Studentské volby

Umožňujte středoškolákům vyzkoušet si volby „nanečisto“.

Studentské volby do Evropského parlamentu 2024

Zkuste si s žáky „volby nanečisto“. Studentské volby do Evropského parlamentu 2024 se uskuteční ve dnech 21. a 22. května 2024. Můžete se těšit i na novou AV lekci o historii Evropské unie. 

Registrace na Studentské volby do Evropského parlamentu 2024 probíhá do 20. dubna. Postup naleznete na podstránce Jak se zapojit.

Pokud termín Studentských voleb na vaší škole koliduje s maturitami či praxemi, napište nám

 

O volbách

Volební účast se v České republice dlouhodobě pohybuje někde mezi 18–60 %, v závislosti na typu voleb. V porovnání se zeměmi Evropské unie u nás chodí k volbám o 10–15 % méně voličů. Proč? Nižší volební účast může být dána řadou faktorů. Patří mezi ně bezpochyby nedůvěra v sílu hlasu jednotlivce, špatná orientace ve volebním systému ČR, znechucení politikou nebo nedostatečně rozvinutá občanská společnost.

 

Cíle Studentských voleb

Pořádáním Studentských voleb chceme přispět k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů.

Naším cílem je, aby se studenti středních škol na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky.

Výsledky Studentských voleb vnímáme jako specifickou výpověď o nejmladší generaci, o jejích názorech a postojích. Myslíme si, že by politiky, médii ani širokou veřejností neměly být přeceňovány, ani přehlíženy.

 

 

„Studentské volby pomáhají vychovávat aktivního občana – voliče, kterému jednou nebude lhostejné, co se ve společnosti děje, který dokáže využít svého volebního práva a posune občanskou iniciativu a odpovědnost o kus dále.“ 

Zdeněk Kučera; Gymnázium Třeboň, Na Sadech 308, (volby do Evropského parlamentu 2014)

 


Více o předešlých ročnících si můžete přečíst v našem shrnutí výsledků nebo se podívejte na záznam Předvolební prezidentské debaty ke Studentským volbám z 8.12.2022. 

Můžete se také podívat na platformu Spolecne.eu, která je je projektem Evropského parlamentu, jehož cílem je zapojit co nejvíce lidí do demokratického života v Evropě, a zejména do evropských voleb v roce 2024. 

Koordinátorka projektu

Dorotea Mejstříková

Studentské volby

E-mail: dorotea.mejstrikova@jsns.cz
  Určeno pro: SŠ starší 15 let
 

Studentské volby do Evropského parlamentu: 21. a 22. května 2024

 

AV lekce

 

Partneři projektu