


Škola by měla reflektovat aktuální témata, která hýbou světem. Nicméně v době uprchlické krize může být o poznání složitější odpovídat na otázky žáků a studentů, být schopni argumentovat a přitom nepředkládat jednoduché odpovědi. Proto jsme se rozhodli uspořádat cyklus seminářů s názvem Mluvme o migraci. Od ledna do března 2016 se ho zúčastnili pedagogové ze všech koutů České republiky. Semináře se skládaly z informačních částí, kde mohli pedagogové diskutovat s odborníky na téma migrace, arabské země a islám, a z praktických částí zaměřených na dokumentární film ve výuce a na workshopy týkající se toho, jak diskutovat s žáky o migraci. Z cyklu vznikl videozáznam a rozhovor s hlavní lektorkou Vlastou Vyčichlovou, který vám představujeme. Dlouholetá pedagožka a lektorka mluví o tom, jak o tématu migrace a uprchlictví hovořit ve škole: „Měli bychom reagovat na to, co žáky zajímá, a nabízet jim způsoby, jakými k tématu přistoupit. Naším cílem není dávat jasné odpovědi ani návody – snažíme se nabídnout mladým lidem možnost, jak pracovat s vlastními předsudky, se strachem a také s informacemi.“ Další rady a doporučení, odkazy a výstupy z diskuzí zpracované formou otázek a odpovědí najdete v informačních materiálech.
materiály označené zámkem vyžadují přihlášení
Informační texty
Informační texty
Úvod do problematiky
Úvod do problematiky
Úvod do problematiky
Úvod do problematiky
Úvod do problematiky
Informační texty
Materiály k jednotlivým zemím, odkud migranti pocházejí, brožury, aktuální data, denní přehledy událostí a souvisejících informací ze světových
Aktuální data, čísla k situaci ve Středomoří – počty osob, jež připluly po moři, denní statistiky, grafy pro srovnání apod.
Veškeré statistické údaje, rozsáhlá databáze.
Migrační a azylová politika České republiky, nelegální migrace.
Aktuální denní statistiky počtu migrantů v detenčních zařízeních a počtu zjištěných osob na území ČR.
Stránky MPSV a MV o integraci cizinců v České republice.
Počet cizinců v ČR.
Průvodce daty o ekonomické migraci, přehled databází, které poskytují údaje o cizincích v České republice, možnosti jejich využití a interpretace. Důraz je kladen zejména na pobyt a ekonomic
Informační a mediální projekt Člověka v tísni.
Konkrétní příběhy uprchlíků žijících v Německu.
Článek v časopise Respekt.
Projekt ČRo o syrských uprchlících v bavorském Hofu.
Rozhovor s novinářkou Terezou Engelovou.
Rozhovor s publicistou a bývalým disidentem Janem Urbanem.
Zora Hesová – analytička Asociace pro mezinárodní otázky, islamoložka a arabistka
Vzdělávací projekt organizace Online encyklopedie migrace, který je vytvářen v úzké spolupráci s Karlovou Univerzitou v Praze a dalšími evropskými univerzitami.