Dětská práce

Odhaduje se, že na světě pracuje 218 milionů dětí a miliony dalších, které nejsou ekonomicky aktivní, ale podílejí se na práci na rodinných farmách, péči o mladší sourozence apod. Naprostá většina z těchto dětí se kvůli svým pracovním povinnostem nemůže vzdělávat, a ztrácí tak naději na lepší budoucnost. Jaké jsou příčiny a důsledky dětské práce? Dá se tento problém v dohledné době řešit? Mají všechny děti ve světě rovný přístup ke vzdělání? Podívejte se se svými žáky na vybrané filmy a krátké spoty, projděte s nimi nabízené aktivity a informační texty a zkuste tyto otázky zodpovědět.

Farídulláh má dnes volno

2013 / 17 min.

Farídulláh sní o tom, že bude chodit do školy. Už pátým rokem jsou ale jeho pracovními nástroji lopata a dřevěné kolečko, protože vyrábí cihly.

Krev v mobilech

2010 / 52 min. / titulky

Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály z ilegálních dolů v Kongu, bez nichž by se váš mobil neobešel?

Náramky od Kamar

2007 / 22 min. / titulky

Hlavní postavou snímku je jedenáctiletá indická dívka Kamar – výřečná, bezprostřední a hlavně předčasně dospělá

Nebezpečná jízda autem

2006 / 1 min. / titulky

Postavy snímku jsou na tom podobně jako mnoho jejich vrstevníků: dětská práce je zakázána, ale ony musejí stále tvrdě pracovat.

Pracovní pohovor

2006 / 1 min. / titulky

Zaměstnavatel popisuje novému dělníkovi neúprosné pracovní podmínky.Další záběr odhaluje, že novým dělníkem je malá dívka