Původní kultury

Příslušníci původních kultur jsou nositeli historie světa, a pokud sedneme do letadla, můžeme se s nimi za pár hodin setkat i my. Jezdíte na dovolenou do exotických destinací? Víte, kdo jsou původní obyvatelé zemí, kam jako turisté cestujete? Setkali jste se někdy s nimi? Projděte si s vašimi žáky lekci zabývající se původními kulturami a společně se zamyslete nad vztahem západní civilizace k těmto lidem a jejich kultuře obecně. Součástí lekce je humorný a zároveň mrazivý snímek Ti druzí, který vzbudí v žácích jistě mnoho dalších otázek k diskusi.

Thuletuvalu

2014 / 50 min.

Grónské městečko Thule obývané Inuity je nejseverněji obývaným místem na Zemi. Tuvalu je polynéský ostrovní stát, zapomenutý ráj uprostřed Jižního Pacifiku. Místa od sebe vzdálená více než jedenáct tisíc kilometrů jsou však dnes osudově propojena: tající led v Grónsku zvedá hladinu oceánu, který tak brzy zaplaví nízko položené tichomořské ostrovy.

Ti druzí

2011 / 25 min.

Ženy kmene Mursi si do rtu vkládají zdobené talířky a do uší obrovské náušnice. Ne všechny jejich ozdoby jsou ale tradiční