
Ztracená duše národa: Ztráta tradice
- Ztracená duše národa: Ztráta tradice
- Olga Sommerová
- Česká republika
- 2010
- 22 min.
Cíle lekce
- seznámit se s důsledky kolektivizace a s perzekucí občanů v komunistickém Československu 50. let
- poznat základní mechanismy, kterými komunisté nutili soukromé zemědělce ke vstupu do JZD
- vcítit se do situace perzekuovaných zemědělců a zajímat se o místo, kde žiji
V 50. letech bylo násilně vystěhováno, často stovky kilometrů daleko od rodného domu, na pět tisíc sedláckých rodin. Měly se stát výstražným příkladem pro ostatní a jejich majetky základem pro vznikající JZD. Tito lidé se provinili tím, že jejich rody pracovaly na půdě celá staletí a po generace postupně přidávaly měřici k měřici, hektar k hektaru, až vytvořily velká hospodářství. Zkrátka byli úspěšní a měli majetek. Bohumil Loucký, syn sedláka z Jaroměřic nad Rokytnou, byl zatčen spolu s otcem: „Nikomu jsem neublížil, a jenom proto, že na mě táta nechal napsat dvanáct hektarů, aby to mohli ukrást, poslali mě na tři roky do jáchymovských dolů. A tatínkovi dali v jeho šedesáti letech šest roků na Borech.” Do jejich rodného domu mezitím nastěhovali deputátníky. Dům tak dlouho chátral, až ho zbourali. Dokument Olgy Sommerové odhaluje na základě výpovědí čtyř perzekuovaných sedláků zločinnost komunistického režimu a dospívá ke zjištění, že národ, který ničí selské rody, ztrácí svou tradici.

Výukové materiály
materiály označené zámkem vyžadují přihlášení
Když jsem vstupoval do JZD
Aktivita / 45 min.
Žáci:
- poznávají základní mechanismy, kterými komunisté nutili soukromé zemědělce ke vstupu do JZD
- popíší, co zemědělci prožívali a cítili
Smutné dědictví
Aktivita / 90 min.
Žáci:
- si uvědomují hlavní důsledky kolektivizace a to, jak změnila způsob života na vesnici
- znají příklady dosud viditelných důsledků kolektivizace v místě svého bydliště
Otázky a odpovědi
Informační texty
- Akce „K“
- (ne)efektivita družstevního vlastnictví
- každodenní život v komunistických věznicích
- život zemědělců po propuštění z vězení
Jak na reflexi emocí po filmové projekci
Informační texty
- proč je důležité pracovat s emocemi, které film v žácích vyvolal
- základní metody reflexe: Jedno slovo, I.N.S.E.R.T., Pětilístek
Jak pracovat s audiovizuálními materiály
- instruktážní film
- rady a doporučení
- manuál
- obecné aktivity
Doprovodné a doporučené materiály
Jak to bylo s kolektivizací (slovníček vybraných pojmů)
Průběh kolektivizace, zákon o JZD a dobová situace sedláků
Rozhovor s O. Sommerovou
Pohnutky Olgy Sommerové k natočení dokumentu
Všeobecné deklarace lidských práv (výňatek)
Dodatky o svobodě
Čítanka kolektivizace (web ÚSTR ČR)
Ústav pro studium totalitních režimů shromažduje materiály o průběhu, propagandě apod.
Rekonstrukce soudního procesu se spisovatelem Karlem Peckou
Záznam ČT 24 ze 7. ročníku festivalu Méně Tekel (ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis)
Kulak - likvidaci tzv. vesnických boháčů
Krátká reportáž o likvidaci tzv. vesnických boháčů, na stránkách www.moderni-dejiny.cz
Podoby kolektivizace
Pracovní text s návrhy otázek pro studenty, na stránkách www.moderni-dejiny.cz