Kampaň za lidská práva | Stejné příběhy, jiná jména 2024

 

Navzdory trvalým snahám o dodržování základních lidských práv jsou práva jednotlivců i skupin ve světě stále porušována. 

Příběhy útlaku, zastrašování a represí se opakují bez ohledu na čas a prostor. Setkáváme se s nimi v zemích s nedemokratickými režimy i v místech, kde nahlas zaznívají předsudky a xenofobní názory.

Pojďte společně s námi mluvit o nutnosti hájit lidská práva. Zapojte se do kampaně Stejné příběhy, jiná jména, kterou pořádáme u příležitosti Dne lidských práv v prosinci 2024.

Jak se můžete zapojit?

  • zařaďte do výuky nové audiovizuální lekce

  • uspořádejte s žáky festival a promítejte filmy na podporu lidských práv

  • zúčastněte se webináře s novinářkou Fatimou Rahimi

Přihlásit se do kampaně

 

Přihlašování je možné do 27. 11. 2024.


 

Nové lekce s dokumentárním filmem

 

Daleko od rodiny

Simon Lereng Wilmont & Alisa Kovalenko | Dánsko, Norsko | 22 min. 

Nastě je třináct let a ze všeho nejvíc miluje gymnastiku. Tvrdě dře a tréninku věnuje i čtyři hodiny denně, pět dní v týdnu. Všechno se ale v jednom momentě změní. 

Nastino kyjevské družstvo se zrovna chystá na ukrajinské mistrovství, když vtom dívčinu zemi napadnou ruská vojska a vypukne válka. Rodina se ji kvůli bezpečí rozhodne poslat s babičkou do Německa. Jak se doba jejího nuceného odloučení od rodičů a kamarádek v cizí zemi protahuje, Nasťa propadá čím dál většímu smutku. Jediné, co ji dokáže povzbudit, je gymnastika. „Když trénuju, je to, jako bych se ocitla v jiném světě,“ líčí Nasťa, která si teprve v této složité životní situaci uvědomuje, co je pro ni skutečně důležité. 

 Ukázka na Youtube

 

Kábul v srdci

Caroline Gillet, Denis Walgenwitz | France | 2023 | 29 min.

Ráha a Marwa vyrostly v Kábulu. Jsou to kamarádky, které rozdělil Tálibán. Když se v létě roku 2021 radikální hnutí násilně vrátilo k moci, rozhodla se jedna z dívek v rodné zemi zůstat, zatímco druhá uprchla. 

Animovaný film zachycuje několik měsíců po událostech, které s hrůzou sledoval celý západní svět. Vyprávění o životě pod nadvládou Tálibánu v 90. letech slýchávaly Ráha a Marwa už jako malé od svých rodičů. Teď se to začalo dít znovu. Ráha je svědkem toho, jak brutální režim pomalu potápí zemi do hluboké krize bez perspektivy, zatímco Marwa tráví se svým manželem monotónní měsíce v uprchlickém zařízení, kde čekají na rozhodnutí o své budoucnosti. Krátký snímek je podtržen autentickým audiodeníkem obou mladých žen, které se snaží hledat naději ve světě, jenž se jim ze dne na den roztříštil na kusy. 

 

Můj neslyšící brácha

Peter Kimball | USA | 10 min.

Jeden je kudrnatý, druhý má rovné vlasy. Pětiletý Lincoln a dvouletý Bennett jsou bráchové, kteří si spolu hrají a skotačí jako všichni ostatní. Místo povídání se ale domlouvají znakovým jazykem. 

Když se Bennett narodil, jeho rodiče netušili, že je něco jinak. Časem si ale všimli, že nereaguje na jejich hlas. Když se potvrdilo, že Bennett neslyší, rodiče se rozhodli, že jejich mladší syn podstoupí složitou operaci, během níž mu lékaři vloží do ucha kochleární implantát. „Velký brácha“ Lincoln líčí, jak se těšil, že Bennett konečně ocení jeho vtípky. Zatím se ale zdá, že zařízení nedokázalo věci úplně změnit. A protože celá rodina chce Bennettovi rozumět a umožnit mu komunikovat, všichni se učí znakový jazyk, který Bennett možná bude používat po celý život. 

  Ukázka na Youtube

 

Nevyhasneme

Alisa Kovalenko | Francie, Polsko, Ukrajina  | 2023  | 52 min. | 15+

Ve vesnici na Donbasu se odehrává příběh pětice teenagerů, kteří stojí před životní volbou výběru dalšího vzdělání. Sní o odchodu z válečné zóny a poznávání světa, jemuž nevládnou svištící střely. 

Fotografka, inženýr, policista či herec. To jsou všechno povolání, která si dospívající z regionu pustošeného válkou představují. Všichni chtějí pryč – do Kyjeva či Lvova, do světa, kde místo aut s vojáky vídají vizionářské projekty Elona Muska. Hrdinové a hrdinky filmu dostanou nečekanou nabídku od ukrajinského cestovatele a vydají se na svoji životní pouť do Himálaje, zatímco na Ukrajině probíhá ruská invaze. Příběh o naději, síle a chuti žít je zároveň svědectvím toho, jak krutě válka postihuje plány a život mladé ukrajinské generace. 

 Ukázka na Youtube

 

Skejtuj 

Lies Van der Auwera | Belgie | 15 min.

Pippě je patnáct let, žije v Antverpách a miluje jízdu na skateboardu. Když se svými přáteli obráží svá oblíbená místa ve městě, stále častěji se setkává s cedulemi, které skejtování zakazují. 

Rozhodla se vzít věci do svých rukou a svým příběhem říct, co pro ni její koníček znamená. „Chci se stát hlasem všech mladých, co jezdí v našem městě na skejtu,“ líčí v emotivní řeči před zastupitelstvem na radnici. Pippě i její nejlepší kamarádce Victorii také vadí předsudky, se kterými na obě dívky hledí ostatní skejťáci. Rozhodnou se proto uspořádat ve svém městě velký pouliční závod.

 Ukázka na Youtube

 

Postupně zveřejníme jednotlivé lekce s aktivitami.


Nezůstaňte jen u projekce, uspořádejte festival na podporu lidských práv:

Brzy se zde objeví jednoduchý návod na realizaci festivalu, který můžete se svými žáky na své škole realizovat. 


Bonus

Všichni registrovaní účastníci obdrží zdarma:

  • speciální mapu světa JSNS, do které budou s žáky zaznamenávat místa, v nichž se odehrávají příběhy jednotlivých filmů
  • obličejové masky odrážející vizuál kampaně Stejné příběhy, jiná jména 
  • plakát k propagaci filmového festivalu
  • možnost zúčastnit se lidskoprávního webináře 27. 11. 2024 od 15:30 do 17:00 s českou novinářkou afghánského původu Fatimou Rahimi
    • Na webináři Vám blíže představíme audiovizuální lekci Kábul v srdci a budeme si povídat o současné situaci v Afghánistánu.
  • navíc je možné zúčastnit se konzultačních hodin 12. 11. 2024 od 15:00, kde bude více představena lidskoprávní kampaň

Partner

Lidskoprávní kampaň Stejné příběhy, jiná jména je realizována v rámci projektu Jeden svět na školách: Podporujeme globální vzdělanost žáků a vyučujících podpořeného v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Koordinátorka

Kateřina Čepková

Spolupráce se školami

E-mail: katerina.cepkova@jsns.cz