Sociální vyloučení

Ne každý má to štěstí žít život, jaký by si přál. Řada lidí se ocitá na okraji společnosti, ať už vlastním přičiněním, vinou někoho jiného, či prostým nezájmem okolí. Sociální vyloučení je jedním ze zásadních témat nejen současné české společnosti. Jak vzniká? Týká se pouze romské menšiny? Mohou si za své problémy lidé žijící ve vyloučených lokalitách sami? Dá se z kruhu chudoby vystoupit? Jaké může mít neřešení tohoto fenoménu následky? Podívejte se na příběhy lidí, kteří ve svém životě narážejí kvůli své barvě pleti či sociálnímu statusu na stereotypy a předsudky, a zkuste se vžít do jejich situace prostřednictvím připravených aktivit.

Bojovníci ze severu

2014 / 54 min. / titulky

Desítky mladých lidí se v posledních letech přidávají k radikálním islamistickým skupinám. Jaké jsou jejich motivy?

Haiduc - život na ulici

2014 / 18 min.

Když bylo Nicuovi sedm let, utekl ze strachu z agresivního otce z domova. Od té doby žije na ulici

Hrdá navzdory chudobě

2014 / 20 min.

I v bohatém Nizozemsku žije spousta rodin v chudobě. Dvanáctiletá Nicky ale dobře ví, že i s minimem peněz si lze uchovat hrdost

Já, moje romská rodina a Woody Allen

2009 / 50 min. / titulky

Nebývale kvalitní a svěží debut devatenáctileté Laury Halilovic, jež s ruční kamerou dokumentuje život své romské rodiny

Jenica & Perla

2014 / 60 min. / titulky

Jenica a Perla jsou kamarádky, které spojuje záliba v tanci. Obě právě vstupují do světa dospělých, který v jejich případě odráží problémy romské komunity v dnešní Evropě

Kdo mě teď bude mít rád?

2016 / 43 min. / titulky

Saar je ze sedmi dětí, s rodinou se ovšem vidí zřídka. Někteří sourozenci mu zazlívají, že odešel z Izraele do Londýna, jiní mají problém s tím, že je gay, anebo se bojí, že by se od něj jejich děti mohly nakazit virem HIV.

Lotte – Srdce pro bezdomovce

2011 / 15 min. / titulky

Jedenáctileté Lotte se v hlavě zrodí plán. S pomocí dvou přátel by ráda připravila jídlo pro bezdomovce

Mallory

2015 / 98 min.

Časosběrný dokument Heleny Třeštíkové přináší životní příběh drogově závislé matky Mallory, která po narození syna změnila svůj život.

Mediální gramotnost se vyplatí: Výhodný telefon

2020 / 1 min.

Stačí pár kliků a je to. Na nový telefon sice nemá, ale proč si na něj nepůjčit, když je tak výhodně k mání?! Hrdina spotu bez váhání skáče na lep lákavé obchodní nabídce na internetu. 

Miruna

2017 / 16 min.

Miruna je odhodlaná uspět v přijímacích zkouškách na policejní akademii a vymanit se z podmínek sociálně vyloučené lokality, kde žije.

Můj Džihád

2015 / 52 min. / titulky

Tisíce muslimů v Evropě se nechalo zlákat radikální ideologií takzvaného Islámského státu a odjelo na východ bojovat svou "svatou válku". Proč?

Na divokém severu

2012 / 52 min.

Na příkladě Šluknovska je vidět, jak pozorně se člověk musí dívat, aby viděl všechny souvislosti.

Nauka o zbraních

2006 / 1 min. / titulky

Takhle vypadá výuka dětí, které jsou nuceny trávit svůj život v ulicích afrických velkoměst místo toho, aby se vzdělávaly.

Rafa

2012 / 25 min. / titulky

Hraný film o třináctiletém Rafovi, který žije s matkou, starší sestrou a jejím malým synkem v chudé části Lisabonu. Je šest hodin ráno, když se dozvídá, že matku, která si večer vyšla se svým přítelem, zatkli.

René

2008 / 83 min.

Časosběrný dokument Heleny Třeštíkové o nenapravitelném kriminálníkovi a také osobitém spisovateli René Plášilovi.

Rockeři

2016 / 24 min.

Trojice holandských mladíků, přátel a hudebníků se v kapele musí vypořádat s těžkými depresemi jednoho z nich.

Ruská pohádka

2013 / 73 min. / titulky

Podle odhadů žije v Rusku několik milionů dětí bez domova. Výjimkou není ani město Perm.

Tak to vidím já: Pepa

2009 / 14 min.

Čtrnáctiletý Pepa žije s rodiči v severních Čechách. Už od svých sedmi let chodí na brigády a přispívá do rodinného rozpočtu

Zatajené dopisy

2005 / 52 min.

V obci Květušín nedaleko Českého Krumlova vzniklo v 50. letech unikátní výchovné zařízení: škola pro děti z romských rodin.