Jak na Studentské volby?

Studentské volby nejsou jen o samotném volebním aktu. Připravujeme proto materiály, které budou moci vyučující využít, aby se s žáky zabývali základními principy demokracie, volebním systémem ČR či občanskou zodpovědností.

Vyučující tak v období voleb mohou uspořádat projekci některého z dokumentárních filmů, které jsme připravili a vyzkoušet navazující aktivity do hodin nebo si pozvat hosta na společnou debatu. Budou mít možnost rozvěsit po škole plakáty Studentských voleb, prostudovat společně se studenty volební kandidátky a uveřejnit pokyny pro voliče, aby se na svou volbu mohli včas připravit.

Informační a propagační materiály, které připravujeme k nadcházejícím Studentským volbám do Evropského parlamentu 2019 zde postupně uveřejníme. Zároveň je školám registrovaným k volbám rozešleme:

 

 

Připravili jsme také přehledný jmenný seznam kandidátů dle jednotlivých politických stran, politických hnutí a koalic:

Filmy k tématu voleb

Hledá se prezident

Tomáš Kudrna / Česká republika / 2013 / 104...
Rozbalit

Hledá se prezident

  • Tomáš Kudrna / Česká republika / 2013 / 104 min.

Víte, co všechno je potřeba k tomu, aby mohl občan České republiky kandidovat na prezidenta? Je pro úspěch ve volebním boji výhodnější neformální vystupování a pořádání besed s voliči v divadlech či hudebních klubech, anebo je lepší řečnit na náměstích a využívat různé zákulisní politické praktiky? Může ve vyostřeném volebním boji prezidentský kandidát někomu věřit? A může člověk věřit předvolebním slibům jednotlivých kandidátů? Neříkají náhodou něco zcela jiného před kamerami televizních štábů, a něco zcela jiného v soukromí? Možné odpovědi na tyto a další otázky se pokusil najít režisér Tomáš Kudrna. Ve svém dokumentu o průběhu první přímé volby prezidenta České republiky v roce 2013 se mu podařilo velmi věrně a zblízka zachytit, jak probíhal volební boj devíti kandidátů od jeho počátků až do samotného zvolení. Snímek nabízí jedinečnou příležitost poznat soukromou tvář prezidentských kandidátů i členů jejich volebních týmů tak, jak to nebylo možné prostřednictvím zpravodajských médií.

PODÍVEJTE SE NA FILM

Zavřít

×

Děti jdou k volbám

Ramchandra PN / Indie / 2007 / 30 min. / dabing Snímek...
Rozbalit

Děti jdou k volbám

Ramchandra PN / Indie / 2007 / 30 min. / dabing

Snímek sleduje snahu indických školáků zlepšit situaci na jejich škole. Trápí je řada věcí – nevyhovují jim učebny, chtějí mít školní zahradu na pěstování vlastní zeleniny a ovoce, čistou vodu na mytí či dětské hřiště. Aby se na svých požadavcích shodli, uspořádají ve škole řádné volby. Každý kandidát se snaží své spolužáky přesvědčit, že právě on bude nejlépe hájit společné zájmy. Volby probíhají bez sebemenší stopy vzájemné nevraživosti a zcela podle pravidel fair play. Samotné výsledky nakonec nejsou tím nejdůležitějším. Podstatné je, že se dětem podaří místním politikům ukázat, že i ony vědí, jak lze demokratickými nástroji dosáhnout svého.

PODÍVEJTE SE NA FILM

Zavřít

×

Hlas za kozu

Jeroen van Velzen / Nizozemsko / 2014 / 51 min. /...
Rozbalit

Hlas za kozu

Jeroen van Velzen / Nizozemsko / 2014 / 51 min. / titulky

Keňskou základní školu Majaoni zachvátila předvolební horečka – tři kandidáti z řad studentů tu usilují o zvolení do funkce školního prezidenta. Průběh volební kampaně se v principu neliší od klasických politických tanečků – nechybí v ní focení na plakáty, mítinky, velká hesla, proslovy ani nepokrytý populismus. Metody, jak si získat respekt a uznání spolužáků, se u každého z kandidátů různí, všechny však spojuje naděje, že prestižní funkce jim zajistí lepší budoucnost v keňské společnosti. Magdalena, která sní o tom, že se stane právničkou, chce dokázat, že i ženy se mohou stát vůdkyněmi. Charismatický Saíd si podmaňuje spolužáky vlastním předvolebním songem a balíčky bonbonů. A Harry, jenž si od vítězství slibuje, že zabezpečí svou chudou rodinu, si přízeň voličů získává kozím masem.

PODÍVEJTE SE NA FILM

Zavřít

×

První volba

Bérengère Vogel, Linn Löffler / Německo, Maďarsko /...
Rozbalit

První volba

Bérengère Vogel, Linn Löffler / Německo, Maďarsko / 2014 / 26 min. / dabing

Devatenáctiletá Hanga a dvacetiletá Veronika mají mnoho společného: obě žijí a studují v Budapešti, obě pochází ze sociálně slabších rodin a obě půjdou brzy poprvé volit v maďarských parlamentních volbách roku 2014. V preferencích volebních stran se jejich názory ovšem výrazně rozchází. Zatímco Hanga by ráda dala hlas krajně pravicové straně Jobbik, Veronika chce volit maďarské „Zelené“. Ke konci filmu mají možnost se setkat a vzájemně si vysvětlit svoje postoje. Co prvovoličkám na daných politických stranách imponuje a jaký mají názor na význam voleb v demokratické společnosti?

PODÍVEJTE SE NA FILM

Zavřít

×