Studentské volby

Umožňujte středoškolákům vyzkoušet si volby „nanečisto“.

Studentské volby do Evropského parlamentu 2024

Zkuste si s žáky „volby na nečisto“. Připravujeme pro Vás Studentské volby do Evropského parlamentu 2024, které se uskuteční ve dnech 21. a 22. května 2024. Můžete se těšit na novou AV lekci o volbách do Evropského parlamentu. 

Registrace na Studentské volby do Evropského parlamentu 2024 bude probíhat na jaře. Další informace poskytneme, jakmile se bude blížit termín Studentských voleb.

Zajímá Vás, jak probíhaly předešlé Studentské volby? Podívejte se na Zajímá Vás, jak probíhaly předešlé Studentské volby? Podívejte se na výsledky Studentských prezidentských voleb 2022/2023 a na záznam Prezidentské debaty. 

Studentské prezidentské volby 2022/2023

V lednu 2023 probíhá volba prezidenta České republiky.  Studenti „nanečisto“ volili prezidenta.

Volební výsledky opět vyhodnotila nezávislá agentura na úrovni celé ČR i jednotlivých krajů.

Prezidentská debata

Dne 8. prosince 2022  se uskutečnila debata s prezidentskými kandidáty. 

Se studenty debatovali Pavel Fischer, Marek Hilšer, Petr Pavel a Josef Středula. Pozvání na debatu odmítnul Andrej Babiš a z důvodu nemoci se musela omluvit Danuše Nerudová. (Oslovili jsme prvních 6 kandidátů dle předvolebního průzkumu.) 

Debatu moderovala Andrea Procházková, novinářka a zástupkyně šéfredaktora časopisu Respekt. 

 

O volbách

Volební účast se v České republice dlouhodobě pohybuje někde mezi 18–60 %, v závislosti na typu voleb. V porovnání se zeměmi Evropské unie u nás chodí k volbám o 10–15 % méně voličů. Proč? Nižší volební účast může být dána řadou faktorů. Patří mezi ně bezpochyby nedůvěra v sílu hlasu jednotlivce, špatná orientace ve volebním systému ČR, znechucení politikou nebo nedostatečně rozvinutá občanská společnost.

 

Cíle Studentských voleb

Pořádáním Studentských voleb chceme přispět k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů.

Naším cílem je, aby se studenti středních škol na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky.

Výsledky Studentských voleb vnímáme jako specifickou výpověď o nejmladší generaci, o jejích názorech a postojích. Myslíme si, že by politiky, médii ani širokou veřejností neměly být přeceňovány, ani přehlíženy.

 

 

„Studentské volby pomáhají vychovávat aktivního občana – voliče, kterému jednou nebude lhostejné, co se ve společnosti děje, který dokáže využít svého volebního práva a posune občanskou iniciativu a odpovědnost o kus dále.“ 

Zdeněk Kučera; Gymnázium Třeboň, Na Sadech 308, (volby do Evropského parlamentu 2014)

 


Více o předešlých ročnících si můžete přečíst v našem shrnutí.

Koordinátorka projektu

Eva Rajtmajerová

E-mail: eva.rajtmajerova@jsns.cz
  Určeno pro: SŠ starší 15 let
 

Studentské volby do Evropského parlamentu: 21. a 22. května 2024

 

AV lekce


Partneři projektu