť si můžete také prohlédnout online nebo stáhnout. Místo kopírování si tak můžete přímo z webu vytisknout herní plány pro jednotlivé skupiny žáků či náhradní slovníček pojmů a pročíst si pravidla. Především zde ale najdete herní plány s vyplněným správným řešením, které Vám usnadní kontrolu tipů jednotlivých žáků.

Pravidla hry

Slovníček pojmů

Nevyplněné herní plány

Nevyplněné herní plány

Vyplněné herní plány