Výstava Jménem republiky a jejího lidu! aneb propagandistická kampaň stále účinná 

"Chtěla jsem, aby si žáci 9. ročníku společenskovědního semináře na základě informací, získaných prohlídkou výstavy Jménem republiky a jejího lidu uvědomili, jak nebezpečná a zneužitelná může být a je dodnes propaganda."

Tak shrnula svou zkušenost Mgr. Jitka Hudečková ze základní školy Uherský BrodPřečtěte si její tipy a zkušenosti.

Jak jsme postupovali

Využila jsem výstavy JSNS „Jménem republiky a jejího lidu“. Hodinu jsem začala krátkým dokumentem JSNS z cyklu Hvězdičky – MILADA. Žáci jméno Milady Horákové znali, neznali však její život před nástupem komunismu. Tento krátký animovaný dokument byl dostačující. Po krátké zpětné vazbě obdrželi žáci pracovní list. Cílem bylo, aby žáci vyhledali informace, které byly na jednotlivých plakátech. Zacílila jsem otázky na volební plakáty politických stran v roce 1946, propagandistické nadpisy politického procesu s Miladou Horákovou, obálku knihy „Žoldnéři války“.  Chtěla jsem, aby si žáci uvědomili, jak propaganda masově ovlivnila lidi do té míry, že dokázali podepisovat rezoluce za odsouzení „zrádců národa“, aniž věděli, co tito lidé udělali. Při vyhledávání informací si žáci četli i další rezoluce školních kolektivů, které odsuzovali souzené „vlastizrádce“. Cíleně jsem do PL zahrnula i reakci na podpis pod rezoluci Arnošta Lustiga.

Zkušenost s aktivitou

Po vypracování PL jsme společně v diskusi řešili nebezpečí propagandy, jak dokázala ovlivnit masově tehdejší společnost. Žáci se vyjadřovali k volebním plakátům z roku 1946, vyjadřovali své názory na hesla a jejich účinnost. Dostali jsme se i k volebním plakátům prezidentské kampaně. Následně jsme se věnovali politickým procesům a především Miladě Horákové. Diskutovali jsme nad nadpisy dobového tisku i rezolucemi. Žáci odhalili i nesmyslnost a zrůdnost obálky knihy Žoldnéři války, kde zobrazili M. Horákovou s pochodujícím vermachtem. Na závěr jsem pustila čtený dopis M. Horákové před popravou, který jsme si poslechli.  Vzpomenuli jsme i morální a etické normy, které byly komunisty pokřiveny – viz text Arnošta Lustiga.

 

Věk žáků: 15 let

Časová dotace: 90 minut – 2 vyučovací hodiny

Ukázka pracovního listu:

Tip pro vás

 Kromě výstavy Jménem republiky a jejího lidu! ve formátu pdf můžete spustit tuto výstavu s interaktivními prvky online.

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.