FAQ - Nejčastější dotazy

Kategorie FAQ

  1. OBECNÉ
  2. REGISTRACE
  3. PŘIHLAŠOVÁNÍ
  4. AV LEKCE
  5. OBJEDNÁVÁNÍ MATERIÁLŮ
  6. SEMINÁŘE, WEBINÁŘE, KURZY A WORKSHOPY JSNS

 

1. Obecné

1.1  Pro koho je portál JSNS.CZ určen?

Portál JSNS.CZ je určen především vyučujícím základních a středních škol, budoucím vyučujícím, pedagogickým pracovníkům a uživatelům působícím v institucích, které pracují s mladými lidmi (např. nízkoprahové kluby, dětské domovy, diagnostické ústavy, knihovny apod.). Vyučující a pracovníci těchto institucí na portálu najdou dokumentární filmy a výukové materiály, které mohou po zaregistrování zde na webu zdarma a legálně využít k práci se žáky a studenty. Web je určen také studentům středních a vysokých škol, kteří si chtějí založit filmový klub a promítat kvalitní dokumenty. 

1.2  Jak portál používat?

Uživatel, který není zaregistrován na webu, má k dispozici materiály jen v omezeném rozsahu  (například pouze ukázky filmů). Pro plnohodnotný přístup k filmům, a pro možnost využití výukových materiálů a dalších funkcí webu, je třeba se zaregistrovat. Detailní popis výhod registrace naleznete na stránce o portálu.

1.3  Co dělat, když si nevím rady?

Nejprve doporučujeme prostudovat si další otázky uvedené níže v nápovědě. Máte-li dotaz, který není na seznamu otázek a odpovědí, zavolejte nám na naši help linku na telefonní číslo +420 777 787 937 nebo se obraťte přímo na konkrétního koordinátora / koordinátorku vybraného projektu, jehož se vaše otázka týká. Váš dotaz můžete také odeslat přímo přes kontaktní formulář.

 

2. Registrace

2.1  Je registrace zpoplatněna?

Registrace a plné využívání našeho webového portálu je zcela zdarma. Přístup pro vyučující není nijak zpoplatněn. Po úspěšné registraci a po potvrzení smluvních podmínek získáte kompletní přístup do naší filmové databáze. Nabízené tituly můžete sledovat zdarma online.

2.2  Jaký kontaktní e-mail při registraci zadat? 

Nejvhodnější je zvolit pracovní e-mailovou adresu, která obsahuje doménu vaší školy nebo organizace (tedy např.: jmeno@zs-xyzpraha.cz). Nedisponujete-li pracovní e-mailovou adresou, je možné registraci provést na váš osobní e-mail.

2.3  Jak úspěšně dokončit registrační proces? Jak potvrdit registraci? 

Samotná registrace vám zabere jen pár minut a zahrnuje dva kroky. První částí registračního procesu vás provede naše registrační stránka. Poté vám do e-mailové schránky, kterou jste uvedl/a jako kontaktní, dorazí výzva k dokončení registračního procesu. Je důležité tuto zprávu přečíst a postupovat dle zaslaných pokynů. Jen takto lze registraci úspěšně dokončit. Mohou nastat dvě situace:

  • máte k dispozici pracovní e-mailovou adresu, která obsahuje doménu vaší školy nebo organizace (tedy např.: jmeno@zs-xyzpraha.cz). Výborně, odpovězte nám z ní co nejdříve zprávou „Potvrzuji registraci“.
  • Pokud tuto možnost nemáte, vyplňte, prosím, tento formulář a zašlete nám jeho scan co nejdříve e-mailem (případně originál poštou na adresu uvedenou v kontaktech).

2.4  Vyžaduje práce na více školách také více smluv?

Naštěstí nevyžaduje. V takovém případě nás prosím kontaktujte na uvedeném telefonním čísle nebo na e-mailu registrace@jsns.cz.

2.5  Mohu svůj účet sdílet? Je možné, aby se přes jeden účet přihlašovalo více uživatelů?

Nikoliv. Každý jeden uživatel je zaregistrován svým jménem a používá svůj vlastní účet. Díky tomu je např. možné se ve svém účtu podívat na historii přehrání lekcí či označovat lekce jako oblíbené.

2.6  Existuje náhled smluvních podmínek?

Ano, samozřejmě nabízíme náhled aktuálních smluvních podmínek v PDF formátu. 

2.7  Na koho se obrátit v případě problému s registrací?

Jakékoli dotazy vám rádi zodpovíme na naší help lince +420 777 787 937, a to každý pracovní den od 10:00 do 17:00. Vaše dotazy či problémy s registrací nebo jiné technické dotazy můžete odeslat také na e-mail dotazy.registrace@jsns.cz

2.8  Mohou se registrovat také vychovatelé a asistenti?

Ano, pokud působíte v instituci, která pracuje s mladými lidmi, například v nízkoprahovém klubu, diagnostickém ústavu, dětském domově apod. Institucionální zázemí je pro registraci nezbytné, to znamená, že vaše instituce musí být registrovanou organizací s vlastním IČ

2.9 Jsem vyučující v domácím vyučování. Mohu se na portál zaregistrovat?

Ano, pokud je domácí výuka řádně zaregistrovaná / zapsaná ve škole. Institucionální zázemí je pro registraci nezbytné. Vyučující v takovém případě při registraci zvolí možnost "Vyučující, pedagogičtí pracovníci a studenti ped. fakult" a u výběru školy vyhledá IČ školy, u které je domácí výuka zaregistrována / zapsána. K dokončení registrace bude nutné vyplnit tento formulář a opatřit jej razítkem školy.

 

3. Přihlašování či změna údajů

3.1  Zapomněl/a jste heslo či uživatelské jméno? 

Heslo či uživatelské jméno je možné resetovat (ve spodní části obrazovky). Je nutné znát kontaktní e-mailovou adresu, která byla uvedena při registraci.

3.2  Nedaří se vám problém s přihlášením vyřešit?

Pokud problém přetrvává, kontaktujte nás.

3.3  Změnil/a jsem školu, adresu, e-mail či jiný údaj, který nemohu změnit

Některé údaje můžete změnit přímo ve vašem profilu (příjmení, jméno, titul, mobilní telefon či vaši vzdělávací činnost - vyučující, metodik prevence, výchovný poradce apod., vyučující mohou měnit také stupeň školy, na kterém vyučují či vyučované předměty). Pro změnu dalších údajů (škola/instituce, e-mailová adresa) nám napište na dotazy.registrace@jsns.cz.

 

4. AV lekce

4.1  K čemu slouží AV lekce?

Audiovizuální lekce (dále jen AV lekce) je komplexní výukový balíček. Obsahuje tematicky zaměřený film, aktivity a další výukové materiály (informační texty, otázky a odpovědi, tipy aj.).

4.2  K čemu slouží výukové materiály?

Výukové materiály jsou součástí každé AV lekce a jsou určeny pro pedagogy, kteří je mohou využít ve svých hodinách. Patří do nich navrhované aktivity po projekci filmu, metodické rady do výuky, otázky a odpovědi k probíranému tématu a užitečné odkazy. Díky AV lekcím je tedy možné probírané téma zasadit do širšího kontextu.

4.3  Pro jaký typ škol jsou výukové materiály určeny?

AV lekce jsou určeny pro práci s žáky a studenty základních a středních škol.

4.4  Jak zjistit, který film se hodí do hodiny?

V audiovizuální lekci naleznete synopsi filmu a zároveň si můžete pustit ukázku v rozsahu dvou až tří minut, která vám umožní vytvořit si o filmu určitou představu. Doporučujeme vám také vyzkoušet si praktické rozšířené vyhledávání v lekcích či nahlédnout do výukových plánů pro jednotlivá témata Krok za krokem, které vám usnadní orientaci ve velkém množství lekcí, které portál nabízí.

4.5  Co dělat, když se film často zastavuje, seká?

Vaše připojení k internetu je pomalé, zkuste snížit kvalitu přehrávání filmu. Vlevo pod přehrávačem najdete ikonu HD - „Výběr kvality filmu“, po kliknutí na ni si vyberte možnost s nižší kvalitou.

4.6  Kde najít obecné rady a doporučení, jak filmy využívat v hodinách?

Připravili jsme pro vás lekci, ve které najdete rady a doporučení jak s filmem ve výuce pracovat. Můžete se zde také podívat na film s tipy od vyučujících, kteří již naše materiály využívají.

4.7  Lze umožnit přístup k filmu také žákům?

Ano, a to díky možnosti dočasného žákovského přístupu můžete žákům každou lekci na dva týdny zpřístupnit. Tuto volbu naleznete přímo v lekci v blízkosti tlačítka Přehrát film (přístupné pouze po předchozím přihlášení).

 

5. Objednávání materiálů

5.1  Existují nabízené filmy i na DVD?

Vybrané filmy máme k dispozici na DVD. Kontaktujte nás s konkrétním požadavkem na distribuce@jsns.cz.

5.2 Je možné objednat si tištěnou publikaci? Jaká je cena?

Nabídku tištěných publikací si můžete prohlédnout zde. Materiály zasíláme zdarma.

5.3 Je možné stáhnout publikaci v PDF verzi online?

Ano, vybrané publikace jsou k dispozici na stránce Ke stažení

5.4 Co jsou to Bedny komunismu a jak si je mohu zapůjčit?

Pro více informací navštivte naši stránku věnovanou Bednám komunismu. Zapůjčení beden je zdarma.

 

6. Semináře, webináře, kurzy a workshopy JSNS

6.1  Jaké akce JSNS mohu aktuálně navštívit?

Všechny aktuálně vypsané semináře, webináře, kurzy či workshopy naleznete na stránce Pro vyučující.  U každé akce je uvedeno také upřesnění  komu je seminář primárně určen (např. vyučující, kteří pracují s dětmi ve věku 8 až 12 let či metodikové prevence), jméno lektorky/a, hostky/hosta a kontakt na koordinátorku/a. 

6.2 Nenašli jste akci podle vašich potřeb?

Využijte formulář ve spodní části obrazovky na stránce Pro vyučující a dejte nám to vědět. Ozveme se vám, až bude seminář, webinář, kurz či workshop na dané téma naplánován. 

6.3  Jak se mohu na akci přihlásit? Jaká je cena? Získám osvědčení?

Aby bylo možné se na akci přihlásit, je nutné být registrovaná/ý (a přihlášená/ý) na portále JSNS. Všechny semináře, webináře, kurzy či workshopy jsou zdarma. Není-li uvedeno jinak, jsou akreditované MŠMT a po absolvování získají účastníci osvědčení

6.4  Nakonec se nemohu zúčastnit akce, na kterou jsem se zaregistroval/a, jak mám postupovat?

Každá akce má omezenou kapacitu a systém náhradníků. Nemůžete-li se zúčastnit akce, na kterou jste se zaregistroval/a, ozvěte se koordinátorce/koordinátorovi. Ten je uveden vždy v pozvánce na akci. Vaše místo bude obsazeno náhradníkem.

6.5  Vybral/a jsem si akci, jejíž kapacita je již obsazená. Existuje možnost jak se zúčastnit?

Každá akce má omezenou kapacitu a systém náhradníků. Je-li u akce uvedeno, že je již plně obsazena, je možné se přihlásit jako náhradník. Zvolíte-li tuto možnost a uvolní-li se místo, bude vás koordinátor/ka akce kontaktovat a nabídne vám účast.

6.6  Rád/a bych se zúčastnil/a webináře, ale nejsem si jistý/á, zda to technicky zvládnu. Pomůže mi někdo v případě potíží?

Přihlásíte-li se na webinář, obdržíte do vaší e-mailové schránky zprávu s informacemi a odkazem na online místnost, ve které se webinář odehraje. Nejste-li si jistý/á jak na to, nebojte se zavolat buď přímo koordinátorce/koordinátorovi akce nebo na naši help linku +420 777 787 937, kde s vámi případné potíže vyřeší. Přímo na webináři je vždy přítomna technická podpora.

6.7  Mám doplňující dotaz k některé z nabízených akcí, na koho se mohu obrátit?

Všechny dotazy vám zodpoví koordinátor/ka akce. Kontakt je uveden vždy v pozvánce. 

 

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.