Audiovizuální výukové lekce

Ztráta paměti - Žalář je čest, ne ponížení

Ve středu 29. května zemřel Jiří Stránský, spisovatel, scenárista, dramatik, překladatel, básník, skaut, a také bývalý mukl.

 

Jiří Stránský byl vůbec první politický vězeň, za kterým jsme se šli před patnácti lety poradit kvůli tehdy vznikajícímu projektu Příběhy bezpráví. Nápad, že se budou vězni komunistického režimu, muklové, po celé České republice potkávat s mladými lidmi, si ho okamžitě získal. Pomohl zajistit peníze na první ročník a po všechny další nám byl oporou. Takových setkání se od té doby uskutečnily tisíce. On sám každoročně navštěvoval základní a střední školy a vyprávěl.

 

"Myslím si, že obzvlášť mladá generace by o tom měla vědět všechno, aby se čehokoliv, co se tehdy stalo, pro budoucnost vyvarovala," uvádí Jiří Stránský v úvodu druhého dílu "Žalář je čest, ne ponížení" z dokumentárního cyklu "Ztráta paměti", který na základě jeho námětu natočil Milan Maryška.

 

"Ti lidé, které uslyšíte, jsou z těch 270 000 lidí, kteří byli odsouzeni na miliony let. A s nimi samozřejmě statisíce jejich rodinných příslušníků. A tihle lidé se dodnes snaží být ne uplakanými a skuhrajícími pamětníky na jakousi temnou dobu, ale snaží se pro současnost vydobýt z té doby cosi pozitivního. Navzdory tomu, že oni nebyli ve vězeních a ve vyšetřovacích vazbách v rukou nacistů, ale příslušníků vlastního národa."

Zobrazit podle:

Přírodní vědy

Filmy pro veřejnost

Vyhledejte