Studentské volby

Umožňujeme středoškolákům vyzkoušet si volby „nanečisto“.

Informace

  Určeno pro: SŠ starší 15 let
 

Registrace pražských škol: 4. - 18. září 2018 - prodlouženo do 21. září.

 

Studentské volby do zastupitelstev obcí: 24. a 25. září 2018

 

AV lekce

 

Koordinátorka projektu

Eva Lukášová

E-mail: eva.lukasova@jsns.cz

Tel.: 222 350 847

O volbách

Volební účast se v České republice dlouhodobě pohybuje někde mezi 40–60 %, v závislosti na typu voleb. V porovnání se zeměmi Evropské unie u nás chodí k volbám o 10–15 % méně voličů. Proč? Nižší volební účast může být dána řadou faktorů. Patří mezi ně bezpochyby nedůvěra v sílu hlasu jednotlivce, špatná orientace ve volebním systému ČR, znechucení politikou nebo nedostatečně rozvinutá občanská společnost.

 

Cíle Studentských voleb

Pořádáním Studentských voleb chceme přispět k aktivnímu, zodpovědnému a seběvědomému občanství budoucích prvovoličů.

Naším cílem je, aby se studenti středních škol na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky.

Výsledky Studentských voleb vnímáme jako specifickou výpověď o nejmladší generaci, o jejích názorech a postojích. Myslíme si, že by politiky, médii ani širokou veřejností neměly být přeceňovány, ani přehlíženy.

 

Studentské volby do zastupitelstev obcí 2018

První týden v říjnu se v České republice konají komunální volby. JSNS k této příležitosti nabízí školám možnost zorganizovat Studentské volby do zastupitelstev obcí v termínu 24. a 25 září 2018. Středoškoláci si tak budou moci vyzkoušet volit „nanečisto“.

Střední školy mohou při organizaci voleb využít materiály připravené JSNS. Jedná se o Pokyny pro volební komise, kde se studenti dozví, jak volby na vlastní škole uspořádat; Pokyny pro voliče; plakát, na který bude možné vepsat datum konání voleb; ceduli na volební urnu a šablonu pro výrobu volebních lístků. Všechny materiály jsou dostupné pouze on-line. Školy si je mohou samy vytisknout. Využít mohou také audiovizuální lekce s tématikou voleb.

S ohledem na povahu volebního systému voleb do obecních zastupitelstev nejsme schopni zajistit celorepublikový sběr a vyhodnocení výsledků. Výsledky proto tentokrát zpracujeme a uveřejníme pouze pro volby do zastupitelstva Hlavního města Prahy, kde se tradičně do Studentských voleb zapojuje nejvíce škol. Pro Prahu jsme za tímto účelem připravili zjednodušené volební lístky obsahující názvy stran/koalic a jména kandidátů na primátora. Hlasovací lístky pro Prahu jsou dostupné pouze on-line a školy si je samy mohou vytisknout.

Pro pražské školy je nutné se ke Studentským volbám do zastupitelstev obcí registrovat, aby bylo možné vyhodnotit výsledky. Vyučující se nejprve musí přihlásit do svého uživatelského profilu na webu jsns.cz a poté vyplnit registrační formulář. Více se dozvíte v sekci Jak se zapojit.

Mimopražské školy mohou materiály ke Studentským volbám využívat bez registrace a výsledky zveřejnit dle svého uvážení prostřednictvím vlastních kanálů. Velmi oceníme, pokud nám na e-mail eva.lukasova@jsns.cz dáte vědět, zda volby na Vaší škole proběhly, jaké jste využili materiály a co se Vám ne/osvědčilo.

 

 

„Studentské volby pomáhají vychovávat aktivního občana – voliče, kterému jednou nebude lhostejné, co se ve společnosti děje, který dokáže využít svého volebního práva a posune občanskou iniciativu a odpovědnost o kus dále.“ 

Zdeněk Kučera; Gymnázium Třeboň, Na Sadech 308, (volby do Evropského parlamentu 2014)

 


Více o předešlých ročnících si můžete přečíst v našem shrnutí.

6. září 2018

Využijte při přípravě na Studentské volby debaty s kandidáty

Podívejte se se studenty před Studentskými volbami do obecních zastupitelstev na debaty s kandidáty.

Číst celé

4. září 2018

Zapojte se do Studentských voleb do zastupitelstev obcí

První týden v říjnu se v České republice konají komunální volby. JSNS k této příležitosti nabízí školám možnost zorganizovat Studentské volby do zastupitelstev...

Číst celé

17. ledna 2018

Výsledky 2. kola Studentských prezidentských voleb

Studenti v rámci druhého kola Studentských prezidentských voleb, které se konalo 16. a 17. ledna 2018, vybírali ze dvou kandidátů, jež postoupili do druhého kola reálné volby -...

Číst celé

14. prosince 2017

Známe výsledky 1. kola Studentských prezidentských voleb

Ve Studentských prezidentských volbách odevzdalo platný hlas 43 559 středoškoláků.

Číst celé

Partneři projektu