Studentské volby

Umožňujeme středoškolákům vyzkoušet si volby „nanečisto“.

  Určeno pro: SŠ starší 15 let
 

Studentské volby do Poslanecké sněmovny: podzim 2021

 

AV lekce

Koordinátorka projektu

Eva Lukášová

E-mail: eva.lukasova@jsns.cz

Studentské volby do zastupitelstev krajů 2020

Letošní Studentské volby do zastupitelstev krajů nebudeme kvůli pandemii koronaviru pořádat. Toto rozhodnutí nás mrzí, ale museli jsme zohlednit stávající situaci. Termín reálných voleb připadá na začátek října 2020. Abychom od reálných voleb zachovali dostatečný odstup, museli by se Studentské volby konat v polovině září. Jsme si vědomi toho, že vzhledem k omezením, kterým musely školy čelit v souvislosti s pandemií, bude září nového školního roku pro vyučující i studenty velmi náročným obdobím. Předpokládáme tedy, že by pro organizaci Studentských voleb bezprostředně na začátku školního roku neměly školy kapacity. 


Následující Studentské volby, které budeme pořádat, budou volby do Poslanecké sněmovny v roce 2021.
 

O volbách

Volební účast se v České republice dlouhodobě pohybuje někde mezi 18–60 %, v závislosti na typu voleb. V porovnání se zeměmi Evropské unie u nás chodí k volbám o 10–15 % méně voličů. Proč? Nižší volební účast může být dána řadou faktorů. Patří mezi ně bezpochyby nedůvěra v sílu hlasu jednotlivce, špatná orientace ve volebním systému ČR, znechucení politikou nebo nedostatečně rozvinutá občanská společnost.

 

Cíle Studentských voleb

Pořádáním Studentských voleb chceme přispět k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů.

Naším cílem je, aby se studenti středních škol na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky.

Výsledky Studentských voleb vnímáme jako specifickou výpověď o nejmladší generaci, o jejích názorech a postojích. Myslíme si, že by politiky, médii ani širokou veřejností neměly být přeceňovány, ani přehlíženy.

 

 

„Studentské volby pomáhají vychovávat aktivního občana – voliče, kterému jednou nebude lhostejné, co se ve společnosti děje, který dokáže využít svého volebního práva a posune občanskou iniciativu a odpovědnost o kus dále.“ 

Zdeněk Kučera; Gymnázium Třeboň, Na Sadech 308, (volby do Evropského parlamentu 2014)

 


Více o předešlých ročnících si můžete přečíst v našem shrnutí.

9. května 2019

Výsledky Studentských voleb do Evropského parlamentu

Středoškoláci z celé republiky škol vybírali ve dnech 7. a 9. května 2019 v rámci Studentských voleb do Evropského parlamentu z 39 kandidujících stran,...

Číst celé

6. května 2019

Předvolební debata ke Studentským volbám do Evropského parlamentu

Zástupci pěti politických stran se 6. května sešli v Kině 35, aby debatovali před publikem plným středoškolských studentů. Ti si sami hlasováním zvolili pět kandidujících...

Číst celé

29. dubna 2019

Studentské volby do Evropského parlamentu se konají 7. a 9. května

Studentské volby do Evropského parlamentu se uskuteční ve dnech 7. a 9. května na středních školách po celé České republice.

Číst celé

25. září 2018

Výsledky Studentských voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy

Studenti pražských škol vybírali ve dnech 24. a 25. září 2018 v rámci Studentských voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy z 29 kandidujících stran, hnutí a koalic.

Číst celé

Partneři projektu