Operace Paměť

Josefa Čecha vybrala porota jako jednoho z laureátů studentské Ceny Příběhy bezpráví v roce 2013. Studenti nejvíce obdivovali to, že nemyslel jen na sebe, ale i s vědomím hrozícího nebezpečí pomohl těm, kteří pomoc potřebovali.

Josef vychodil měšťanskou školu ve Zlíně a po válce se stal obchodním příručím. Následně našel zaměstnání v soukromém obchodě, který byl po roce 1948 znárodněn. V roce 1949 se stal jeho vedoucím, nicméně po roce se obchod ocitl v dluzích, což musel Josef řešit vedlejšími výdělky.

Josef si snažil přivydělat i prací v jáchymovských uranových dolech, kde se seznámil s tamějšími vězni. Začal jim nosit jídlo, dopisy a cigarety a jednomu z nich i pomohl k útěku.

 

Jak příběh Josefa Čecha pokračoval?

 1. Na to, že Josef pomohl jednomu z vězňů útěku, se nikdy nepřišlo. Nicméně věznění se on sám nevyhnul. Dluh obchodu se mu nedařilo splatit, a ač za to nemohl, byl za rozkrádání majetku odsouzen na 5 let vězení. Část trestu strávil v pracovním táboře, kde se seznámil se skupinou vězňů, která plánovala útěk. Na Josefovo zapojení do těchto plánů se přišlo a jeho trest byl o dalších pět let prodloužen.

   

 2. Nejdříve to vypadalo, že se na Josefovu roli při útěku vězně nepřijde. Osudným se ale pro něj stalo to, že ho vězeň kontaktoval  kvůli tomu, že nevěděl, kde se ukrýt, a potřeboval další pomoc. Josef ho nechal u sebe schovaného a to i přesto, že měl v té době manželku a malé dítě. Sousedé je udali, Josef byl zatčen a odsouzen k 10 letům vězení. Trest si odseděl, za celou dobu viděl svou rodinu pouze dvakrát.

   

 3. Pouhý týden po útěku vězně byl Josef zatčen a podroben tvrdému výslechu. Soud mu vyměřil 15 let vězení a poslal ho do jednoho z nejnebezpečnějších pracovních táborů. Propuštěn byl v roce 1960 na amnestii. Dlouho nemohl sehnat žádnou práci, tak se nakonec rozhodl vrátit se do dolů. Za dva roky byl znovu zatčen a odsouzen za kritiku režimu a poslech rádia Svobodná Evropa.

   

 • Údaje bude Správce zpracovávat za účelem informování o případné výhře.
 • Tyto údaje budou Správcem zpracovány do konce září 2018.
 • Zpracování osobních údajů je prováděno Správcem, osobní údaje nebudou Správce předány jiné osobě vyjma zpracovatelů osobních údajů.
 • Údaje o Správci a Vaše základní práva v souvislosti s poskytnutím osobních údajů jsou uvedeny zde.

 

 


 

Pravidla soutěže

 • Od 22. do 26. října bude každý den na Facebooku a portálu JSNS.CZ zveřejněn jeden příběh člověka, jehož život poznamenal komunistický převrat v únoru 1948. Příběh však nebude dokončený a bude na soutěžících, aby poznali, jak se jeho či její příběh vyvíjel dále.
 • Na stránkách jsns.cz/SestavPribeh budou zveřejněny vždy tři možnosti pokračování příběhu. Jen jedna je ale ta správná. Každý soutěžící ve formuláři vybere jednu ze tří možností (1, 2, nebo 3) a vyplní svůj e-mail.
 • Každý den ze správných odpovědí vylosujeme jednoho výherce. Výherce budeme kontaktovat na zadaný e-mail, a pošleme mu karetní hru Operace Paměť, která obsahuje 36 příběhů pamětníků.
 • Zadané e-maily využijeme pouze k oslovení výherců, pro žádná jiná sdělení je nebudeme využívat.