Filmy pro veřejnost

Prostřednictvím vzdělávacího portálu JSNS.CZ přinášíme vyučujícím širokou nabídku filmů, aktivit a doprovodných materiálů do hodin. Ke všem filmům, které na portálu nabízíme, máme zakoupená autorská práva. Jsme rádi, že nám některé licence umožňují nabídnout snímky i veřejnosti. V této sekci si tak můžete zdarma a legálně pustit filmy od renomovaných českých a světových dokumentaristů nebo ty, jež jsme natočili ve vlastní produkci. Ale neodkládejte to – některé filmy ze speciální nabídky jsou k dispozici vždy pouze dočasně. Tak neváhejte, dívejte se a doporučte je svým přátelům.  

1989: From the diary of Ivana A.

2014 / 42 min. / titulky

The subject of the film is the authentic diary of 18-year old Ivana A., who uses the personable perspective of a high school student to reflect on a year of the existence of Communist Czechoslovakia.

1989: Z deníku Ivany A.

2014 / 42 min.

Autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem reflektuje poslední rok existence komunistického Československa.

1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu

2019 / 44 min.

Na příběhu studenta Petra, který se vydal počátkem roku 1989 z komunistického Československa za svobodou do Francie, přibližuje snímek fenomén emigrace. A také pozvolný rozpad sovětského bloku včetně studentských demonstrací ústících v Sametovou revoluci. Kombinaci dopisů, archivních záběrů a dobových fotografií umocňuje animace a především výrazná hudební složka.

České děti

2012 / 38 min.

Rok před sametovou revolucí rozčeřil vody pozdně normalizačního Československa manifest Českých dětí – hnutí převážně mladých lidí

Kovyho mediální ring – 1. díl: KDO?

2019 / 6 min.

Média na nás chrlí denně nejrůznější sdělení. Kovy nechce být manipulován, a proto pátrá po tom, KDO je vytváří a KDO má kontrolu nad jejich šířením.

Kovyho mediální ring – 2. díl: CO?

2019 / 7 min.

Ananas na pizzu nepatří. Fakt, nebo názor? Zpráva, nebo reklama? Youtuber Kovy prochází různá mediální sdělení a přemýšlí, CO jsou vlastně zač a CO je jejich obsahem.

Kovyho mediální ring – 3. díl: KOMU?

2019 / 5 min.

Kovy pátrá po tom, KOMU jsou jednotlivá mediální sdělení určena, kdo je jejich hlavní cílovou skupinou. Přitom mu dochází, že je v zajetí své sociální bubliny, a přemýšlí, jak z ní uniknout.

Kovyho mediální ring – 4. díl: JAK?

2019 / 5 min.

ŠOK! Po zhlédnutí videí s youtuberem Kovym zůstanete připoutáni k obrazovce. Zavádějící titulky jako tento usilují o získání naší pozornosti. Kovy se ptá: A co reklamy? JAK se nás snaží zaujmout?

Kovyho mediální ring – 5. díl: PROČ?

2019 / 7 min.

Informovat, pobavit, ovlivnit, získat peníze nebo moc… to, jsou nejčastější motivace, PROČ vznikají mediální sdělení. Někdy se jich spojuje více dohromady – například u předvolebních billboardů.

Mediální gramotnost se vyplatí: Naivátor

2020 / 1 min.

Je Země placatá? Pocházíme z mimozemšťanů? Škodí sex zdraví? Podle některých zpráv na internetu je toto všechno pravda. Hrdina spotu si nainstaloval aplikaci Naivátor a nechal se zlákat svody fake news.

Mediální gramotnost se vyplatí: Výhodný telefon

2020 / 1 min.

Stačí pár kliků a je to. Na nový telefon sice nemá, ale proč si na něj nepůjčit, když je tak výhodně k mání?! Hrdina spotu bez váhání skáče na lep lákavé obchodní nabídce na internetu. 

Mediální gramotnost se vyplatí: Vykecávačka

2020 / 1 min.

Co je cennější – soukromí, nebo popularita? Aplikace Vykecávačka dilema vyřeší za vás a prozradí na vás úplně všechno!

Mediální ring 2 - Dezinformace

2021 / 8 min.

Lucka s Matyášem se potýkají s dezinformacemi a fake news. Společně s novinářem Martinem Veselovským zjišťují, jak je možné čelit různým polopravdám a konspiračním teoriím.

Mediální ring 2 - Kyberbezpečí

2021 / 7 min.

Kovy vysvětluje, že cokoli zveřejníme na internetu, zanechá v kyberprostoru digitální stopu. Pokud je to něco velmi osobního, nebo dokonce intimního, může se to později obrátit proti nám.

Mediální ring 2 - Reklama a marketing

2021 / 6 min.

Jak čelit promyšleným přesvědčovacím technikám reklamy? Kovy vysvětluje, jaké nástroje marketing a reklama používají, aby přilákaly naši pozornost.

Mediální ring 2 - Zpravodajství

2021 / 8 min.

Dokážou se Matyáš s Luckou vyznat v nepřeberném množství informací, které proudí z internetu, rádia nebo televize? Od Kovyho se dozvídají základní pravidla jak si ověřit různá mediální sdělení.

Mediální ring 2 – Sociální bubliny

2021 / 7 min.

Na sociálních sítích se obklopujeme skupinami přátel s podobnými postoji, a tím se ocitáme v uzavřené názorové bublině. Co dělat, abychom v ní nebyli úplně uvězněni?

Normalizační loutka

2013 / 42 min.

Loutkový film přibližuje svět školy, betonových hřišť a pionýrských schůzek, svět, který trestá každé vybočení z řady.

Právě se vracím z Hradu

2018 / 8 min.

Obrazová esej sestavená z archivních filmových záběrů a novinových titulků přináší v minimalistické zkratce svědectví o tom, jakým způsobem přišli občané Československa na několik desítek let o demokracii. Připomíná, že „Vítězný únor“, tedy 25. únor 1948, byl vyvrcholením několikaletého procesu. Mnozí z aktérů tehdejšího zápasu o demokracii selhali, a slavit tak mohli komunisté, kteří měli jasný cíl a při jeho naplňování se nezdráhali využít jakékoliv prostředky.

Případ Dr. Horáková

1990 / 55 min.

„Svůj trest nesu odevzdaně. Před soudem svého svědomí jsem obstála,” napsala Milada Horáková v posledním dopise.

Tři kámoši

2008 / 108 min. / titulky

Je druhá polovina 70. let a charismatická trojice mladíků, vyhlášených svou nekonformitou a ostrým jazykem, spřádá plány na literární budoucnost na Jagellonské univerzitě v Krakově.

U nás pomáhali taky

2015 / 6 min.

Krátký střihový dokument vychází z autentických záběrů okupace Československa v roce 1968. V závěru připomíná anexi Krymu. Dokument poukazuje i na další případ, kdy Moskva použila tanky.

V digitálním světě: Cookies – špióni na internetu

2017 / 2 min.

O tom, jaká reklama se mi na internetu zobrazí nebo mi přistane v emailu, rozhodují neviditelní špióni v  mém počítači, kterým se říká cookies. Seriálová epizoda radí, jak se těmto sběratelům citlivých údajů bránit. 

V digitálním světě: Digitální svět

2017 / 2 min.

Mína, Filip a Kocour se ocitli v digitálním světě, kde počítače „mluví“ binárním kódem. Jde o soustavu jedniček a nul a stačí, aby Mína sáhla pro jedinou číslici a přemístila ji v  moři dat, které stojí za slovy či obrázkem na displeji, a vše je vzhůru nohama. 

V digitálním světě: Hesla

2017 / 2 min.

Hesla chrání to nejcennější, co v prostoru internetu máme. Piráti se mohou dostat do našich emailových schránek a k dalším citlivým informacím a dokumentům. ředejít tomu můžeme zvolením silného hesla.

V digitálním světě: Jak mluvit na internetu

2017 / 2 min.

Cokoli vypustíme do prostoru - názor, hlášku nebo fotku - je prakticky nemožné vzít zpět. Dřív než něco zveřejníme na internetu, je to potřeba promyslet.

V digitálním světě: Kyberšikana

2017 / 2 min.

Na rozdíl od klasické šikany, oběť kyberšikany může být pod nenávistnou palbou 24 hodin denně. Vyřešit nepříjemnou situaci pomůže asertivita a především podpora dospělých, ať už doma či ve škole. 

V digitálním světě: Lajky na internetu

2017 / 2 min.

Kocour a Filip mezi sebou soutěží, kdo na sociální sítí získá víc lajků. Jakou váhu jim ale ve skutečnosti přičítat, a opravdu každý, kdo něco lajkuje, tím touží vyjádřit, že se mu příspěvek líbí?

V digitálním světě: Online hry

2017 / 2 min.

Na internetu je mnoho her, které je možné hrát online a zdarma. Past některých z  nich spočívá v  tzv. integrovaných nákupech, tedy nabídkách nákupu herních bonusů které ale odcházejí z  naší platební karty. 

V digitálním světě: Pravda, nebo ne?

2017 / 2 min.

Filip a Kocour při brouzdání internetem nalítli na důvěryhodně vypadající ‚fake news‘. Další díl seriálu radí, jak se v dnešní záplavě informací na webu orientovat a odlišit pravdu od fám a dezinformací.

V digitálním světě: Rodičovská kontrola

2017 / 2 min.

Při surfování na internetu je snadné zapomenout se a nechat se vlákat na nejrůznější stránky, které se nám samy nabízejí. Zdaleka ne všechno na webu je ale vhodné pro dětské oči. 

V digitálním světě: Sociální sítě

2017 / 2 min.

Seriáloví sourozenci zakládají rodinný profil na sociální síti. Než se stačí rozkoukat, Kocour nasdílí veřejně své podařené selfíčko a na profilu se strhne lavina reakcí.

V digitálním světě: Tvořit na internetu

2017 / 2 min.

Tvořit na internetu je dnes ve skutečnosti velmi snadné. Režisérem může být každý, kdo má telefon nebo tablet. Obtížnější už je však své dílo z  internetu stáhnout, pokud nás třeba překvapí negativní reakce publika. 

V digitálním světě: Viry

2017 / 2 min.

Počítačové viry jsou nežádoucí programy, které nás mohou připravit o hesla, kontakty či zcela ovládnout náš osobní počítač. Právě za tímto účelem šíří počítačoví piráti viry ve formě lákavě nazvaných emailů či souborů ke stažení.

V digitálním světě: Vyhledávače

2017 / 2 min.

Hrdinové seriálu pokládají vyhledavačům všetečné dotazy. Ti „loví“ odpovědi na miliardách webových stránek pomocí tajného vzorce zvaného algoritmus. Ten pak odpovědi vhodně uspořádá a Kocoura, který tvrdí, že má nejdelší fousky na světě, usvědčí z omylu. 

V digitálním světě: Výlet do historie

2017 / 2 min.

Jak vůbec vznikl internet? Vědce nejdříve napadlo, že by bylo výhodné propojit počítače, aby mohly sdílet informace. Časem se funkce rozšířila i na elektronickou poštu a následovalo veřejné sdílení informací. 

V digitálním světě: Závislost na internetu

2017 / 2 min.

Svodům virtuálního světa, který je nám k  dispozici 24 hodin denně, je občas těžké odolat. Závislost na online hrách je stejně vážná jako kterákoli jiná a v  momentě, kdy zjistíme, že hraní negativně zasahuje do našeho života, je na čase problém řešit.