Mediální vzdělávání

Rozvíjejte mediální gramotnost žáků.

Mediální vzdělávání

Média prostupují všemi sférami našeho života a čerpáme z nich většinu informací. Rozvoj digitálních technologií klade na všechny, kteří se chtějí v mediálním světě orientovat a sebejistě pohybovat, stále vyšší nároky. Jsou k tomu potřeba znalosti a dovednosti, které spadají do oblasti mediálního vzdělávání. 

Kritické myšlení a mediální gramotnost patří proto mezi klíčové kompetence pro život v 21. století. V JSNS podporujeme jejich rozvoj:

Kompaktní výčet všech našich aktivit a materiálů najdete online i v přehledové brožuře mediálního vzdělávání.

 

Chcete dostávat pravidelnou dávku inspirace k mediálnímu vzdělávání?

Chci odebírat Bulletin

 

Z nabídky aktuálně doporučujeme:

Mediální vzdělávání na středních odborných školách a učilištích: Výukový plán a příklady dobré praxe

Publikace nabízí inspiraci, jak uchopit mediální vzdělávání a začlenit ho do výuky. Vznikla v úzké spolupráci s vyučujícími středních odborných škol a učilišť.

 

Najdete v ní tipy, jak překonat překážky, s nimiž se vyučující při mediálním vzděláváním nejčastěji potýkají, příklady dobré praxe vyučujících odborných škol, doporučený výukový plán mediálního vzdělávání či tipy, jak ve škole zorganizovat projektový Den mediální gramotnosti.

 

Prozkoumat novou publikaci a výukový plán.

Dezinformace a konspirace ve třídě: 10 tipů, jak reagovat

Stalo nebo stává se Vám, že žáci během výuky nečekaně vyřknou dezinformaci, zavádějící informaci či konspiraci, které věří a kterou chtějí šířit dále? Nejste si jistí, jak se v této situaci zachovat, jestli vůbec a jak reagovat? Ideálně aby nedošlo k narušení vašeho vzájemného vztahu?

 

Nabízíme 10 tipů, jak v podobných situacích reagovat, ukázky reakcí a otázek, které můžete v rozhovoru o dezinformacích využít, či zkušenosti a doporučení vyučujících, jak reagují na dezinformace ve třídě oni.

 

Podívat se na tipy.

Kontakt

Napište nám na mv@jsns.cz nebo přes formulář. Pod formulářem najdete i kontakty na všechny členy týmu mediálního vzdělávání a na další členy JSNS.

16. listopadu 2021

Hráč je oběť. Edukativní hra „DigiStories: Nela“ učí prevenci proti kyberšikaně

Jak vypadá kyberšikana a jak se cítí její oběť? Tím se zabývá nová edukativní hra DigiStories: Nela. Určená je především pro druhý stupeň základních škol. „Děti dnes běžně...

Číst celé

3. listopadu 2021

Mediální výchova si zaslouží pozornost. Vzniká nový mediálně vzdělávací projekt s podporou Bakala Foundation

České děti ve věku 12-14 let stráví na internetu v průměru přes 3 hodiny denně, přitom pouze jedna čtvrtina dětí si je jistá hodnotou informací, které tam získá, a ví, jak si je...

Číst celé

2. listopadu 2021

Digitálním světem bezpečně už od nižších ročníků ZŠ

Bezpečnost na internetu. Ochrana dat. Silná hesla. Kyberšikana. Sociální sítě. Online hry. Více času stráveného s technologiemi (nejen) během distanční výuky přináší zároveň...

Číst celé

6. října 2021

Hrou proti kyberšikaně – přihlaste se na semináře

Spustili jsme přihlašování na semináře a webináře k rizikům online komunikace. Vyučujícím a metodikům prevence umožní uchopit problematiku pohybu v kyberprostoru jasnou, interaktivní...

Číst celé

Partneři projektu

Zpřístupnění filmů žákům

 

Upozornění pro vyučující

Všichni vyučující, kteří mají bezplatnou registraci na našem portále, mohou zpřístupnit jakýkoliv film žákům.

Volbou Zpřístupnit žákům zahrnutou u všech lekcí, je možné vygenerovat přístupové údaje pro žáky.