Vražda investigativního novináře
V únoru 2018 byl na Slovensku zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak se svou partnerkou. Byl zabit kvůli své práci? Co to znamená pro další novináře? A jak to ovlivnilo Slovensko? Přečtěte si, jak to vidí lidé, kteří s Kuciakem pracovali.
Ján Kuciak pracoval v redakci webového serveru Aktuality.sk. Před smrtí se snažil rozkrýt působení italské mafie na Slovensku. Na kauze italské mafie s ním několik měsíců pracovala Petra Holcová, zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku. Den po vraždě Kuciaka získala policejní ochranu. Jak celou situaci vnímá ona? Přečtěte si rozhovor, který poskytla webu Aktuálně.cz.
Podle šéfa investigativního oddělení webu, Marka Vagoviče, Kuciak doplatil na únik informací od policie, soudu nebo státních úředníků, když žádal pracovně o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Vyšetřování však stále probíhá, podílí se na něm tým mezinárodních vyšetřovatelů.
O tom, jak redakci zasáhla smrt kolegy a jak vnímá vládní krizi na Slovensku promluvil v rozhovoru na DVTV šéfredaktor Aktualit.sk Peter Bárdy.
Smrt Kuciaka totiž neovlivnila jen jeho blízké a kolegy. Slovensko se ocitlo v politické krizi. Premiér vlády Robert Fico čelil podezření, že jeho blízcí spolupracovníci byli s italskou mafií propojeni skrze vazby na italského podnikatele Antonina Vadalu. Občanská nespokojenost neutichla ani poté, co tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a poradkyně Mária Trošková rezignovali na své posty.
Konaly se protivládní demonstrace, podle webu iDNES.cz byla demonstrace na bratislavském náměstí z 9. března "největším shromážděním od protikomunistických mítinků v roce 1989." Robert Fico podal 15. března demisi, politická krize tím však pravděpodobně nekončí.