Jak na Studentské volby?

Studentské volby nejsou jen o samotném volebním aktu. Zabývejte se s žáky základními principy demokracie či volebním systémem ČR, občanskou zodpovědností. Připravili jsme pro vás informační a propagační materiály, které zde najdete v elektronické podobě a po registraci do projektu vám je zašleme i poštou.

Uspořádejte projekci některého z dokumentárních filmů, které jsme pro vás připravili a vyzkoušejte navazující aktivity do hodin nebo si pozvěte hosta na společnou debatu. Rozvěste po škole plakáty Studentských voleb, prostudujte společně volební kandidátky, uveřejněte Pokyny pro voliče, aby se na svou volbu mohli včas připravit.

Pokud máte chuť se tématu voleb věnovat hlouběji, přihlaste se na celodenní seminář pro vyučující a získejte další tipy. Pozor, kapacita semináře je omezena.

Použijte připravené materiály

 

Promítejte filmy

Děti jdou k volbám

Ramchandra PN / Indie / 2007 / 30 min. / dabing Snímek...
Rozbalit

Děti jdou k volbám

Ramchandra PN / Indie / 2007 / 30 min. / dabing

Snímek sleduje snahu indických školáků zlepšit situaci na jejich škole. Trápí je řada věcí – nevyhovují jim učebny, chtějí mít školní zahradu na pěstování vlastní zeleniny a ovoce, čistou vodu na mytí či dětské hřiště. Aby se na svých požadavcích shodli, uspořádají ve škole řádné volby. Každý kandidát se snaží své spolužáky přesvědčit, že právě on bude nejlépe hájit společné zájmy. Volby probíhají bez sebemenší stopy vzájemné nevraživosti a zcela podle pravidel fair play. Samotné výsledky nakonec nejsou tím nejdůležitějším. Podstatné je, že se dětem podaří místním politikům ukázat, že i ony vědí, jak lze demokratickými nástroji dosáhnout svého.

PODÍVEJTE SE NA FILM

×

Hlas za kozu

Jeroen van Velzen / Nizozemsko / 2014 / 51 min. /...
Rozbalit

Hlas za kozu

Jeroen van Velzen / Nizozemsko / 2014 / 51 min. / titulky

Keňskou základní školu Majaoni zachvátila předvolební horečka – tři kandidáti z řad studentů tu usilují o zvolení do funkce školního prezidenta. Průběh volební kampaně se v principu neliší od klasických politických tanečků – nechybí v ní focení na plakáty, mítinky, velká hesla, proslovy ani nepokrytý populismus. Metody, jak si získat respekt a uznání spolužáků, se u každého z kandidátů různí, všechny však spojuje naděje, že prestižní funkce jim zajistí lepší budoucnost v keňské společnosti. Magdalena, která sní o tom, že se stane právničkou, chce dokázat, že i ženy se mohou stát vůdkyněmi. Charismatický Saíd si podmaňuje spolužáky vlastním předvolebním songem a balíčky bonbonů. A Harry, jenž si od vítězství slibuje, že zabezpečí svou chudou rodinu, si přízeň voličů získává kozím masem.

PODÍVEJTE SE NA FILM

×

První volba

Bérengère Vogel, Linn Löffler / Německo, Maďarsko /...
Rozbalit

První volba

Bérengère Vogel, Linn Löffler / Německo, Maďarsko / 2014 / 26 min. / dabing

Devatenáctiletá Hanga a dvacetiletá Veronika mají mnoho společného: obě žijí a studují v Budapešti, obě pochází ze sociálně slabších rodin a obě půjdou brzy poprvé volit v maďarských parlamentních volbách roku 2014. V preferencích volebních stran se jejich názory ovšem výrazně rozchází. Zatímco Hanga by ráda dala hlas krajně pravicové straně Jobbik, Veronika chce volit maďarské „Zelené“. Ke konci filmu mají možnost se setkat a vzájemně si vysvětlit svoje postoje. Co prvovoličkám na daných politických stranách imponuje a jaký mají názor na význam voleb v demokratické společnosti?

PODÍVEJTE SE NA FILM

×