Sametová revoluce

Moderní československé dějiny byly poznamenány hned dvěma totalitními režimy – fašismem a komunismem. Konec toho druhého přinesla až sametová revoluce v listopadu 1989. Pro současnou mladou generaci je toto období už faktickou historií. Nenechte to tak a seznamte žáky vaší školy s atmosférou listopadových dní a s hlavními aktéry politického převratu, který pro naši zemi znamenal po dlouhých čtyřiceti letech návrat k demokracii. Jak řekl americký filozof španělského původu George Santayana: „Kdo nezná svoji minulost, je odsouzen ji opakovat.“

1989: Z deníku Ivany A.

2014 / 42 min.

Autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem reflektuje poslední rok existence komunistického Československa.

1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu

2019 / 44 min.

Na příběhu studenta Petra, který se vydal počátkem roku 1989 z komunistického Československa za svobodou do Francie, přibližuje snímek fenomén emigrace. A také pozvolný rozpad sovětského bloku včetně studentských demonstrací ústících v Sametovou revoluci. Kombinaci dopisů, archivních záběrů a dobových fotografií umocňuje animace a především výrazná hudební složka.

České děti

2012 / 38 min.

Rok před sametovou revolucí rozčeřil vody pozdně normalizačního Československa manifest Českých dětí – hnutí převážně mladých lidí

Jak se dělá projekt Naše revoluce

2014 / 5 min.

Ponořte se se svými žáky do listopadových událostí roku 1989 a sestavte příběh vaší sametové revoluce

Magický hlas rebelky

2014 / 90 min.

Zpěvačka, signatářka a mluvčí Charty 77 Marta Kubišová setrvala se ctí dvacet let v odporu proti komunistickému režimu

Největší přání

2012 / 80 min.

'Jaké je tvoje největší přání?' ptala se režisérka filmu ve školách, věznicích, na demonstracích, ve městě i na venkově.

Největší přání 1989

1989, 2019 / 30 min.

„Člověk nemůže říct pravdu, aniž by se bál, že mu to někdo omlátí o hlavu.“ I takto popisují v půlhodinovém sestřihu dokumentárního filmu Jana Špáty mladí lidé stav společnosti v socialistickém Československu v roce 1989. Při hledání odpovědí na otázky, jaké měli mladí lidé v té době největší přání a co jim nejvíce vadilo, se vydáme mezi metalové nadšence, punkáče, trampy, maturanty či čerstvě odvedené brance, které čekají dva povinné roky na vojně.

Občan Havel

2008 / 119 min.

Film Občan Havel nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla.

Pavel Tigrid - Evropan

2004 / 28 min.

Pavel Tigrid, jeden z nejvýznamnějších českých emigrantů 20. století, zemřel v srpnu roku 2003. Poslední dny a měsíce života strávil mimo jiné rozhovory s filmařkou Helenou Třeštíkovou, která o něm a jeho životních osudech sestavila unikátní dokumentární film.

Tenkrát

1999 / 101 min.

Jádrem dokumentu jsou události mezi 17. listopadem a koncem roku 1989 z pohledu hlavních aktérů sametové revoluce

Václav Havel, Praha – Hrad

2009 / 57 min.

Po desetiletích nesvobody zamířit s vlastními klíči na Pražský hrad – takový byl úděl prezidenta Václava Havla