Studentské volby

Umožňujeme středoškolákům vyzkoušet si volby „nanečisto“.

Studentské volby

Volební účast v České republice se dlouhodobě pohybuje někde mezi 40–60 %, v závislosti na typu voleb. V porovnání se zeměmi Evropské unie u nás chodí k volbám o 10–15 % méně voličů. Proč?

Nižší volební účast může být dána řadou faktorů. Patří mezi ně bezpochyby nedůvěra v sílu hlasu jednotlivce, špatná orientace ve volebním systému ČR, znechucení politikou nebo nedostatečně rozvinutá občanská společnost.

Pořádáním projektu studentských voleb chceme přispět ke změně této situace. Naším cílem je, aby se na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb studenti seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky. Aby vnímali své občanství aktivně, zodpovědně a sebevědomě.

Jak to začalo

Několik týdnů před volbami do Poslanecké sněmovny ČR v roce 2010 jsme na středních školách poprvé uspořádali „volby nanečisto“. Zvolili jsme pro ně název Studentské volby, následně se konaly ještě čtyřikrát (naposledy v roce 2014 před volbami do Evropského parlamentu) a staly se vlastně již zavedeným projektem.

V souvislosti s letošními volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR proto Studentské volby organizujeme znovu. Studentské parlamentní volby 2017 se uskuteční na podzim 2017.

Co nabízíme

Chceme mladým lidem přiblížit základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem, vést je k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství. Nezávislé výzkumy ukazují, že Studentské volby také zvyšují účast mladých lidí ve skutečných volbách.

Již od prvního ročníku nabízíme školám informační materiály a modelové aktivity, kterých mohou vyučující se studenty využít přímo v hodinách, například při přípravě na Studentské volby. Vybrali jsme i tři dokumentární filmy, které se zabývají právě tématem voleb, předvolebních kampaní, formování politických preferencí atd.

Po každých Studentských volbách zveřejňujeme celkové výsledky hlasování všech zapojených škol. Výsledky jsou specifickou výpovědí o nejmladší generaci, vypovídají o jejích názorech a postojích. Politiky, médii ani širokou veřejností by neměly být přeceňovány, ale ani přehlíženy.

„Studentské volby pomáhají vychovávat aktivního občana – voliče, kterému jednou nebude lhostejné, co se ve společnosti děje, který dokáže využít svého volebního práva a posune občanskou iniciativu a odpovědnost o kus dále.“  Zdeněk Kučera; Gymnázium Třeboň, Na Sadech 308, (volby do Evropského parlamentu 2014)

Více o předešlých ročnících si můžete přečíst v našem shrnutí.

 

Koordinátorka projektu

Ester Pěkná

Koordinátorka projektu

E-mail: ester.pekna@jsns.cz

Tel.: 226 200 438

22. září 2016

Máme sečteno!

Na středních školách v ČR proběhly 20. a 21. září Studentské volby. Středoškoláci si tak mohli vyzkoušet „nanečisto“ volit politické strany, hnutí a koalice, které kandidují...

Číst celé

15. září 2016

Přečtěte si rozhovor s Karlem Strachotou

Studentské volby se konají už za pět dní. Registrovalo se k nim 261 škol. Přečtěte si rozhovor s jejich iniciátorem Karlem Strachotou o tom, v čem je jejich největší přínos a jak...

Číst celé

6. září 2016

Nekuřte a běžte volit

Podívejte se na náš nový spot ke Studentským volbám. Jeho autorkou je výtvarnice Michaela Pavlátová. Hlas postavičkám Andy a Wendy propůjčila herečka Martha Issová. 

Číst celé

31. srpna 2016

Registrujte se ke Studentským volbám

Víte, že letos můžou volit i středoškoláci? Krajské Studentské volby se konají 20.–21. září 2016 na středních školách po celé ČR, a to včetně Prahy. Uspořádejte...

Číst celé

Partneři projektu