Studentské volby

Umožňujte středoškolákům vyzkoušet si volby „nanečisto“.

  Určeno pro: SŠ starší 15 let
 

Studentské prezidentské volby: první kolo 12. a 13. prosince 2022 a druhé kolo 18. a 19. ledna 2023

 

AV lekce

Studentské prezidentské volby 2022/2023

V lednu 2023 se bude konat volba prezidenta České republiky. Příští Studentské volby proběhnou ve dnech 12. a 13. prosince 2022 (I. kolo). Studenti budou „nanečisto“ volit prezidenta. V případě, že v prvním kole reálných voleb nebude budoucí hlava státu zvolena a bude se konat II. kolo, budeme pořádat i druhé kolo Studentských prezidentských voleb. To je naplánováno na 18. a 19. ledna 2023.

 

Dne 8. prosince 2022 se uskuteční debata s prezidentskými kandidáty. V živém přenosu ji se svými žáky a studenty můžete sledovat na našem webu nebo Facebooku. Kandidátům můžete také posílat dotazy, a to skrze aplikaci Sli.do.

Svou účast v debatě potvrdili: Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel a Josef Středula. Pozvání na debatu odmítnul Andrej Babiš. (Oslovili jsme prvních 6 kandidátů dle předvolebního průzkumu.) 

Moderátkorkou debaty bude Veronika Sedláčková. 

 

Na Studentské volby se můžete přihlásit do 14. listopadu. (Školy přihlášené v tomto termínu obdrží veškeré materiály včetně hlasovacích lístků v týdnu 6.-9. prosince)

Nestihli jste se přihlásit včas? Nevadí! Od 16. listopadu do 7. prosince se můžete na Studentské volby stále přihlásit, ale už vám nezajistíme poslání materiálů do školy. Všechny materiály jsou dostupné on-line. Školy si je mohou samy vytisknout.

 

Přihlašovací formulář do Studentských voleb

O volbách

Volební účast se v České republice dlouhodobě pohybuje někde mezi 18–60 %, v závislosti na typu voleb. V porovnání se zeměmi Evropské unie u nás chodí k volbám o 10–15 % méně voličů. Proč? Nižší volební účast může být dána řadou faktorů. Patří mezi ně bezpochyby nedůvěra v sílu hlasu jednotlivce, špatná orientace ve volebním systému ČR, znechucení politikou nebo nedostatečně rozvinutá občanská společnost.

 

Cíle Studentských voleb

Pořádáním Studentských voleb chceme přispět k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů.

Naším cílem je, aby se studenti středních škol na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky.

Výsledky Studentských voleb vnímáme jako specifickou výpověď o nejmladší generaci, o jejích názorech a postojích. Myslíme si, že by politiky, médii ani širokou veřejností neměly být přeceňovány, ani přehlíženy.

 

 

„Studentské volby pomáhají vychovávat aktivního občana – voliče, kterému jednou nebude lhostejné, co se ve společnosti děje, který dokáže využít svého volebního práva a posune občanskou iniciativu a odpovědnost o kus dále.“ 

Zdeněk Kučera; Gymnázium Třeboň, Na Sadech 308, (volby do Evropského parlamentu 2014)

 


Více o předešlých ročnících si můžete přečíst v našem shrnutí.

Koordinátorka projektu

Lucie Barešová

Studentské volby, Kdo jiný?

E-mail: lucie.baresova@jsns.cz

28. listopadu 2022

Zveme vás na debatu s prezidentskými kanditáty: 8. prosince od 11 hodin

Již za pár týdnů čekají naši republiku volby na post prezidenta. Proto i my již tradičně pořádáme Studentské volby, abychom přispěli k aktivnímu, zodpovědnému a...

Číst celé

13. října 2022

Volte se studenty “nanečisto” budoucího prezidenta nebo prezidentku

Volební kampaně jednotlivých kandidátů na post hlavy státu jsou v plném proudu a setkávají se s nimi i vaši žáci a studenti. Otevřete s nimi témata týkající se svobodných voleb...

Číst celé

21. září 2021

Výsledky Studentských parlamentních voleb 2021

Středoškoláci z celé republiky vybírali ve dnech 20. a 21. září 2021 v rámci Studentských voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR z 22 kandidujících stran,...

Číst celé

20. září 2021

Dnes a zítra se na 335 středních školách v ČR konají Studentské volby, studenti „nanečisto“ zvolí poslance

V pondělí 20. a úterý 21. září se na 335 středních školách po celé České republice konají Studentské volby. Středoškoláci budou vybírat z politických stran, hnutí a koalic,...

Číst celé

Partneři projektu